sanamuoto !?

mitä ihmettä??

Ärsyttää tuo suomi24;n otsakkeessa oleva pöljä lause "oikea sanamuoto"! Ennen vanhoina hyvinä aikoina ainakin sanottiin "sanan muoto". Ärsyttää kun nykyajan toimittajanuoriso ei enään osaa kunnolla suomea.

4

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eveliina S.

      Yucca voisi oikeastaan vastata asiantuntevammin tähän. Minusta "sanamuoto" yhdyssanana on aivan oikein, koska ei tarkoiteta yksittäisen sanan muotoa. Se, pitäisikö sitten kirjoittaa "sananmuoto" vai sanamuoto", lienee enemmän tulkinnanvaraista. "Sanamuoto" kuulostaa luontevammalta minun korvaani.

    • Etten kysyisi

      Mitähän kieltä se ”enään” on?

    • Vedätyksesi eli trollauksesi voidaan arvioida keskinkertaiseksi, koska ilmeisiä kielenkäytön virheitä on niin paljon. Noin yksi karkeahko virhe kuten ”Suomi24;n” tai ”suomi24:n” olisi riittänyt, mutta sinun piti tehdä molemmat virheet ja lisäksi kirjoittaa ”enään”, käyttää tuo-sanaa turhaan ja artikkelinomaisesti, kutsua predikaatitonta ilmausta lauseeksi, käyttää hölmöllä tavalla turhaa ennen-sanaa (vanhat hyvät ajat jo itsessään kuuluvat menneisyyteen) ja kutsua Suomi24:n käyttöliittymän väsänneitä ihmisiä toimittajiksi.

      Karkeudessaan vedätysyrityksesi olisi täten aika surkea, mutta keskustasolle se pääsee jossain määrin ovelan aiheenvalintansa takia. ”Oikea sanamuoto” on tietysti pöljä ilmaus – tässä yhteydessä. Siinä ei ole mitään vikaa, kun puhutaan esimerkiksi sitaatin eli lainauksen tarkkuudesta tai sopimuksen muotoilusta. ”Sanamuoto” tarkoittaa, kuten sanakirjasta voi katsoa jos ei tiedä, ilmauksen sanallista eli kielellistä muotoa. Tällöin tuskin koskaan kyse yksittäisestä sanasta.

      Sana ”sana” ei suinkaan tarkoita vain tietynlaista kielellisen ilmauksen yksikköä (tämä merkitys on myöhäinen ja oppitekoinen, vieraiden kielten esikuvien mukainen), vaan vanhastaan se tarkoittaa kielellistä ilmausta laajasti. Tämä ilmenee esimerkiksi sellaisista ilmauksista kuin ”saada sana (jostakin)”, ”sanantuoja”, ”sanoa sanansa” ja ”tämä on viimeinen sanani”.

      Pöljäksi ilmauksen ”oikea sanamuoto” tekee palstan otsikossa se, että on tarkoitettu jotain ihan muuta kuin oikeaa sanamuotoa, nimittäin sanan oikeaa muotoa.

      • 20 + 4 = 24

        Yucca se antoi taas punakynän puhua. Mutta maikka on maikka, ja korjaa virheitä kuin ammattitautia sairastaen.

        Mitenkäs sitä laulettiinkaan: "words don't come easy". Yucca-suomeksi suunnilleen, että "tietynlaiset kielellisen ilmauksen yksiköt, vanhastaan kielelliset ilmaukset laajasti, eivät todellakaan ole helppo juttu".

        Otsikko on sanana hyvä, parempi kuin otsake. Otsake kuulostaa ihosiirteeltä jossain kulmakarvojen ja hiusrajan välimaastossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe