Imeytyykö ruoka-aineet ihon kautta?

Eli, imeytyykö ruoka-aineet ihoon esim. omatekoisissa naamioissa. Tein juuri oliiviöljystä ja inkivääriraasteesta seerumin ja tuntuu/näyttää mahtavalta! Mietin, että imeytyykö todellisuudessa öljystä/inkivääristä mitään entsyymejä tms ihoon? Pakkohan voida!

Ps. tietääkö joku, tukkiiko öljy pintakuivalle iholle käytettynä ihohuokosia? Onko ruokaöljyistä muutenkaan kasvoiholle hyötyjä/haittoja?

Kiitos jos joku tietää/on asiasta mielipide! :)
31080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Totta hemmetissä ihonkin kautta imeytyy, miten muuten kiprasva sitten voisi vaikuttaa, ellei ihon kautta imeytyisi?

Äänestä

ihon läpi imeytyy niukasti aineita. Jotkut esim. myrkyt vaikuttavat hyvin pieninä pitoisuuksina, jolloin pienikin imeytynyt määrä vaikuttaa (ns. hermomyrkyt, hermokaasut, sariini jne.). Imeytyminen riippuu molekyylien koosta ja rasvaliukoisuudesta. Entsyymit ovat niin suuria, että ne eivät mene ihon läpi lainkaan, toisaalta suun kautta otettuna ne hajoitetaan mahalaukussa ja suolen alkuosassa, joten ne eivät imeydy kokonaisina myöskään sieltä. Vitamiinit ja kollageeni ovat myös sellaisia, että ne eivät vaikuta ihon kautta. Vitamiinit on syytä ottaa suun kautta. Siten kaikki vitamiinipitoiset hiusten hoitoainet ja ryppyvoiteet ovat puhdasta huijausta.

Ihovoiteiden "imeytyminen" on oikeasti ihovoiteessa olevan veden haihtumista, jolloin voiteen sisältämä rasva (glyseroli) jää ihon pinnalle. Rasva estää allaan olevan ihon veden haihtumisen, ihon vesipitoisuus kasvaa, jolloin iho tuntuu notkeammalta, sileämmältä ja kosteammalta.

Äänestä
  • Kiitos paljon kertovasta vastauksesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inkiväärinaama kirjoitti:

Eli, imeytyykö ruoka-aineet ihoon esim. omatekoisissa naamioissa. Tein juuri oliiviöljystä ja inkivääriraasteesta seerumin ja tuntuu/näyttää mahtavalta! Mietin, että imeytyykö todellisuudessa öljystä/inkivääristä mitään entsyymejä tms ihoon? Pakkohan voida!

Ps. tietääkö joku, tukkiiko öljy pintakuivalle iholle käytettynä ihohuokosia? Onko ruokaöljyistä muutenkaan kasvoiholle hyötyjä/haittoja?

Kiitos jos joku tietää/on asiasta mielipide! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu