hämmentävää

htereht

On todella typerää että nykyään lähes kaikki kouluihin tuleva ruoka on einestä. Keittäjille ei jää muuta tehtävää kuin lämmittää se. Minusta se on keittäjien ammattitaidon hukkaan heittämistä, sillä kyllä minäkin osaan avata jonkun vakuumipaketin ja tökätä mikroon tai uuniin. meidänkin koulumme keittäjät tekevät loistavaa ruokaa, jos siihen annetaan mahdollisuus. Olen nimittäin syönyt heidän ITSE tekemiään ruokia ja ne olivat loistavan hyviä. Totta kaihan se on helpompaa ja halvempaa tilata israelista kontillinen vakuumipakattuja perunoita ja porkkanoita ja antaa keittäjälle mikro. Olisi silti mukavaa jos keittäjille annettaisiin mahdollisuus tarjoja koululaisille omalla taidolla ja sydämellä tehtyä korkeatasoista suomalaista ruokaa.

9

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyikoulururuookka

      sitä paitsi se on ruoka ilman ravintoa ja käsitelty. Mua ällöttää syödä koulun ruokaa ku en tiedä mistä se tulee. Sitä paitsi ku sitä syö ni puolen tunnin päästä on jo nälkä. Ruuoassa ei ole rasvaa eikä ravintoaineita jotka pitävät kylläisenä. Vain lihaliemiä.


      Mäkin olen syönyt meidän keittäijen ruokaa kerran ja se oli aivan loistavaa ja täytävää.

      • usuttaa

        joku ravintoarvoihminen tutkimaan meiän koulun ruokaa :DD


      • ruokasi

        Niin tiedät mitä syöt.


      • jghff

        Kuolulla ei oo kun jotain 50 senttiä per oppilas ,niin luulekko, että sillä saa täyttävän aterian?

        Poliitikot nostaa omia palkkojaan ja vetää eduskunnassa kokoliha pihvejä ja rahaa on ja jos tulee rahasta pulaa, niin säästetään jossain esim. tiputetaan koulu ruoka rahoja tai säästetään jossain muussa.


    • täysi työ

      Muutamalle kokille ja keittäjälle. Ruuan alusta asti valmistamiseen kun menee aikaa ja jos pitää 800 hengelle valmistaa ruokaa alusta asti niin siinä tarvitaan paljon henkilökuntaa vaikka koneet apuvälineinä onkin. Jos on vähän keittiö henkilökuntaa niin salaatti aineksetkin tulee valmiiksi silputtuina, ne sekoitellaan vain tarjoiluastioihin. Vitamiini arvot eivät enään samat. Siksi lapsen pitää saada kotona kunnon itse tehtyä kotiruokaa eikä niin että se ainoa lämmin koulun eines ruoka on päivän pääruoka.

      Monilla vanhemmilla ei ole aikaa tai viitsitä itse tehdä kotona ruokaa ja kun sitä itse tekee niin tietää kuinka aikaa vievää se onkaan verrattuna eineksien lämmittämiseen.

      Keittiöillä kokeilla ja keittäjillä on siivoustyötkin kun erillisiä siivoojia siellä ei nykyään ole. Palkkakustannuksissa säästetään ja se työ on erittän raskasta, jos et usko niin mene itse tekemään sitä. Ihan heikolla kunnolla et pärjää nostelemasta uunista raskaita ruoka vuokia, perunasäkkejä ym. päivittäin. Kuvitteletko keittäjän pyörittelevän peukaloitaan ja odottelevan uunin edustalla josko on eines kypsynyttä?

      • anteeksi

        pointtini tässä nyt oli vain se että koulussamme ainakin on pätevät keittäjät ja he tekevät hyvää työtä.


    • jurpolukki

      sanoppa muuta. kyllä meillä on työttömiäkin, jos ei ole kokkia koulussa. harmi.

      • hrhrhrheee

        olisi tukea kotimaisia ruoan valmistajia kuin ulkomaisia, joten turha päättäjien naputtaa, jos lakkoja tulee, ku ei itekkin tukevat ulkomaist


      • täydelle työlle
        hrhrhrheee kirjoitti:

        olisi tukea kotimaisia ruoan valmistajia kuin ulkomaisia, joten turha päättäjien naputtaa, jos lakkoja tulee, ku ei itekkin tukevat ulkomaist

        En luule, tiedän että he pyörittelevät soirmiaan ja laiskottelevat eineksien valmistuessa. Olen itse nähnyt keittiön ikkunasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe