Halusivatko

Bismarcki

Halusivatko britit ja ranskalaiset rauhaa vuonna 1914? Vaikea uskoa että nämä agressiivisina ja väkivaltaisina tunnetut valtiot olisivat olleet sen rauhaa rakastavaisempia kuin Saksa tai Venäjä.

Anglo-saksinen USA ei myöskään rauhaa halunnut. Vuoden 1871 jälkeen aina Ranska etsi syytä aloittaa maailmanlaajuisen sodan. Napoleon syndrooma ranskiksilla.

Sota ei ollut Saksan syytä. Saksa oli enemmänkin uhri aivan kuten Itävalta-Unkari ja Turkki. Bulgaria oli ainut agressiivinen keskusvaltojen jäsen mutta sehän oli turkkilais-slaavilainen valtio.

7

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korolainen

      Ovat sitäkin mieltä, että suursota johtui Saksan sotavalmistelujen perusteellisuudesta. Koska mobilisointi vei aikaa, se oli pantava käyntiin mahdollisimman pikaisesti. Ja kun se oli pantu käyntiin, niin sitä ei kukaan raatsinut enää pysäyttää. Ympärysvaltojen oli koetettava pysyä mukana.

      • Krueger lentäj-ässä

        Kyllä sen Saksan piti valmistautua perusteellisesti kun jo Napoleonin ajoista lähtien oli aggressiivinen Ranska naapurina.


    • ovat syyllisiä

      kaikki halusivat sodan ja myös saivat sen.

      • the great war sultan

        Ja milloin Saksa halusi sotaa? Vaikka Keisari Wilhelm ei mikään Bismarcki ollutkaan niin Britannia julisti sodan ensin Saksalle. Venäjä hyökkäsi ensin Saksan kimppuun.

        Ja Ranska halusi revanssia vuoden 1871 tappiosta. Serbit itse provosoivat oman kohtalonsa tietäen varsin hyvin jo turkkilaiste ajoista lähtien mitä kuninkaallisiin kajoamisesta seuraa.


    • On älytöntä väittää että Saksa yksin olisi ollut syyllinen I maailmansotaan, eihän se edes aloittanut sitä. Kaikki Euroopan maat olivat yhtä paljon syyllisiä: jo ennen sotaa oli selvää että eri maiden väliset sopimukset aikeuttaisivat dominoefektin vetäen koko maanosan sotaan, ja että ahkera varustautuminen puolin ja toisin tekisi sodasta ankaran. Ja niin kävi.

      • kesällä kuuma

        Britit ne sitä halusi. Muka halusivat taistella bolsuja vastaan mutta eivät päästäneeT Romanov-perhettä turvaan Englantiin.

        Olisivat myös pystyneet toisen maailmansodan helposti pysäyttämään pommittamalla tokokuussa 1940 Bakun öljykenttiä ja täten katkaisemalla Saksan nekuilta saaman öljytuotannon. Sota olisi loppunut siihen.

        Brittien aseteollisuus tarvitsi kumpaakin sotaa aivan kuten Irakia.

        BP osaa edes öljyvuotoa sulkea. Kyllä anglo ON PASKA!!! Sen tiesivät jo roomalaiset!


      • aarot slal
        kesällä kuuma kirjoitti:

        Britit ne sitä halusi. Muka halusivat taistella bolsuja vastaan mutta eivät päästäneeT Romanov-perhettä turvaan Englantiin.

        Olisivat myös pystyneet toisen maailmansodan helposti pysäyttämään pommittamalla tokokuussa 1940 Bakun öljykenttiä ja täten katkaisemalla Saksan nekuilta saaman öljytuotannon. Sota olisi loppunut siihen.

        Brittien aseteollisuus tarvitsi kumpaakin sotaa aivan kuten Irakia.

        BP osaa edes öljyvuotoa sulkea. Kyllä anglo ON PASKA!!! Sen tiesivät jo roomalaiset!

        B

        Niinhän se on. Paskasakkia anglot ja slaavit sekä skandinaavit. Paskaporukka joka vetää puoleensa juutalaisina tunnettuja kärpäsiä.

        Vaikka eipä noistä Välimeren tyypeistäkään tuhansiin vuosiin mihinkään ole ollut paitsi kreikkalaisista ja turkkilaisista joilla on tillä viime vuosisadalta vakuuttavia sotasaavutuksia.

        Espanjalaiset tappeli keskenään. Italia sentään yhdentyi kommunismia vastaa. Petain ainut viisas ranskalainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4618
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2504
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      726
    Aihe