Kiinnostaisi tietää lääkikseen hakemisen kannalta, opetetaanko missään tiedekunnassa evoluutioteoriaa sairauksien ymmärtämisen kannalta? Mielenkiintoiselta aiheelta vaikuttaa, kun muutenkin olen biologiasta ja terveydestä kiinnostunut. Tampereen kandien nettilehdessä kun törmäsin aiheeseen liittyvään kirjoitukseen, niin ajattelin kysellä, tietääkö kukaan täällä aiheesta ja sen opetuksesta enemmänkin?
Jos aiheesta ei opeteta mitään lääkiksessä, niin entä luonnontieteellisessä tiedekunnassa vaikkapa biologian opetuksen yhteydessä?
http://www.tampereenkandit.fi/e-flatus/2010-3/index.php?juttuId=201003001
Jos aiheesta ei opeteta mitään lääkiksessä, niin entä luonnontieteellisessä tiedekunnassa vaikkapa biologian opetuksen yhteydessä?
http://www.tampereenkandit.fi/e-flatus/2010-3/index.php?juttuId=201003001
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin turussa, solubiologian kurssissa (lääkiksessä, ilmeisesti ensivuonna alottaville ihan se ensimmäinen kurssi) käsitellään evoluutioteoriaa, sen todisteita ja seurauksia. Muutamia siihen liittyviä laskujakin mm. bakteerikannan muutoksista. Jatkossa sitä ei sitten varmaan opiskella sen enempää, mutta tämäkin oppimäärä on jo tarpeeksi laaja asian ymmärtämiseen. On sitten niitäkin, jotka sulkevat korvansa eivätkä suostu hyväksymään kyseistä teoriaa ;). Yleisiä naurunkohteita monille - ainakin tämän kurssin käyneille.
Todistusaineistosta käsitellään muunmuassa yhteistä geeniperimää (vahvin todiste toistaiseksi), lajien yhteistä sikiönkehitystä, aineenvaihduntaa ja geenien ilmentämistä. Fossiileita ei käsitellä.
Sairauksien ymmärtämisen kannalta esimerkiksi antibioottien toimintaa ja HIV:n harhautuskykyä käsitellään. Hyvin oleellinen asia.