Aktiivihiilisuodatin kangasta, mistä ????

Mistähän saisi hankittua Aktiivihiilisuodattimen, mielellään jotain Aktiivihiilisuodatin kangasta ?
Rakentaisin sellaiset pienikokoisen savukaasu kohde imurin, jolla saisi imettyä tinaus savut pois.
Tuollainen imuri on helppo rakentaa, mutta Aktiivihiilisuodatin kangasta ei niinkään helppo löytää.
62373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitäneekö laittaa useampia ja esisuodattimia, jotta toimisi. Valmis ilmanpuhdistin voisi olla hyvä ratkaisu! Sellaisissakin on aktiivihiilisuodatin.

Äänestä
  • Tuo pölyimureihin myytävä aktiivihiilisuodatin on aika arvokas ja jos useamman tarvii laittaa.
    Tuolla tiffany lasitarvike myymälässä on myynnissä yksi tinaus huurujen poistolaite ja aktiivihiilisuodattimia kyseiseen laitteeseen, mutta luultavasti aika kallis laite.
    Itse ajattelin sellaisen rakentaa, koska ei se ole mikään monimutkainen laite.
    Pääasia, että on tarpeeksi tehokas imukyvyltään ja suodattaa käryt ilmasta.
    Yksinkertaisinta olisi tietenkin laittaa putki pihalle ja tuuletin, joka imee ja huurut putkea pitkin pihalle, mutta talvella siinä menee turhan paljon lämpöä samalla harakoille.
    Eikä ulkona tarkene talvella tinata, kesällä ulkonakin voi hyvin tinata.
    Mitä youtubesta katsoin tuota tinaushuurujen puhdistus laitteen tehoa, niin ei se kovin tehokkaasti imenyt. Tuuletin, joka toimii imurina, saisi olla tehokkaampi.
    Kaasunaamareihin on myynnissä aktiivihiilisuodattimia, mutta kyseenalaista on, että meneekö se ilma tuon suodattimen läpi, jos se on kovin tiuha.

    Hitsauskoneisiinkin on saatavissa sellaisia hitsaus käryn poistajia, joka imee hitsaus käryt sisäänsä ja ilma tulee ulos, mutta käry jää suodattimeen.
    Ei tarvi olla ulosmenoa pihalle. Kyllä siinä menee turhaan lämpöä harakoille näillä laitteilla, jotka putkea pitkin käryt ulkoilmaan puhaltaa, jostakin se korvausilma tulee sisälle, ulkoa kylmänä.

    Valmis ilmanpuhdistin on varmaan simppeli, kun se on valmis kokonaisuus, mutta ne on aika arvokkaita, enkä kovin paljon rahaa sellaiseen viitsisi laittaa.

    Äänestä

Jos katselet alan liikkeestä sellaisia liesituulettimia, joita ei kytketä hormiin vaan joissa ilma kiertää takaisin keittiöön, niin niissä on käytössä aktiivihiilisuodattimia. Kankaasta en mene sanomaan, että onko sellaista, mutta jos saisit sen imurisi suodatinosan muotoiltua tuollaisen aktiivihiilikasetin mukaiseksi, niin eikös se kävisi?

Äänestä

Mkites olisi kotonasi oleva pölynimuri? Kai siinä on aktiivihiilisuodatin? Siihen vaan imurin letku sopivaan paikkaan ja kone käyntiin...

Äänestä
  • Kotona on sen verran vanha imuri, ettei siinä ole aktiivihiilisuodatinta.
    Maalla on toinen imuri, jossa on aktiivihiilisuodatin, oli aika kallis.
    Imuri olisi muuten ihan hyvä ja tosi tehokas, mutta pitää vähän liian kovaa ääntä.
    Ei tarvis olla imutehoja ihan noin hirveästi, mitä imurissa on.

    Eipä ole tullut nykyaikaisia liesituulettimia katsottua kodinkoneliikkeistä aikoihin, jos niitä on nykyään sellaisiakin, että ilma kiertää takaisin keittiöön aktiivihiilisuodattimen kautta.
    Sehän on ihan järkevä ratkaisu. Olen luullut, että liesituulettimia on ainoastaan mallia, jossa ilma johdetaan putkea pitkin ulos, ensin jonkun rasvasuodattimen kautta, ettei rasva keräänny ulosmenoputkeen.
    No täytyy tutkia tuotakin mahdollisuutta ja ainakin niitä hiilikuitusuodattimia.

    Äänestä

Ostin itse yhdenlaista aktiivihiilikangasta paikallisesta lemmikkitarvikeliikkeestä. Alkuperäinen käyttötarkoitus oli ilmeisesti katetun hiekkalaatikon hajujen suodattaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tinaus savu kirjoitti:

Mistähän saisi hankittua Aktiivihiilisuodattimen, mielellään jotain Aktiivihiilisuodatin kangasta ?
Rakentaisin sellaiset pienikokoisen savukaasu kohde imurin, jolla saisi imettyä tinaus savut pois.
Tuollainen imuri on helppo rakentaa, mutta Aktiivihiilisuodatin kangasta ei niinkään helppo löytää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu