Mihin suuntaan ihmisen evoluutio vie meidät? Ajatellaan älykkyyttä. Olisiko mukava jos kehitys vie meitä savantti-tyyppiseksi robotoksi, jolla ei ole tunneälyä eikä sosiaalisia taitoja. Luetaan 2000v päästä toistemme ajatukset. Minkälaisten ihmisten tässä maailmassa pitäisi päästää jatkamaan sukuaan? Jos tällä pallolla ei ole enää tilaa meille kaikille.
Ihan vain tällainen yksikertainen ajatus tuli mieleen. En ole aiheeseen tutustunut. Olisiko jotain hyvin kirjoja ehdolle?
Ihan vain tällainen yksikertainen ajatus tuli mieleen. En ole aiheeseen tutustunut. Olisiko jotain hyvin kirjoja ehdolle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole nytkään tunneälyä eikä sosiaalisia taitoja. Itsemurha on todennäköisin tulevaisuudennäkymä ilmastonmuutoksen, eläimien sukupuuttoon kuolemisen ja öljykatastrofien kannalta. Jos robotti keksitään niin tuskin se kauaa porskuttaa kun tulee oikosulku ja sammuu.
"Luetaan 2000v päästä toistemme ajatukset."
- Hyppää 2000 vuotta taaksepäin ja huomaa, että olimme lajina silloinkin itsekkäisiä paskiaisia, jotka pyrkivät hallitsemaan ja muokkaamaan elinympäristöään mieleisekseen, mutta lyhytnäköisyydessään kusee vain omille kengilleen.
Veikkaisin, että 2000 vuoden kuluttua älykkäitä on normaalijakaumaan perustuen yhtä vähän kuin nytkin, koska eniten lapsia tekevät keskinkertaiset - tyhmät.
pyrkivät
"hallitsemaan ja muokkaamaan elinympäristöään mieleisekseen"
ihminenkin, ei vaan 2000 vuotta vaan nykyihminenkin yli 100 000 vuotta.
Se ei olekaan ongelman ydin vaan se, että meitä on jo
yli 6 miljadia tekemässä tätä ja määrä kasvaa.
Käsittääkseni itsekkäältä näyttävä halu hallita omaa elinympäristöään
on jopa ehdoton edellytys elämän kehitykselle.