Onko kirjan esimerkissä virhe vai olenko vain tyhmä?

Elikkäs kyseessä on tasasivuinen kolmio, kanta, korkeus ja myöskin hypotenuusan pituus ovat tiedossa, mutta jostain kumman syystä kolmion pinta-ala on laskettu malliin: kanta x hypotenuusa / kahdella. Olenko pikkuhiljaa tulossa hulluksi vai onko insinöörikoulutuksen opuksessa kenties virhe ?
9438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tasasivuisessa kolmiossa ?

Äänestä
  • No se kolmio on jaettu kahteen kolmioon keskeltä, siitä missä on korkeusjana.

    Äänestä

  • 46565465465 kirjoitti:

    No se kolmio on jaettu kahteen kolmioon keskeltä, siitä missä on korkeusjana.

    kuin tasasivuisen kolmion sivun pituus, joten mieti, mikä on kolmiosi kannan pituus. Jos tätät et keksi, niin pikkuhiljaa on ehkä hiukan lievästi sanottu.

    Äänestä

Jos se kerran on ilmoitettu malliin kanta x hypotenuusa/2, niin kyse on vektoreista ja niiden välisestä ristitulosta. Tuo ristitulo, eli se kolmion ala, on sivujen pituuksina ilmoitettuna:
1/2* kanta*hypotenuusa*sin(välinen kulma).

Äänestä
  • nyt senv erran, että kolmion ala on ensin (kanta x hypotenuusa) ja sitten tämän ristitulovektorin pituus jaettuna kahdella.
    Esim: Kolmion kärkipisteet (0,0),(2,0) ja (1,sqrt(3)).
    Vektori a= kanta =2i, vektori b= "hypotenuusa"=i sqrt(3)j, ja niiden välinen ristitulovektori= 2sqrt(3)k.
    Sen pituus on tietysti 2sqrt(3), ja kolmion ala sitten sqrt(3).
    Tuossa ainakin on selkeä esitys: http://www.otava.fi/oppimateriaalit/oppimateriaali_sarjat/lukioncalculus/oppilaidentehtavia/fi_FI/etusivu/_files/12223183070144684/default/Ristitulo_ja_skalaarikolmitulo_oppilas.pdf

    Äänestä

  • ei taida olla paljonkaan tekemistä pinta-alojen kanssa. Pistetulo saattaisi olla jotain asiaan liittyvää.

    Äänestä

  • pisteyttäjä kirjoitti:

    ei taida olla paljonkaan tekemistä pinta-alojen kanssa. Pistetulo saattaisi olla jotain asiaan liittyvää.

    tohon en enää pysty vastaan

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    tohon en enää pysty vastaan

    vektorin ristitulo on vektori. Vektorilla ei ole pinta-alaa. Sen sijaan kahden vektorin pistetulo on skalaari, joka voidaan myös pinta-alaksi tulkita.

    Äänestä

  • pisteyttäjä kirjoitti:

    vektorin ristitulo on vektori. Vektorilla ei ole pinta-alaa. Sen sijaan kahden vektorin pistetulo on skalaari, joka voidaan myös pinta-alaksi tulkita.

    Ristitulo on toki vektori, mutta kyllä se silti liittyy pinta-alaan: ristitulovektorin pituus on nimittäin vektorien virittämän suunnikkaan pinta-ala. Siksi vektorin a x b pituus jaettuna kahdella on sen kolmion pinta-ala, jonka kyljet ovat vektorit a ja b.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


6465654546456 kirjoitti:

Elikkäs kyseessä on tasasivuinen kolmio, kanta, korkeus ja myöskin hypotenuusan pituus ovat tiedossa, mutta jostain kumman syystä kolmion pinta-ala on laskettu malliin: kanta x hypotenuusa / kahdella. Olenko pikkuhiljaa tulossa hulluksi vai onko insinöörikoulutuksen opuksessa kenties virhe ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu