Vinkkejä myytäväksi joulu"torilla"? :)

Haen vinkkejä leivonnaisista, jotka menisivät kaupaksi joulutorilla. Mieluiten pitkään säilyviä, ja jouluisia. ;]
4510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokeilepa! Suklaiset kakut sopivat joulunaikaan ja menevät hyvin kaupaksi. Muistaakseni Pirkan ohje, en ole varma mutta näin muistelisin. On kohtuuhelppo tehdä ja oikeasti on HYVÄ ,mehevä suklaakakku. Sen voi hyvin valmistaa myyjäisiä edeltävänä päivänä. Kun kakku on jäähtynyt, se vain paketoidaan hyvin ja a vot, nannaa on. Maistuu oivalta kermavaahdon tai vaniljajäätelön kaverina. Ohjeen hasselpähkinärouheen voi korvata myös esim. mantelirouheella. Itse teen niin, koska en pidä hasselpähkinästä. Laitoin kakkuun myös ohjeen lisäksi pienen lorauksen kuohukermaa.

Sen verran vielä neuvon, että itse sulatan AINA suklaan vain vesihauteessa, en mikrossa, kuten tässä ohje sanoo. Riippuu tietysti siitä, että jos on kauhean tottunut mikroaaltouunin käyttäjä.. itse en ole..

Meillä tämä kaakku on niittänyt kiitosta, kun on vierastarjottavana ollut.

SORTAVALAN ROUVIEN KAHVIKAKKU
(15-20 palaa)

Ainekset:

150 g taloussuklaata
100 g voita
3 munaa
2 dl sokeria
1 ps (125 g) Pirkka hasselpähkinärouhetta
3 dl vehnäjauhoja
1 1/2 tl leivinjauhetta

1. Paloittele suklaa lasikulhoon. Sulata mikroaaltouunissa täydellä teholla (700 W) noin 2 minuuttia. Sekoita välillä. Lisää sulan suklaan joukkoon voi nokareina. Sekoita tasaiseksi. Tarvittaessa voit kuumentaa seosta mikroaaltouunissa vielä noin 20 sekuntia. Sekoita hyvin.
2. Vaahdota huoneenlämpöiset munat ja sokeri napakaksi vaahdoksi.
3. Sekoita vaahtoon suklaaseos. Lisää pähkinärouheesta noin 2 1/4 dl. Jätä loppu kermavaahdon koristeeksi. Sekoita keskenään vehnäjauhot ja leivinjauhe. Siivilöi taikinan joukkoon. Sekoita taikina juuri ja juuri sekaisin.
4. Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun rengasvuokaan (tilavuus 1,8l). Paista 175-asteisen uunin alimmalla tasolla noin 50 minuuttia. Varmista kakun kypsyys tikulla. Anna kakun jäähtyä hieman ennen kumoamista. Kakku saa tekeytyä hyvin peitettynä seuraavaan päivään.
5. Vatkaa kerma kevyeksi vaahdoksi. Mausta vaahto vanilliinisokerilla ja sokerilla. Siirrä kermavaahto tarjoilukulhoon ja ripottele pinnalle hasselpähkinärouhetta.
6. Viipaloi kakku vadille. Tarjoa kermavaahdon ja kahvin kanssa

Äänestä

menee varmasti parhaiten kaupaksi. Taatelikakku, hedelmäkakku, tiikerikakku tms.

Varmaan suolaiset piirakatkin menisivät, esim. kinkkupiirakka, lohipiirakka tms.

Äänestä

meilläpäin menee tortut,erilaiset kuivakakut,riisipiirakat,ässät ja hannatädit jne.

Äänestä

tai jotain mallaslimppua. Ohjeita löytyy googlaamalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjeh kirjoitti:

Haen vinkkejä leivonnaisista, jotka menisivät kaupaksi joulutorilla. Mieluiten pitkään säilyviä, ja jouluisia. ;]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu