Entä jos superfoodit onkin lumelääkettä?

pitäisiköuskoaruokaa

8

751

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruokailija
    • ihanmitenvaan

      Tätä kysymystä voi testata ihan itse: lakkaa syömästä kokonaan ja katso mitä tapahtuu. Jos et huomaa mitään eroa vaikka kuukauden päästä niin voit todeta että kaikki ruoka on pelkkää lumetta ja ihminen pärjää ilman ravintoakin.

      Tarkoitan tällä sarkasmilla sitä, että "superfood"-termiä käytetään ravinnerikkaista ruoka-aineista, joissa siis on eniten ravintoa, vitamiineja, ym. Ihmiskeho tarvitsee näitä ravinteita elääkseen. Jos niitä saa vähän, sairastuu. Jos niitä saa kehon tarpeiden mukaan, keho pysyy terveenä. Niin yksinkertaista. Miten se voisi olla lumetta? Valitsethan monissa muissakin asioissa parasta laatua, kuten vaatteet, kodin elektroniikka, koti, auto, jne. Mikset valitsisi parasta laatua myös ruuan suhteen, joka vaikuttaa kallisarvoiseen terveyteesi?

      • Kohtuus ...

        Totta mooses kannattaa syödä monipuolista vitamiineja ja suojaravintoaineita sisältävää ravintoa. Terveysvaikutukset "muonankuvausmassaan" nähden ovat hyvin todennäköisiä jos ei jopa täysin varmoja.
        Aivan eri asia on, jos ruoasta tehdään uskonto, kuten joillain superfood intoilijoilla on käynyt. Mikään ravinto ei ehkäise tai paranna kaikkia sairauksia.
        Jo vuosia sitten oli eräässä lehdessä artikkeli: "Sairaan terve elämä", jossa kerrottiin terveysaddikteista, joiden arkielämä oli pahasti häiriintynyt liiallisen fokusoitumisen takia.


    • fuuuudi

      Ei ne ihan täyttä humpuukia ole. Itsellä on valitettavasti ollut ongelmia syntymästä saakka, milloin mitäkin. Ja superfoodit ovat rauhoittaneet tilannetta, kun on oppinut ottamaan oikeaa foodia oikeaan aikaan. Väärät foodit ovat vain pahentaneet. Mutta ei ne ole tuoneet lopullista ratkaisua ongelmiin. Helpotusta kuitenkin, mitä olen saanut myös virallisen lääketieteen puolelta, joten ne ovat sopivasti täydentäneet toinen toisiaan. Harmi vain kun lääkärit ei ymmärrä tästä hölökäsen pölläystä, niin suossa tarpomista oikeiden foodien metsästäminen on ollut.

      Ja kaiken tämän kamppailun jälkeen sanoisin, että supereista superein foodi hyvä ja terve mieli, hyvät ystävät, oikeasti läheiset ihmiset jne..

    • Olliiiiiiiiiiii

      Mää verin superfuudia vuoden ja nymmää olen supersizematöfakö ja hakkasin tänää kaikki meijä koulussa!!! Ei tu jätkä enää aukoo mulle päätään ku mää kerran huitasen ni siin lentää puutki juuriltaan nii stna!

    • siv106
      • Kysymyksiä on

        Mikä tuo mainostamasi immune punch jotain on, oletko kokeillut ja miten vaikutti ?

        Miksi niin monet tällä palstalla mainostava tuota I Herbiä, onko se joku firma, jota suomalaiset ovat päättäneet tukea, vai ovatko kaikki sieltä tilaamasi aineet todellakin niin tehokkaita ja olosi jotenkin tavallista parempi ?


    • asd

      Terveellisiä, terveellisiä, kunhan on kuitenkin skeptinen eikä uskoa kaikkea mitä väitetään vaikutuksista, ja muistaa luomua ottaa, ettei saa kunnon torjunta-aine annosta ulkomailta tuoduista foodeistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1253
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      685
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      619
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      67
      571
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    Aihe