Kansa taisteli -lehdessä päästellään ärräpäitä näin:

P-kle, h-vetti, s-tana.

Onko se nyt sittenkin kuitenkin kiroilua? Mitä sanovat alan asiantutijat?
1200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lehden päätoimittajan tehtävää hoiti eri aikoina ainakin kolme kovaa kenraalia: A. F. Airo, K. L. Oesch ja A. L. Blick. Luulen vahvasti, että kaikki kolme osasivat ja tohtivat suullisesti lausua ruman sanan niin kuin se on.

Typistetyt versiot lehdessä hienohelmojen mieliksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helvata kirjoitti:

P-kle, h-vetti, s-tana.

Onko se nyt sittenkin kuitenkin kiroilua? Mitä sanovat alan asiantutijat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu