Jos kerran koko maailmankaikkeuskin on syntynyt tyhjästä, en käsitä miksi ikiliikkujaa ei voitaisi rakentaa. Tunnen myös erään vanhan äijän joka on keksinyt ikiliikkujan toimintaperiaatteen, mutta äijä ei suostu kertomaan muuta kuin että se perustuu jollakin tavalla auringon magneettikenttien pyörimiseen. Siihen generaattoriin ei aurinkoa tarvita, mutta magneettikentät toimivat kuulemma samalla tavalla kuin auringossa. Äijä ei halua paljastaa salaisuuttaan, koska sitten keksintöä käytettäisiin vaan vääriin tarkoitukseen, esim. sotiin.
Ikiliikkuja on mahdollinen
11
980
Vastaukset
- Sologdin
minäkin olen kuullut sellaisesta äijästä, useammastakin. Sakari Pälsikin kirjoitti sellaisesta kirjassaan "Kun minä olin pikkuinen vielä."
- jos
Jos kerran koko maailmankaikkeuskin on syntynyt tyhjästä
----------
niin, jos.- raksutiikeri
Tyhjästä on paha mitään nyhjästä. Tai no, maailmankaikkeuden sentään vois...
- Maailma
Sitä ei vielä tiedetä mistä mailmankaikeus on syntynt. Joko maailman kaikkeus jatkaa lajenemista ja häviää, tai sitten riipuen siitä kuinka plajon on pimeää meteriaalia se lähtee supistumaan ja kello alkaa käymään taksepäin ja kaikki romahtaa ja alkaa taas uudestaan, mistä tiedätte monennetako kertaa olette näitä viestejä kirjoitanut.
- Jamaks
Maailma kirjoitti:
Sitä ei vielä tiedetä mistä mailmankaikeus on syntynt. Joko maailman kaikkeus jatkaa lajenemista ja häviää, tai sitten riipuen siitä kuinka plajon on pimeää meteriaalia se lähtee supistumaan ja kello alkaa käymään taksepäin ja kaikki romahtaa ja alkaa taas uudestaan, mistä tiedätte monennetako kertaa olette näitä viestejä kirjoitanut.
Todellisuus voi olla sellainen, että se jatkuvasti luo uusia maailmankaikkeuksia tyhjiön heilahtelun takia. Ts. tyhjästä syntyy materiahiukkasia ja antimateriahiukkasia kvanttifysikkan lakien mukaan. Joskus heilahtelu voi olla niin kova, että syntyy jopa sellainen universumi, jonne syntyy elämää.
kts. tyhjiön heilahtelusta esim.
http://www.infidels.org/library/modern/mark_vuletic/vacuum.html
Multiversumista mm.
http://www.tsv.fi/ttapaht/011/valtaoja.htm
Jos maailmankaikkeutemme on syntynyt tyhjiön heilahtelusta, multiversumi olisi todellinen, ja tyhjiöllä olisi äärettömästi aikaa, voisi ajatella että oliot, joilla on sama DNA kuin minulla, olisi kirjoittanut tämän viestin jo äärettömän monta kertaa suomi24.fi-nimiselle areenalle... äärettömän monissa universumeissa :-) - Van Helsing
Jamaks kirjoitti:
Todellisuus voi olla sellainen, että se jatkuvasti luo uusia maailmankaikkeuksia tyhjiön heilahtelun takia. Ts. tyhjästä syntyy materiahiukkasia ja antimateriahiukkasia kvanttifysikkan lakien mukaan. Joskus heilahtelu voi olla niin kova, että syntyy jopa sellainen universumi, jonne syntyy elämää.
kts. tyhjiön heilahtelusta esim.
http://www.infidels.org/library/modern/mark_vuletic/vacuum.html
Multiversumista mm.
http://www.tsv.fi/ttapaht/011/valtaoja.htm
Jos maailmankaikkeutemme on syntynyt tyhjiön heilahtelusta, multiversumi olisi todellinen, ja tyhjiöllä olisi äärettömästi aikaa, voisi ajatella että oliot, joilla on sama DNA kuin minulla, olisi kirjoittanut tämän viestin jo äärettömän monta kertaa suomi24.fi-nimiselle areenalle... äärettömän monissa universumeissa :-)On äärettömän todennäköistä että tämä hetki syntyy äärettömässä epätodennäköisyydessä jota jatketaan äärettömän kauan.
Epäparadoksi...
- Jorma Jormanen
Todistuksesta käynee maapallo, joka tutkimusten mukaan ei ole aikeissa lopettaa kiertoliikettään auringon ympäri lähiaikoina. Riippuu siis aivan ikiliikkujan määrittelystä, voidaanko sellaista rakentaa.
- sokrates
ikiliikkuja=ikuisesti liikkuva, maailmankaikkeutta on tarjottu ikiliikkujaksi, ei kelvannut, planeetat ja aurinkotkin räjähtävät ja sammuvat joskus!
- immanuel
Ikiliikkujan määritelmään kuuluu, että se ei ota energiaa ulkopuolelta. Ja se on mahdoton.
Sitä paitsi auringon magneetti kentästä voimansa ottava liikkuja ei voisi periaatteessakaan olla ikiliikkuja, koska aurinko ei ole ikuinen- Mr Alucard
Sallitaanko määritelmässä "käynnistysenergia"? Liiketilan muutoshan vaatii aina voiman. Jos kappale sysätään liikkeelle, se jatkaa liikettään kunnes siihen kohdistuu voima joka pysäyttää sen. Teoriassa siis ikuinen liike on mahdollinen. Onhan esitetty jopa, että maailmankaikkeus laajenisi ikuisesti.
Maapallon oloissa ikiliikkujan valmistaminen ei kuitenkaan liene mahdollista. Toisaalta ikuista liikettä löytyy täältäkin. Hiukkasten kvanttiheilahtelua ei ilmeisesti pystytä pysäyttämään.
- Anonyymi
Vaikuttaa se "äijän" ikiliikkuja ottavan energiaa ulkopuolelta magneettikentän kautta.
Ikiliikkujan tulisi toimia itsenäisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849