Mitä on ionipuhdistus?

Ymmärrän kyllä mitä on tislattu vesi, ja olen aina luullut että akkuvesi on tislattua vettä, mutta nyt olen antanut itseni ymmärtää ettei näin olekaan.

Akkuvesi on ionipuhdistettua vettä. Mitä tämä tarkoittaa? Onko se ionisoitua vai onko siitä poistettu ionisointi? Ja mitä se ylipäänsä tarkoittaa?


Kysyn tätä toisaalta ihan käytännön syistä, mutta uteliaisuuttani myös teoriassa.
Olen nimittäin innostunut tietokoneen nestejäähdytyksestä, ja siinä, kuten muissakin harrastuksissa, harrastajilla usein luulot korvaavat tiedon. Niinpä nytkin kuulee ristiriitaisia tietoja hienoine todisteluineen.

Nyt olenkin lukenut, että jos minulla on vesikierrossa sekä kuparia että alumiinia, akkuveden ansiosta näiden metallien välille muodostuu sähköpari, jossa jalompi (kupari) luovuttaa elektroneja epäjalommalle (alumiini). Käykö näin todella käytännössä, silloinkin kun kyseisillä metalleilla ei ole galvaanista yhteyttä, vaan ne yhdistää ainoastaan vesi?
Ja onko tällaisessa tapauksessa tislattu vesi parempaa kuin ionipuhdistettu?

3

7819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyse ilmeisestikin ionivaihdetusta vedestä, jossa suolojen ionit (kuten NH4 ja HCO3-) on vaihdettu ioninvaihtimessa ioneiksi H ja OH-. Jälkimmäiset muodostavat vettä.

      Esimerkkini ionit eivät välttämättä ole yleisempiä vedessä, mutta juurikin ne voisivat tuottaa tislattuun veteen elektrolyyttejä.

      Useimmissa käyttökohteissa lienee sama, kumpaa käyttää. Tislaus vaatii kohtalaisen paljon energiaa, joten ioninvaihdin on useimmin edullisempi.

      Astianpesukoneissa muuten on käytössä ioninvaihtimet, mutta ei juurikaan Suomi-malleissa, kun täällä on yleensä pehmeä vesi. Noissa vaihtimissa tuotos tai olla vesiliukoinen ruokasuola NaCl, eikä H2O.

      Jos vedessä ei ole elektrolyyttejä, niin se ja sama, onko galvaanista kosketusta vai ei. Vesi on eriste. Varmempaa aina, jos ei ole, koska vesi itsessään on liuotin ja niitä alumiini-ioneja voi alkaa esiintyä, jos vain jotain hapetinta (kuten O2) on lähimailla jne.

      Muuten, elektronin virtaavat vastavirtaan eikä tietenkään Cu luovuta mitään Al :lle.

      • »De-ionized or non-conductive water may seem desirable initially, because it is a poor electrical conductor, and therefore will not cause much damage if a leak occurs. However, water is an excellent solvent, and so if de-ionized water is put into a water cooling system, it will corrode the water blocks to get its ions back. Therefore, de-ionized water is not something we recommend, either.
        A good choice is distilled water, because it is relatively cheap yet pure enough to use in a water cooling system. Distilled water will not deposit harmful minerals in your system, nor will it cause algal blooms because there are no living organisms present. It will not, however, corrode your water blocks because it is not de-ionized.»
        http://www.xoxide.com/water-cooling.html

        Eli varastaako de-inonisoitu vesi tosiaan metalleilta elektroneja? Jos, niin silloinhan nuo kai käytännössä alkavat olla kosketuksissa keskenään. Vai ymmärsinkö aivan väärin.


      • Töppönen kirjoitti:

        »De-ionized or non-conductive water may seem desirable initially, because it is a poor electrical conductor, and therefore will not cause much damage if a leak occurs. However, water is an excellent solvent, and so if de-ionized water is put into a water cooling system, it will corrode the water blocks to get its ions back. Therefore, de-ionized water is not something we recommend, either.
        A good choice is distilled water, because it is relatively cheap yet pure enough to use in a water cooling system. Distilled water will not deposit harmful minerals in your system, nor will it cause algal blooms because there are no living organisms present. It will not, however, corrode your water blocks because it is not de-ionized.»
        http://www.xoxide.com/water-cooling.html

        Eli varastaako de-inonisoitu vesi tosiaan metalleilta elektroneja? Jos, niin silloinhan nuo kai käytännössä alkavat olla kosketuksissa keskenään. Vai ymmärsinkö aivan väärin.

        Linkkisi teksti puhuu aivan sekavia. Puhas vesi ei "varasta metallilta ioneja". Oli vesi sitten puhdistettu ioninvaihdolla, käänteisosmoosilla tai tislaamalla on se käytännössä ionitonta, sähköäjohtamatonta vettä. Voidaan ajatella, että lopputuote on sama. Se vain on valmistettu eri tavalla. Toki pieniä eroja näissä menetelmissä on. Esim. tislaus poistaa tehokkaasti myös veteen liuenneet kaasut ja varauksettomat molekyylit. Mutta nämä seikat ovat tietokoneen vesijäähdytyskierron kannalta täysin epäoleellisia.

        Korroosiokaan ei ole yleensä vesijäähdytysjärjestelmän kannalta ongelma. Komponentit ovat yleensä kuparia tai alumiinia kuten totesitkin. Alumiini muodostaa pintaansa suojaavan oksidikerroksen, eikä toimi galvaanisen kennon toisena elektrodina.

        Käytännön ongelma on se, että jos jäähdytinkierrossa on pelkkää vesijohtovettä, saattaa putkien seinämiin alkaa ajansaatossa kasvamaan jotain pientä mikrobikasvustoa. Monet ratkaisevat ongelman lorauttamalla hieman glykolia sekaan (~10%)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      373
      13281
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      50
      4244
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4063
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      35
      4026
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      62
      3859
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3324
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    8. 105
      3172
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3145
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2831
    Aihe