Uusimpien tutkimusten mukaan uskonto on kuolemassa sukupuuttoon

-

"Yhdeksän maan väestörekisteritietoihin perustuva tutkimus osoittaa, että uskonto alkaa kuolla sukupuuttoon, kertoo yleisradioyhtiö BBC.
Rekisteritietojen perusteella yhä useampi on ilmoittanut, ettei kuulu mihinkään uskontokuntaan.

Väestörekisteritietoja kerättiin jopa sadan vuoden ajalta Australiasta, Kanadasta, Tsekistä, Irlannista, Itävallasta, Hollannista, Uudesta-Seelannista, Sveitsistä ja myös Suomesta.

- Monissa moderneissa ja maallisissa demokratioissa on menossa trendi, että ihmiset samaistavat itsensä uskonnosta riippumattomiksi. Hollannissa heitä oli 40 prosenttia kansasta, Tsekeissä 60 prosenttia, kertoo tutkimusryhmään kuuluva tohtori Richard Wiener BBC:lle.

Tutkimusryhmän käyttämän mallin mukaan uskontoon kuulumattomuus saattaa parantaa henkilön statusta ja antaa tälle hyötyä - samalla tavoin kuin vaikkapa kieliin liittyvissä valinnoissa.

- Esimerkiksi espanjaa voi olla hyödyllisempää lukea kuin vaikkapa ketshuankieltä, Wiener vertaa artikkelissa.

Northwesternin yliopiston tutkimus on luettavissa täällä."

IS

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Tutkimus Uskonto kuolemassa sukupuuttoon - Suomi mukana/art-1288377455747.html

Tieteellinen julkaisu: http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1012/1012.1375v2.pdf

Erokäyräkin piristyi: http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/tanaan.html

17

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuöljy

      Toinen tutkimus Isosta-Britanniasta kertoo, että vain 35% vastanneista vastasi "Yes" kysymykseen "Are you religious?"

      Siis vain hieman yli 1/3 pitää itseään uskonnollisina.

      http://www.bbc.co.uk/news/uk-12799801

      Eihän tämä mitään todista Jumalan olemassaolosta. Toisin kuin Jaakob täällä julistaa, Jumalan olemassaolo ei ratkea enemmistöpäätöksellä.

      Silti tutkimus asettaa outoon valoon Jaakobin koko ajan viljelemän väitteen, jonka mukaan kaikki normaalijärkiset ja vilpittömät ihmiset tietävät Jumalan olevan totta. Ehkäpä Isossa-Britanniassa ei sitten ole paljon normaalijärkisiä tai vilpittömiä ihmisiä?

    • Uskontojen evoluutiota. Uskonnot muuttavat olomuotoaan aikojen kuluessa. Kuten nykykirkko. on hyvin erillainen mitä se oli 500 vuotta sitten. Ja jos uskontojen kehitys lakkaa ne kuolevat pois uusien vallatessa tilaa. Jolloin uudet uskonnt syntyvät. Elävät aikansa ja kuolevat pois. Mutta olisiko nyt niin että uskonnot ovat kaikki alkaneet kuihtua kun ihmiset eivät enää löydä niistä järkeä tai syytä miksi kuulua mihinkään.

    • S.A.

      Tshekin tilasto nyt riippuu etupäässä siitä, että vuosikymmenien sosialistinen kasvatus ei ollut kovin uskonnollismyönteistä.

      Hollannin korkea prosentti johtunee paljolti siitä, että siellä kirkko on pitkään ollut hyvin liberaaliteologinen. Sellaisella kirkolla ei ole oikein mitään tarjottavaa ihmisille.

      En tiedä, onko BBC:n nimissä voitu päästää suusta sellaisia sammakoita, että uskonto olisi kuolemassa SUKUPUUTTOON. En suhtaudu uskontoihin sinänsä mitenkään positiivisesti (Jumalaan kylläkin suhtaudun positiivisesti), mutta ihmisen sisällä tapaa olla sellainen jumalkaipuu tai tuonpuoleisen maailman kaipuu, että jossain muodossa uskonnollisuus tulee aina säilymään. ... Ja Jeesuksen sanomaan uskovana pitää jatkaa: siihen asti, kunnes Jeesus palaa takaisin, eikä uskonnollisuudelle jää enää tilaa.

    • "Ja Jeesuksen sanomaan uskovana pitää jatkaa: siihen asti, kunnes Jeesus palaa takaisin, eikä uskonnollisuudelle jää enää tilaa. "

      Miksi itse aiheesta keskustelun lisäksi sinä kerrot omista uskomuksistasi?

      • S.A.

        "Miksi itse aiheesta keskustelun lisäksi sinä kerrot omista uskomuksistasi?"

        Jaa, no, melkein kaikissa tämän palstan kommenteissa kerrotaan myös omista mielipiteistä ja uskomuksista. Jopa tuo lainattu Ilta-Sanomien otsikko piti sisällään uskomuksen: "uskonto alkaa kuolla sukupuuttoon".


      • S.A. kirjoitti:

        "Miksi itse aiheesta keskustelun lisäksi sinä kerrot omista uskomuksistasi?"

        Jaa, no, melkein kaikissa tämän palstan kommenteissa kerrotaan myös omista mielipiteistä ja uskomuksista. Jopa tuo lainattu Ilta-Sanomien otsikko piti sisällään uskomuksen: "uskonto alkaa kuolla sukupuuttoon".

        Useinhan uskovat jaksavat omia uskomuksiaan toitottaa vaikka ei ole mitään syytä olettaa, että ateistit eivät niitä jo jatkuvan toistelun jäljiltä jo tietäisi.

        Mutta vastaus kysymykseen, miksi jäi vastaamatta.


    • S.A.

      Miksi...

      Tuohon voisi osittain vastata työelämästä otetulla esimerkillä. Työni liittyy jollain tavalla kaupunkisuunnitteluun. Kaupunkisuunnittelussa on kyse siitä, että käytetään olemassa olevia faktoja ja lähtökohtatietoja jonkun uuden luomiseen tai olemassa olevan asian uudelleenjärjestämiseen. Jotkut kaupunkisuunnitteluun liittyvät asiat ovat faktoja, toiset ovat mielipiteitä. Ihmisten kesken voi olla erimielisyyttä siitä, mitkä asiat ovat faktoja ja mitkä mielipiteitä. Olipa kyse omasta mielestäni kummasta tahansa, niin tapaan silti sanoa näkemykseni. Miksi? Itse voisin kysyä: miksi en?

      Osittain tuohon "miksi-kysymykseen" voisi vastata toteamalla, että uskoni mukaan (tarkoitan tässä kristinuskon perussanomaa) tiettyjen asioiden uskominen on tärkeä OSA Jumalan ja ihmisen välistä yhteyttä. Miksipä en siis vähintäänkin ohimennen mainitsisi jotain asiaa, joka "maailmankuvani" mukaan sivuaa puheessa olevaa asiaa.

    • Nuoret ovat keskimäärin suvaisevaisempia, kriittisempiä, lukeneempia ja siis fiksumpia, kuin vanhemmat ihmiset.
      Tästä syystä nuoret ovat enenevässä määrin uskonnottomia, eli ateisteja.

      Kysyin omalta tyttäreltäni (16v) tänään, uskooko hän jumalaan.
      Vastaus: ei kiinnosta!
      Ei vaivautunut koko kysymystä tuon enempää edes miettimään.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2223
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      905
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      642
    Aihe