Maailmanmenoa-palstalta poistettiiin "Arvojen romahtamien & ateismi"-ketju, joten ehkä arvokeskustelua voisi jatkaa tällä palstalla.
Lainaus (ketjun avaaja kirjoitti):
>>Nyt kun totalitääristä yhteiskuntaa lobbaavat lietsovat uskontojen vastaista propagandaansa, on hyvä nostaa esimerkiksi meille tutun Kristinuskon hyvät puolet myös esiin.
Kristinusko oikein ymmärrettynä, eikä siis siten, kuten esimerkiksi mediavaltaa käyttävät tahot sitä vääristelee: on hieno, hyvä, rakentava ja arvoja ylläpitävä uskonto
Ateismi & arvot
17
165
Vastaukset
" Ateistit eivät kuitenkaan yleensä noteeraa todisteita uskonnollisista ihmeistä ja ilmestyksistäkään, mikä viittaa siihen, että totuus ei heitä sillä tavoin kiinnostakaan, että se vaikuttaisi heidän ajatteluunsa ja maailmankuvaansa (ainakaan siihen
kuvaan minkä he ulospäin näyttävät). "
Uskoisin kyllä mielelläni niin Lochnessin hirviöön, joulupukkiin tonttuihin ja Ufoihin. - Jos vain näistä olisi näyttää toteen todellista tietoa. Eikä vain suullisesti levitettyjä tarinoita, väärennettyjä video ja valokuvia. Tai vain tarinana kerrottu hallusinaatio tai keverin silmin nähty hallusinaatio. - Eli yhdestäkään näistä ei ole saatu tarpeeksi todellista kriittistä tietoa että yhtäkkään näistä olisi olemassa.
Joten minulle Kristinuskon Jumala on yhtä totta kuin Lochnessin hirviö. - Molemmista on kirjoitettu kirjoja. Molemmista on silminkäkijä väittämiä. - Ja siinä se. Onko se siis todiste että ne ovat olemassa? - eivät ole..- vihtuilija
Kumma kirjoitus. Alku ei liity mitenkään loppuun. Mitä tekoa on ufoilla ja arvoilla? Miksi teet epärehellisiä kysymyksiä? "(Ateisteilta kysyisinkin nyt, että millä tavalla ufojen ja korkeampien ulottuvuuksien olemassaolon paljastuminen vaikuttaisi teidän maailmankuvaanne?)"
Mikäkö on epärehellistä (retorinen kysymys)? No se että yrität saada muut spekuloimaan asialla jota ei ole! Tällaisillako kysymyksillä sinut on saatu uskomaan mainitsemiisi 'henkivaltoihin'? Onko sulla tullut ikinä mieleen, etttä näinhän ne uskonnot toimivat;laitetaan ihminen miettimään olematonta ja sen vaikutusta SITTEN JOS SE JOTENKIN JOSKUS TODISTAUTUU OIKEAKSI.
Tosin taidat olla sama paskiainen, joka on ennenkin postannut tänne samaa roskaa. Aloitetaanmpa vaikka tuosta:
Kumma kirjoitus. Alku ei liity mitenkään loppuun. Mitä tekoa on ufoilla ja arvoilla? Miksi teet epärehellisiä kysymyksiä? "(Ateisteilta kysyisinkin nyt, että millä tavalla ufojen ja korkeampien ulottuvuuksien olemassaolon paljastuminen vaikuttaisi teidän maailmankuvaanne?)"
Ufojen ja arvojen tekemisellä nyt ei ainakaan vielä ole mitää tekemistä keskenään koska ufoista ei ole saatu mitään tietoa. Ja sitten kun niistä "todellista" tietoa saadaan voidaan sitten alkaa miettimään mitä mahdollisuuksia meillä ja ufoilla voi olla keskenäisessä kanssakäymisessä.
Ja sitten:
Mikäkö on epärehellistä (retorinen kysymys)? No se että yrität saada muut spekuloimaan asialla jota ei ole! Tällaisillako kysymyksillä sinut on saatu uskomaan mainitsemiisi 'henkivaltoihin'? Onko sulla tullut ikinä mieleen, etttä näinhän ne uskonnot toimivat;laitetaan ihminen miettimään olematonta ja sen vaikutusta SITTEN JOS SE JOTENKIN JOSKUS TODISTAUTUU OIKEAKSI.
Uskontojen ideana on että tuolla on jokin partaveikko taivaalla joka on kaiken luonut ja tämä partaveikko on uskontojen (Suurimmanosan mukaan) totta.
Ja vasta kun se on osoitettu minulle ja monelle muulle ateistille todeksi voidaan taas alkaa miettiä meidän ja tämän partaveikon olemassaolon mahdollisuuksia ja sitä mitä esteitä kanssakäymisessämme on.
Itse en kauheasti kehtaa tuhlata aikaa olemattomien miettimiseen joten jos joku joka siihen on aikaansa enemmän ateisti palstalla tuhlannut. Osaa myös varmasti paremmin kysymykseesi olemattoman miettimisestä vastata.
- tosin en tajua mitä järkeä ja pointtia tai logiikkaa koko hommassa on mutta anyway.- ----------
>>Uskontojen ideana on että tuolla on jokin partaveikko taivaalla joka on kaiken luonut ja tämä partaveikko on uskontojen (Suurimmanosan mukaan) totta. Ja vasta kun se on osoitettu minulle ja monelle muulle ateistille todeksi voidaan taas alkaa miettiä meidän ja tämän partaveikon olemassaolon mahdollisuuksia ja sitä mitä esteitä kanssakäymisessämme on
- ...
No harva kirja nyt niin paskanjauhantaa on, ettei siinä olisi edes joitain osatotuuksia.
"Maailmankaikkeus on äärimmäisen monimutkainen kokonaisuus, joka ilmentää älykkyyttä ja tarkoituksenmukaisuutta, mikä ei voi olla pelkkää sattumaa."
Monimutkaisuus ei tarkoita älykkyyden ilmentämistä tai tarkoituksenmukaisuutta.
Kukaan ei väitä sen olevan pelkkää sattumaa, on olemassa luonnonlait.
"Jos siis tuo "partaukko taivaalla" ei
ole jumalakuvana uskottava ja riittävä, niin kannattaa tutustua Urantiakirjaan. "
Ei kannata. Se vasta hölynpölyä onkin.
Millä perustavalla todisteella voit sanoa että Urantia on missään kohdin totta.
"(Enkelihierarkiatkin ovat siis totta)" "Koko totuuttahan tuskin löytyty mistään kirjasta, " - Tuo pitää jo melkein paikkaansa paitsi taas todisteiden pohjalta. Eli oma kerrontasi on lähempänä olkipukkia kuin omani.- Nimi merkki
Sinä olet postannut tuon täysin saman sontakasan vain pikkiriikkisin variaatioin tänne nyt jo kymmeniä kertoja. Yksikään tyhjä väitteesi ilman ainoatakaan järkevää perustelua tai todistetta ei kestä lähempää kriiittistä tarkastelua, eikä sinulla ole koskaan aikaisemminkaan ollut esittää mitään sellaisia. Aivan kuten nytkään ei ole.
Jankutusidiootti ei koskaan usko, että asiat eivät muutu todeksi inttämällä ja jankuttamalla samaa loputonta ja perusteetonta tyhjää vailla todisteen murustakaan.
Älkää turhaan tuhlatko aikaanne tämän jankutusidiootin kanssa jankuttamiseen. - --------
>>Yksikään tyhjä väitteesi ilman ainoatakaan järkevää perustelua tai todistetta ei kestä lähempää kriiittistä tarkastelua, eikä sinulla ole koskaan aikaisemminkaan ollut esittää mitään sellaisia. Aivan kuten nytkään ei ole
- Lässynlässyn.
Sinä olet postannut tuon täysin saman sontakasan vain pikkiriikkisin variaatioin tänne nyt jo kymmeniä kertoja. Yksikään tyhjä väitteesi ilman ainoatakaan järkevää perustelua tai todistetta ei kestä lähempää kriiittistä tarkastelua, eikä sinulla ole koskaan aikaisemminkaan ollut esittää mitään sellaisia. Aivan kuten nytkään ei ole.
Jankutusidiootti ei koskaan usko, että asiat eivät muutu todeksi inttämällä ja jankuttamalla samaa loputonta ja perusteetonta tyhjää vailla todisteen murustakaan.
Älkää turhaan tuhlatko aikaanne tämän jankutusidiootin kanssa jankuttamiseen. "Todisteitakin on, mutta ovatko ateistit valmiita kohtaamaan totuuden?"
On. Tuosta sinun Fatima-jutustakin on täällä jauhettu jo vaikka kuinka monta kertaa. Se ei ole todiste.
"Mikseivät enkelit ja muutkin Taivaalliset olennot voisi käyttää valoauksiakin?"
Kaikenlaisia hölynpölykysymyksiä voidaan esittää.
"Mm. teosofiassa tunnetaan käsite"
Niinpä niin. Vaikka hölynpölyssä on oma oppinsa, ei se muutu yhtään sen uskottavammaksi.
"Yllä esitetty ei ole salaista tietoa tai salatiedettäkään"
Ei niin, se on puhdasta hölynpölyä.
- -
TÄmä keskustelu on täysin väärällä palstalla. Oikeampia olisivat Huuhaa-, Rajatieto/Ufot- tai Uskontojen Uhrit-pastat.
- oi oi oihh..
atac kirjoitti:
Yhdyn edelliseen puhujaan.
Sehän se ateilla tapana. ;)
En valitettavasti löytänyt aurinkojutustasi kovin tieteellisiä artikkeleita joten en itse osaa sanoa juuta enkä jaata. Mutta epäilen kyllä pahasti. Jostain Enkelin ilmestymisestä johonkin kirkon maalaukseen vai seinään oli joskus 90-luvulla juttua. Mutta sekin voi yhtähyvin olla vain arkipäiväinen valoilmiö joka vain näyttää enkeliltä.
- -------
Tänään oli uutinen luomisoppiin ja evoluutioon liittyen, joten tähän voisi jatkoksi laittaa muutamia ajatuksia siihen aiheeseen liittyen.
Ateistit tietysti kannattavat luomisoppia, mutta pitääkö tässäkään asiassa välttämättä olla niin mustavalkoinen?
Lainaus eräästä toisesta keskustelusta:
>>Ööö, voisi opettaa sellasta kuin maailmankaikkeusoppi ja jättää kaikkia visioita auki. Meidän tuntema maailmankaikkeushan on todistettavasti syntynyt alkuräjähdyksessä, mutta syytä ei tiedetä ja sitäpaitsi niitä maailmankaikkeuksia voi olla olemassa ääretön määrä. Sitäkään ei tiedetä miksi ollaan täällä, et onko vahingossa tällasta elämänmuotoa täällä vai alienien koeluontoista toimintaa vai viihdettä niille. Olisi tosi mielenkiintoista ja samalla avartaisi ajattelua pois niistä kaavamaisuuksista mitkä vaan kahlitsee mieltä - 58+
------- kirjoitti:
Tänään oli uutinen luomisoppiin ja evoluutioon liittyen, joten tähän voisi jatkoksi laittaa muutamia ajatuksia siihen aiheeseen liittyen.
Ateistit tietysti kannattavat luomisoppia, mutta pitääkö tässäkään asiassa välttämättä olla niin mustavalkoinen?
Lainaus eräästä toisesta keskustelusta:
>>Ööö, voisi opettaa sellasta kuin maailmankaikkeusoppi ja jättää kaikkia visioita auki. Meidän tuntema maailmankaikkeushan on todistettavasti syntynyt alkuräjähdyksessä, mutta syytä ei tiedetä ja sitäpaitsi niitä maailmankaikkeuksia voi olla olemassa ääretön määrä. Sitäkään ei tiedetä miksi ollaan täällä, et onko vahingossa tällasta elämänmuotoa täällä vai alienien koeluontoista toimintaa vai viihdettä niille. Olisi tosi mielenkiintoista ja samalla avartaisi ajattelua pois niistä kaavamaisuuksista mitkä vaan kahlitsee mieltä''Ateistit tietysti kannattavat luomisoppia,''
Häh?
''Ihminen selvästikin on luotu. Myös maaplaneetta on luotu, minkä voi ymmärtää, kun asiaa vähänkin miettii ja ajattelee; Aurinko, Kuu, ilmakehä, maaperän mineraalit, öljy, kasvit....ja moni muukin asia minkä eläminen täällä vaatii. Ei se mitään sattumien summaa ole.''
Onko sinulla muuta kuin tietämättömyyttä tarjolla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411339Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443892Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133070Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin822080Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041029Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17820Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709