Tämä on vuodenaikaan nähden jotakin aivan uskomatonta! Kello on kohta jo 22:00 illalla ja vieläkin on yli 20 astetta lämmintä ja toukokuussa ja Suomessa!
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Hämeenlinna?parameter=4&map=weathernow&station=2754
Paikalliset säähavainnot
Havaintoasema: Hämeenlinna Katinen
Tuorein säähavainto: 9.5.2011 21:00 Suomen aikaa
Lämpötila 20,4 °C
Kosteus 23 %
Kastepiste -1,7 °C
Länsituulta 4 m/s
Puuska 6 m/s (20:40)
Paine 1029,4 hPa
Tunnin sadekertymä 0,0 mm (20:00)
Pilvisyys: selkeää (0/8)
Näkyvyys yli 20 km
Vieläkin yli +20 astetta Hämeenlinnassa!
13
93
Vastaukset
- 4+8
Ja yhden pienen kaupungin lämpötila yhtenä iltana on todiste agw:stä?
- -
Mutta ihan vastaavia lukemiahan löytyy monista muistakin Suomen kaupungeista. Kesä on alkanut ja selkeästi normaalia aikaisemmin.
- Eelis Permanen
Taas ne käsittämättömät kuumuudet alkoivat.
- blahhh
Täällä etelässä on huimat 12 astetta. Tulis jo syksy!
- toinen vaari
Todellakin hirmuista AGW:ta. Muutamia lukuja Pirkkalasta 9.5.
2011 21
2008 19
2006 20
2004 23 tämä on kyllä enemmän kuin tämän päiväinen
2001 19
2000 19 - Ei oulusa
Täällä on pidellyt aamua lukuunottamatta päivän alle kymmenen asteen lämpötiloja.
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Oulu
Taannoin uutisoitiin, että koivun lehdet ovat aikaisessa. Ei tällä hetkellä.
http://www.metla.fi/cgi-bin/feno/kuvasarja_new/hk/29.4/10.7/7
Ehkä sisämaan lämpimät ilmat hommaa jouduttavat, yöt ovat tosin vieläkin kylmiä kuten toukokuussa tahtoo olla.- kirsikat kypsiä
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Oulu?parameter=4&map=weathernow&station=2851
Kylläpä vain näytti lähellä Oulunsalossa käyvän lämpötila 17 asteessa. Tuo Oulun mittauspiste onkin aivan meren rannassa, siinä meri viilentää lukemia.
- Pärmin Piru
Toukokuun lämpötilaennätys 6.5.2004 24,7C Porista.
Teksti TV P 115
Ompas kylmentynyt niistä ajosta.
Tuosta kun laskee kylmenevän trendin, se on useita asteita "decadissa" - kas, himohiihtäjä
Parempi tullakin lämpimiä päiviä, että kesä ehtii edes kesäkuuksi. Nyt lähtivät sentään kahden viime päivän aika loput lumet ja järven jäät... ja on melkein toukokuun puoliväli.
Hiilihysteerikoilla on hiukkapikkusen vinoutunut näkemys vuodenajoista. Mikäs ihme tuo tosin on, kun eivät työnnä nokkaansa ulos kuin kerran kuukaudessa.
Hyvin tuli väriä pintaan eilen metsähommissa. Kuinkas palstan alarmistit - Olmilook vain kehittyy, eli valkoinen tulee aina vain valkoisemmaksi? Saatte ihosyövän tuolla meiningillä. - Eelis Permanen
Kyllä täällä Päijänteen rantamilla voi sanoa olevan kesä. Katsoin eilisillan säätietoja klo 20, silloin näytti usealla paikkakunnalla olleen vielä 20-21 astetta lämmintä, esim. Kuopio. Että eiköhän se Savonmuakin ala pikkuhiljaa sulamaan;) Oli muuten tuo huhtikuu yksi mittaushistorian lämpimimpiä...että kyllä se kesäkuuksi kesä joutuu sinnekin. Onko Savo edes Suomea, kun noin hitaasti tuntuu kaikki käyvän siellä. Paitsi syksyiset lumipeitteet, nehän tulevat jo syyskuun lopulla vaikkei siitä kukaan muu tiedä mitään.
- kas, himohiihtäjä
Kuten sanottu, nyt suli ja nopeasti - eilen lämpötila oli varmasti reippaasti hellerajan yläpuolella.
Huhtikuu ei muuten todellakaan ollut "erityisen lämmin", tai edes lämmin täällä meilläpäin. Tiedätkö mihin perustan väitteeni? Ensinnäkin siihen, että koen lämpötilan henkilökohtaisesti nahassani päivittäin ja siihen, että toukotöiden käynnistyminen viivästyi kylmien säiden takia. Hetken ajan näytti jo siltä että yksi heinäsato menee plörinäksi kevään vitkutellessa. Sitten tuli yht'äkkinen helle ja kaikki pellot kuivuivat kohinalla. Nyt on puolestaan kiire saada kaikki lämpimiä ilmoja odotelleet työt ajallaan valmiiksi.
Katsele sinä vain tilastoja tietokoneen ruudulta ja kuvittele oikein kovasti että totuus löytyy sieltä. Minä "tyydyn" konkreettisen maailman kokemuksiin.
- huohh...
Eipä näytä enää pitkään olevan hämeenlinnassa yli 20:
http://www.foreca.fi/Finland/Hameenlinna/tenday- Eelis Permanen
Hyvä onkin jos vettä tulee välillä niin kuin tuo ennuste lupaa. Sateella on aina viileämpää...ja sitten näyttääkin taas kuumenevan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784