Kuluttajaliitto valittaa: Jauhelihapihvi onkin broilerinnahkaa
Kuluttajaliitto kantelee oikeuskanslerille elintarvikkeiden pakkausmerkinnöistä. Liitto kysyy, ovatko elintarvikkeita valvovat viranomaiset laiminlyöneet valvontatehtävänsä tuotteiden nimeämisessä.
Kuluttajaliiton mukaan esimerkiksi useiden jauhelihapihveiksi tai lihapulliksi nimettyjen tuotteiden pääasiallinen raaka-aine ei ole liha vaan broileri tai broilerinnahka.
Liiton mielestä tällaisten lihapullien nimi pitäisi vaihtaa broilerinnahkapulliksi, jotta kuluttajia ei johdettaisi harhaan.
Myös muissa elintarvikeryhmissä esiintyy samankaltaista harhaanjohtavaa tuotteiden nimeämistä, Kuluttajaliitto huomauttaa.
Kuluttajaliitto kertoo kiinnittäneensä huomiota asiaan jo viime keväänä. Tilanne ei ole liiton mukaan muuttunut vuodessa miksikään, vaikka elintarvikkeiden valvonnasta vastaava Evira ilmoitti lähettävänsä valvontapyynnöt paikallisille viranomaisille.
----
Sitähän on kauan jo epäilty, että eläinten nahkat jauhetaan Suomessa jauhelihaan ja syötetään kuluttajille.
Mikähän se lienee se makkaroiden ravintoarvo? Miten paljon lisäaineita ja mien paljon kovaa rasvaa, keuhkoja, rapamahoja, utareita ja mitä maikkea herkkua ne makkarat sisältävätkään. Milloin saamme tietää totuuden.
Aikaisemmin makkarat olivat jaoteltu A- ja B-luokkaan. A-luokan makkaroissa oli vähemmän keuhkoja, kamaraa, utareita ym. tai ei ollenkaan. Nykyään jakoa ei enää ole.
Mitä sisältävät ne makkarat, joiden lihapitoisuus on esim. 15 %?
Milloin kuluttajille kerrotaan mitä einekset sisältävät?
En osta eineksiä ollenkaan, koska en tiedä mitä ne todellisuudessa sisältävät.
En halua syödä kaikkea eläinjätettä.
Syötkö broilerinnauhkapullia tai kamaraa ja keuhkoja?
EI eineksiä
1
193
Vastaukset
>>Sitähän on kauan jo epäilty, että eläinten nahkat jauhetaan Suomessa jauhelihaan ja syötetään kuluttajille.>Mikähän se lienee se makkaroiden ravintoarvo?>ja mien paljon kovaa rasvaa, keuhkoja, rapamahoja, utareita ja mitä maikkea herkkua ne makkarat sisältävätkään. Milloin saamme tietää totuuden.>Mitä sisältävät ne makkarat, joiden lihapitoisuus on esim. 15 %?>Milloin kuluttajille kerrotaan mitä einekset sisältävät?>En osta eineksiä ollenkaan, koska en tiedä mitä ne todellisuudessa sisältävät.
En halua syödä kaikkea eläinjätettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237