Kylmä asunto ostoslistalla

Neuvoja kiitos

Iso yksiö parvekkeella, uusi/uudehko, 2000-luvulla rakennettu. Miten varmistan että asunto on viileä myös kesähelteillä?

24

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+3

      Ostat rautakaupasta ilmastointilaitteen. Irrotat tuuletusluukun ja nikkaroit siihen ilmastointilaitteen poistoilmaputkelle tiiviin paikan. Annat sähkön palaa ja muistat tyhjennellä laitteen kondenssivesisäiliötä.

      Sälekaihtimistakin on varmasti apua kuumalla paahdekelillä.

      • perkeleen perkele

        Vittu te olette epäkäytännöllisiä. 2000-luvun asunnoissa on varmasti koneellinen ilmanvaihto, ja SIIHEN se viilennys rakennetaan, jos ei ole olemassa. Mitään paskaa sähkösyöppöä ja metelöiva ilmanviilennyslaitetta erikseen ei kukaan halua, eikä mitään kondenssivesisäiliötä, koska sekin löytyy jo koneellisesta ilmanvaihtolaitteesta, olipa siinä viilennystä tai ei.


      • On totuuden aika
        perkeleen perkele kirjoitti:

        Vittu te olette epäkäytännöllisiä. 2000-luvun asunnoissa on varmasti koneellinen ilmanvaihto, ja SIIHEN se viilennys rakennetaan, jos ei ole olemassa. Mitään paskaa sähkösyöppöä ja metelöiva ilmanviilennyslaitetta erikseen ei kukaan halua, eikä mitään kondenssivesisäiliötä, koska sekin löytyy jo koneellisesta ilmanvaihtolaitteesta, olipa siinä viilennystä tai ei.

        Vaikka onkin koneellinen ilmanvaihto on hyvin harvassa talossa viilennys. Ei sellaisia ole edes 2000-luvulla rakennetuissa kuin aniharvoin joten kyllä sähkösyöpön ilmanviilennyslaitteen joutuu ostamaan.


      • meillä on sellainen

        "Ostat rautakaupasta ilmastointilaitteen. Irrotat tuuletusluukun ja nikkaroit siihen ilmastointilaitteen poistoilmaputkelle tiiviin paikan"

        laite puhaltaa 5000-20000kuutiometriä ilmaa putkesta, mistä tulee korvausilma ?

        jos se tulee jaon 30 asteista, on hyötysuhde todella heikko,
        käyttökustannus oikeisiin laitteisiin verrattuna yli 20 kertainen.
        toiseksi, jatkuva oleminen 40db äänessä voi aiheuttaa jatkuvan korvien kiljumisen tms, tuttavaltani katkaistiin joki hermo aivoista, kun oli ollut jatkuvassa melussa 3-4 vuotta, eikä melu ollut kuin 60 db..
        ääni jäi jotenkin muistiin ja vaikkei ollut suuri, oli sietämätöntä.

        ainoa oikea on asentaa laite ulkopuolelle,
        niinettä puhaltaa vain sen kylmänilman sisään,
        silloin vähentää muualtakin lämpimän ilman sisääntuloa kun on pieni "ylipaine asunnossa".

        tosin asennus on laiton ja kannattaa valvoa sitä, vakuutus ei korvaa vahinkoja,
        koska parveke yms on ulkotilaa ja sen käyttö on kielletty siellä.

        muutama palo sattuu vuosittain ja se palo on nopeaa.
        .


      • juuh juuuh...
        perkeleen perkele kirjoitti:

        Vittu te olette epäkäytännöllisiä. 2000-luvun asunnoissa on varmasti koneellinen ilmanvaihto, ja SIIHEN se viilennys rakennetaan, jos ei ole olemassa. Mitään paskaa sähkösyöppöä ja metelöiva ilmanviilennyslaitetta erikseen ei kukaan halua, eikä mitään kondenssivesisäiliötä, koska sekin löytyy jo koneellisesta ilmanvaihtolaitteesta, olipa siinä viilennystä tai ei.

        Heh heh, Omistan 2002 rakennetun rivarin missä koneellinen ilmastointi. Ei se kyllä viillennä asuntoa yhtään. Auttaa kun pitää parvekkeen ja pihan oven sekä pari tuuletusikkunaa auki ennenkuin menee nukkumaan. Viilentävä laite on sitten asia erikseen mikäli semmoisen sähkösyöpön hankkii. Minulle riittää kyllä nykyinen.....vaikka välillä lämmintä..


    • Kallion Kundi

      Ikävä kyllä et mitenkään. Uusissa taloissa on koneellinen ilmanvaihto, ei ilmastointia. Taloyhtiön säännöt myöskin todennäköisesti kieltävät kunnollisen ilmastointilaitteen asentamisen tai ainakin joudut maksamaan siitä tuhansia euroja - puhumattakaan kustannuksista joita aiheutat homehduttamalla asunnon.

      Viileän asunnon löytää vanhasta jyhkeästä kivitalosta, jossa metrin parin paksuiset seinät ja painovoimainen ilmastointi.

      • meillä on sellainen

        "Taloyhtiön säännöt myöskin todennäköisesti kieltävät kunnollisen ilmastointilaitteen asentamisen "

        ei kiellä useinkaan, mutta pitää asentaa parvekkeelle, nin että ei nä ulos,
        vai muutosilmoitus isännöitsijälle ja kirjaamishinta 25 €

        asennuksen saa suorittaa vain taloyhtiön HYVÄKSYMÄ ASENNUSLIIKE.


      • Stadin Kundi

        Hah, Kallion Kundille HOH! Nykyään tehdää uusia kerrostaloja, joissa kaukokylmennys ne ovat loistavia. Vanhoissa jykevissä kivitaloissa painovoimainen ilmanvaihto, kesällä ilma seisoo, kostea ja kuuma kuin kanala ja talvella helkkarin kylmä ja seinät kananpaskaa. On tullut asuttua kalion kivitalossa, kinä en enään muuta, semmoinen pätsi oli kesällä ja talvella paleli ja heikko ääniersitys.


      • Älä puppuile!

        Kallion vanhassa jämäkässä kivitalossa on kanalaan verrattava ilma lämpimällä säällä. Kaukana viileästä ilmasta. Kukaan muu ei kehu aataminaikaista painovoimaista ilmanvaihtoa kuin palstan häirikkö eli rane nimimerkillä kallion kundi.


    • meillä on sellainen

      sellainen että aurinko ei paista iltamyöhään seiniin, aamulla ja päivällä saa paistaa.

      jos varsinkin paistaa tiiliseinään 12.00 jälkeen niin se kerää lämpöä ja tulee sisälle, levyseinä on parempi aina.

      kerrokset vaikuttaa paljon,alakerta 1 asuinkerros tietysti viilein useita asteita, mutta mieti,,,, jos alla on ulko-ovi sen ääni kuuluu asuntoon varmasti ainakin yöllä.

      vaikuttaa myös mitä muuta on alla,
      mutta se asunnon alla oleminen kannatta aina miettiä, josalla on kylmä varasto, autotalli jossa joskus voidaan aloittaa lämmityksen säästö, ELI 1. asuinkerroksessa on vaara että on myös talvella kylmä,
      SILLÄ HUOMAA varsinkin pieneen asuntoon vaikutta paljon tuo parvekeseinän kylmyys koska joudut aina kodissasi oleilemaan "seinien lähellä" eikä lämpö tasaannu kuten suurissa huoneistoissa.

      katto ja kaikki ylimmät kerrokset ovat useita asteita kuumempia aina.

      JOS asuu alhaalla, kuten mekin, alla autotallit, lämmitettävät,
      iso päätyhuoneisto, aurinko ei paista parvekkeelle eikä seiniimme kol 16jälkeen, on meillä nytkin yleensä useimmiten 24 taialle,
      kun tuuletamme oikein,
      yöt on ikkunat 5-10 mm raollaan, kaikki kiinni aamu 9.00 jälkeen.

      imureissa muovit, ettei ime ja siten imisi joki "rappukäytävän-tai naapurien huonoa ilmaa", 1.kerroksessa on aina riittävä ilmanvaihto,
      päivällä voi olla varjon puolelta ikkuna raollaan jotta "tietää mistä se ilma tulee"

      sekavaa, mutta asiaa.

    • Tietoa on

      Ostat sellaisen uuden asunnon jossa on kaukokylmennys, silloin asunto on helteilläkin mukavan viileä.

    • kulovalkeassa

      Kannattaa varmistua siitä että talossa koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto ja että tuloilma otetaan pohjoisen puolelta. Näinhän määräyksissä sanotaankin, mutta aina voi olla poikkeuksia.

      Erittäin kannatettava vaihtoehto on tällainen http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/6756799 talo, jossa julkisivuna on lämpörappaus. Lämpörappaus suojaa myös hyvin kesällä kuumuudelta, kun aurinko ei pääse paistamaan kivirakenteisiin.

      • Kysyn vaan

        Olisiko se teknisesti liian vaikeaa että kesähelteillä saapuva ilma viilennettäisiin? Tuskin hirveän kallistakaan kun sitä verrataan uuden asunnon hintaan joka on pk-seudulla vähintään neljä tonnia neliö.


      • ei lainkaan vaikeaa
        Kysyn vaan kirjoitti:

        Olisiko se teknisesti liian vaikeaa että kesähelteillä saapuva ilma viilennettäisiin? Tuskin hirveän kallistakaan kun sitä verrataan uuden asunnon hintaan joka on pk-seudulla vähintään neljä tonnia neliö.

        > Olisiko se teknisesti liian vaikeaa että kesähelteillä saapuva ilma viilennettäisiin?

        Ei todellakaan. Eikä siihen mitää kaukokylmääkään tarvita. Eihän se ole edes halpa ratkaisu, vaan sitä myydään, kun keskustassa ei kertakaikkiaan löydy tilaa lauhduttimille (ääniongelmat museovirasta kieltää sijoituksen katoille).

        Keskitetyssä järjestelmässä ei tarvittaisi kuin kylmäkone, jäähdytyspatteri tuloilmakoneeseen ja eristys tuloilmakanaviin. Kustannusvaikutus muutama tonni / huoneisto. Hajautetussa (huoneistokohtaiset koneet) olisi enemmän askartelua - pienimmissä IV-koneissa harvemmin on mahdollisuutta sisäänrakennettuun jäähdytyspatteriin (toki tilanne muuttuisi nopsaan, jos asiakkaat alkaisivat tällaisia vaatia) jouduttaisiin rakentamaan jäähdytysverkko koko taloon.

        Tosin pelkällä tuloilman jäähdytyksellä ei ihmeitä tehtä. Asunnoissa tuloilmavirta on 0,5 l/s,m², toimistoissa n. 2 l/s neliölle ja toimistoja jäähdytetään tuloilman lisäksi jäähdytyspalkeilla, jolloin päästään noin 70 W/m² jäähdytystehoon. Ilman jäähdytyspalkkeja, siis pelkällä tuloilmalla pelattaessa, tarvitaan toimistoissa n. 4 l/s,m² tuloilmavirta.

        Rak. määr. minimitason ilmamäärillä (asunnoissa 0,5 l/s,m² ja toimistoissa 1,5 l/s,m²) pelattaessa ei siis voida puhua ilmastoinnista = huoneolosuhteiden hallinnasta, vaan kyseessä on ns. mukavuusjäähdytys, jossa huonelämpötilaa saadaan kyllä laskettua muutama aste verrattuna ei-jäähdytystä -tilanteeseen, mutta lämpötila luisuu ylöspäin pahimpien kuormitushuippujen aikana.

        Kunnon jäähdytystehot vaatisivat tuloilman jäähdytyksen lisäksi vaikkapa hotellihuoneista tuttuja puhallinkonvektoreja.

        Mutta..jo ennen koneellisen jäähdytyksen lisäämistä pitäisi kerrostalojen suunnittelijoille, arkkitehdit mukaanluettuina, saada taottua kalloon aurinkosuojauksen tarve. Suunnittelu menee edelleen pitkälti 80-luvun opeilla eli ikkunoiden ajatellaan olevan kivoja aurinkoenergian keräimiä talvella. Ikkunoissa pitäisi ehdottomasti olla ulkopuolinen suojaus, kiinteä lippa tai markiisi, estämässä auringon paahdetta kesällä. Siinä vaiheessa, kun 700 W/m² tjsp. säteilyteho on jo "puoliksi sisällä" eli lasien välissä olevaa kaihdinta lämmittämässä, pelitilanne on jo oleellisesti huonompi.

        Toimistoissahan on aurinkosuojalasit ulkopuoliset suojaukset olleet STD-ratkaisu jo 20 vuotta! Nämä olisi korkea aika saada asuinkerrostaloihinkin.... nimittäin meidän ilmastomme ei ole niin kuuma, etteikö valtaosassa asuntoja pärjättäisi ilman kon. jäähdytystäkin - kunhan vaan vältettäisiin nämä "aurinkouuni" ratkaisut.


      • "hyi" asuntoa.

        taloa katselin,
        oli että hyvä äänieristys, jos hankala ostaja tulee, myyjällä on oikeudessa henkilökohtainen todistusvastuu äänieristyksestä.
        Ja niitä vähän pettyneitä on paljon hesan seudulla.

        toiseksi, 2008rakennettu ja JO mASLATTU, jos alkuperäisessä POHJASSA on ollut vikaa ja jouduttu maalaamaan, joudutaan maalaamaan3 välein jatkuvasti.
        Toiseksi, tuon värisessä talossa on ain kuuma,tai on kallis jäähdyttää.

        " Kannattaa varmistua siitä että talossa koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto "
        KANNATTA VARMISTAA että ei ole koneellista tuloilmaa !!!

        1. se pitää aina ääntä ja todella useinhäiritsevää ääntä.

        2. kanavat ovat aina likaisia, puhdistaessakin jää kaikkein hienommat hiukkaset.
        Ja sen saman paskan ja siitepölyn läpi puhalletaan ilmaa asuntoihin jopa 2 kk,
        todellisuudessa ne pitäisi puhdistaa viikon välein ja useamminkin kosteilla ilmoilla.

        HUONEESEEN pitää ilman tulla todella mahdollisimman yksinkertaisesta paikasta ja ulkoa suoraa, asuntokohtaiset suodattimet kyllä on sallittuja


        " Lämpörappaus suojaa myös hyvin kesällä kuumuudelta, kun aurinko ei pääse paistamaan kivirakenteisiin "

        lämpörappaus tahtoo olla myös kosteuseriste sisältä päin tulevalle kosteudelle,
        syksyn ja talvenaika,
        eiköhän sinne muodostu hometta,
        KUN ASUNTO on kääritty "MUOVIMAALIIN"


      • Kysyn vaan
        ei lainkaan vaikeaa kirjoitti:

        > Olisiko se teknisesti liian vaikeaa että kesähelteillä saapuva ilma viilennettäisiin?

        Ei todellakaan. Eikä siihen mitää kaukokylmääkään tarvita. Eihän se ole edes halpa ratkaisu, vaan sitä myydään, kun keskustassa ei kertakaikkiaan löydy tilaa lauhduttimille (ääniongelmat museovirasta kieltää sijoituksen katoille).

        Keskitetyssä järjestelmässä ei tarvittaisi kuin kylmäkone, jäähdytyspatteri tuloilmakoneeseen ja eristys tuloilmakanaviin. Kustannusvaikutus muutama tonni / huoneisto. Hajautetussa (huoneistokohtaiset koneet) olisi enemmän askartelua - pienimmissä IV-koneissa harvemmin on mahdollisuutta sisäänrakennettuun jäähdytyspatteriin (toki tilanne muuttuisi nopsaan, jos asiakkaat alkaisivat tällaisia vaatia) jouduttaisiin rakentamaan jäähdytysverkko koko taloon.

        Tosin pelkällä tuloilman jäähdytyksellä ei ihmeitä tehtä. Asunnoissa tuloilmavirta on 0,5 l/s,m², toimistoissa n. 2 l/s neliölle ja toimistoja jäähdytetään tuloilman lisäksi jäähdytyspalkeilla, jolloin päästään noin 70 W/m² jäähdytystehoon. Ilman jäähdytyspalkkeja, siis pelkällä tuloilmalla pelattaessa, tarvitaan toimistoissa n. 4 l/s,m² tuloilmavirta.

        Rak. määr. minimitason ilmamäärillä (asunnoissa 0,5 l/s,m² ja toimistoissa 1,5 l/s,m²) pelattaessa ei siis voida puhua ilmastoinnista = huoneolosuhteiden hallinnasta, vaan kyseessä on ns. mukavuusjäähdytys, jossa huonelämpötilaa saadaan kyllä laskettua muutama aste verrattuna ei-jäähdytystä -tilanteeseen, mutta lämpötila luisuu ylöspäin pahimpien kuormitushuippujen aikana.

        Kunnon jäähdytystehot vaatisivat tuloilman jäähdytyksen lisäksi vaikkapa hotellihuoneista tuttuja puhallinkonvektoreja.

        Mutta..jo ennen koneellisen jäähdytyksen lisäämistä pitäisi kerrostalojen suunnittelijoille, arkkitehdit mukaanluettuina, saada taottua kalloon aurinkosuojauksen tarve. Suunnittelu menee edelleen pitkälti 80-luvun opeilla eli ikkunoiden ajatellaan olevan kivoja aurinkoenergian keräimiä talvella. Ikkunoissa pitäisi ehdottomasti olla ulkopuolinen suojaus, kiinteä lippa tai markiisi, estämässä auringon paahdetta kesällä. Siinä vaiheessa, kun 700 W/m² tjsp. säteilyteho on jo "puoliksi sisällä" eli lasien välissä olevaa kaihdinta lämmittämässä, pelitilanne on jo oleellisesti huonompi.

        Toimistoissahan on aurinkosuojalasit ulkopuoliset suojaukset olleet STD-ratkaisu jo 20 vuotta! Nämä olisi korkea aika saada asuinkerrostaloihinkin.... nimittäin meidän ilmastomme ei ole niin kuuma, etteikö valtaosassa asuntoja pärjättäisi ilman kon. jäähdytystäkin - kunhan vaan vältettäisiin nämä "aurinkouuni" ratkaisut.

        Rakennetaanko Suomessa nykyään tai edes lähitulevaisuudessa kerrostaloja jotka ovat sisältä mukavan viileitä vaikka ulkona olisi 30 astetta lämmintä? Luulisi tuollaisilla asunnoilla olisi ainakin tulevaisuudessa kysyntää kun suuret ikäluokat muuttavan omakotitaloistaan osakkeisiin. Ei vanhukset helteestä pidä, ottaa sydämestä.


      • kateuskiima
        "hyi" asuntoa. kirjoitti:

        taloa katselin,
        oli että hyvä äänieristys, jos hankala ostaja tulee, myyjällä on oikeudessa henkilökohtainen todistusvastuu äänieristyksestä.
        Ja niitä vähän pettyneitä on paljon hesan seudulla.

        toiseksi, 2008rakennettu ja JO mASLATTU, jos alkuperäisessä POHJASSA on ollut vikaa ja jouduttu maalaamaan, joudutaan maalaamaan3 välein jatkuvasti.
        Toiseksi, tuon värisessä talossa on ain kuuma,tai on kallis jäähdyttää.

        " Kannattaa varmistua siitä että talossa koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto "
        KANNATTA VARMISTAA että ei ole koneellista tuloilmaa !!!

        1. se pitää aina ääntä ja todella useinhäiritsevää ääntä.

        2. kanavat ovat aina likaisia, puhdistaessakin jää kaikkein hienommat hiukkaset.
        Ja sen saman paskan ja siitepölyn läpi puhalletaan ilmaa asuntoihin jopa 2 kk,
        todellisuudessa ne pitäisi puhdistaa viikon välein ja useamminkin kosteilla ilmoilla.

        HUONEESEEN pitää ilman tulla todella mahdollisimman yksinkertaisesta paikasta ja ulkoa suoraa, asuntokohtaiset suodattimet kyllä on sallittuja


        " Lämpörappaus suojaa myös hyvin kesällä kuumuudelta, kun aurinko ei pääse paistamaan kivirakenteisiin "

        lämpörappaus tahtoo olla myös kosteuseriste sisältä päin tulevalle kosteudelle,
        syksyn ja talvenaika,
        eiköhän sinne muodostu hometta,
        KUN ASUNTO on kääritty "MUOVIMAALIIN"

        Kylläpä kettu taas koittaa vakuutella itseään pihlajanmarjojen happamuudesta ;-D

        > toiseksi, 2008rakennettu ja JO mASLATTU, jos alkuperäisessä POHJASSA on ollut vikaa ja jouduttu maalaamaan, joudutaan maalaamaan3 välein jatkuvasti

        Häh?

        > Kannattaa varmistua siitä että talossa koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto "
        KANNATTA VARMISTAA että ei ole koneellista tuloilmaa !!!

        Joo, kannattaa tosiaan. On paljon kivempi, että on karmiventtiilit, joiden kautta pääsee sisään liikennemelua ja pölyä ja talvella sukat pyörii jalassa, kun venttiileistä puskee sisään -15 °C. Mutta sehän ratkaistaan teippaamalla venttiilit umpeen, jolloin ilma tulee porrashuoneen kautta muista asunnoista ja pysyy paremmin selvillä siitä, mitä ruokaa naapurit laittaa & milloin joku tupakoi asunnossaan / ulko-ovella.

        Kon. tuloilma kun valitettavasti hoitaa homman niin, että ilma pysyy raikkaana eikä ruoankäry tai tupakansavu leviä asunnosta toiseen.

        Aika hyvä esimerkki on mutsini, jolle hommasin juuri kämpän uudesta (rak. 2011) talosta. Hän ihmetteli, että miten täällä on aina näin raikas ilma .... verrattuna edelliseen asuntoon = pientalo esikaupunkialueella. Kun siinä pientalossa oli tää 60-luvun huipputekniikkaa edustanut kon. poisto, joka imee paskat rakenteista.

        > 2. kanavat ovat aina likaisia, puhdistaessakin jää kaikkein hienommat hiukkaset.

        Paskaisiahan ne on vanhoissa, täynnä rakennusjätettä ja huonojen suodattimien läpi tullutta paskaa. Mutta uudet on eri maata. 90-luvun lopulta lähtien kanavat ovat tulleet työmaalle tulpattuina, ne on säilytetty suojattuina ja tulpattu myös heti asennuksen jälkeen. Eikä ilmanvaihtoa enää käytetä keskeneräisessä talossa, joten uuden talon kanavat kiiltelevät puhtaina - myös vuosien kuluttua, koska nykyiset F7 suodattimet ovat ihan eri maata kuin joskus 70/80 luvuilla käytetyt viritykset.

        > HUONEESEEN pitää ilman tulla todella mahdollisimman yksinkertaisesta paikasta ja ulkoa suoraa, asuntokohtaiset suodattimet kyllä on sallittuja

        Korvausilmaräppänät ulkoseinillä tai ikkunoissa ovat tuhoontuomittu ratkaisu. Jos noihin yritetään laittaa tehokkaat (F7) suodattimet, pitää sisälle kehittää 10-20 Pa alipaine, jotta saadaan haluttu (6-8 l/s) ilmavirta sisään per laite.

        Mutku noin kova alipaine imee ilmaa myös rakenteiden ilmavuotoina ja KÄYTÄNNÖSSÄ puolet korvausilmasta tuleekin rakenteiden raoista (tuoden mukanaan mikrobien terveiset, radonia yms.) ja loput "hienojen" suodattimien läpi.

        Sitäpaitsi, nämä suodattimet pitäisi puhdistaa karkeasta pölystä 3 kk välein ja vaihtaa kaupungissa 6 kk välein. Kuin moni viitsii tämän tehdä .... vai hengitetääkö ilmaa, joka on "uutettu" monen vuoden paskakerroksen läpi? Johan sille tulee hintaakin, jos pitää 3-6 kpl korvausräppänää varustaa uusin suodattimit (10 €/kpl) kahdesti vuodessa.


    • Okt viilein..

      Omakotitaloasukeilla on helppoa: puhelu ilmastointifirmaan ja asentaja käy ruuvaamassa ilmalämpöpumpun paikalleen. Tästäkin okt-asukki saa veroedun. :D 2000 €:n hankinta nostaa asunnon arvoa helposti 4 % mikä on sellaiset 12 000 € tavallisessa kämpässä. :D

      Uudemmissa taloissahan tuo jäähdytys käy ihan olemassa olevalla lämpöpumpulla.

      • Kysyn vaan

        Taitaa olla aika kallista ison omakotitalon viilentäminen. Paljonko tulee maksamaan 200 neliötä kahdessa kerroksessa, kesä-elokuu, ulkona 25-30 astetta, sisälle pitäisi saada 22 astetta?


      • riippuu mistä roikuu
        Kysyn vaan kirjoitti:

        Taitaa olla aika kallista ison omakotitalon viilentäminen. Paljonko tulee maksamaan 200 neliötä kahdessa kerroksessa, kesä-elokuu, ulkona 25-30 astetta, sisälle pitäisi saada 22 astetta?

        Ehkä jos vaikka kun jähdytystehoon ja laiteratkaisuun vaikuttaa myös nämä

        - ikkunat pitkien räystäiden suojassa vs. "asuntomessutyyppinen" talo, jossa 2 krs korkuinen 40 m² lasiseinä eteläjulkisivulla ... ilman mitään suojaa

        - kivilattiat, joissa mukavuuslämmitys (pintalämpötila 25 °C) myös kesällä

        - valaistus 90-luvun uutuudella eli "halogeenitaivaalla" (yht. 50 kpl 35 W hehkulämmittimiä) vs. joku vähän järkevämpi ratkaisu

        - todellinen sisälämpötila ... 22, mitä täälläkin usein mainostetaan, taitaa olla "mainoswatteja". Esim. härveli, jota käytetään sekä lämmitykseen että jäähdytykseen aloittaa lämmityksen 21 lämpötilassa ja jäähdytyksen 23 °C lämpötilassa, kun pyyntö on 22. Mutta tämä lämpötilapyyntö silti raportoidaan koko talon lämpötilana.

        Ainakaan itse en halua näin matalaa lämpötilaa kesällä. En kotona enkä töissä. Johtuen siitä, etten joudu kummassakaan paikassa jatkuvasti käyttämään suoria housuja & kravattia.... joiden kanssa tuo siis on OK lämpötila.


      • inventteri 4,7

        "nostaa asunnon arvoa helposti 4 % mikä on sellaiset 12 000 € "

        2 vuotta vahalla ilmalämpöpumpulla ei paljoa ole arvoa,
        mieluummin haluaisin ilman lämpöpumppua talon,

        syy uudet ovat paljon energiatehokkaampia,kaiki a luokassa,lähellä AA luokkaa,
        ensivuonan tulee AA luokan koneita.


        tv onnelinen omakotiasuja,vaihdoin 3 v vanhan ilmalämpöpumpun juuri pois, uusi vie puolet vähemmän sähköäja on äänetön ja tasaisempi lämpö.


      • ei 2 kerrosta.
        riippuu mistä roikuu kirjoitti:

        Ehkä jos vaikka kun jähdytystehoon ja laiteratkaisuun vaikuttaa myös nämä

        - ikkunat pitkien räystäiden suojassa vs. "asuntomessutyyppinen" talo, jossa 2 krs korkuinen 40 m² lasiseinä eteläjulkisivulla ... ilman mitään suojaa

        - kivilattiat, joissa mukavuuslämmitys (pintalämpötila 25 °C) myös kesällä

        - valaistus 90-luvun uutuudella eli "halogeenitaivaalla" (yht. 50 kpl 35 W hehkulämmittimiä) vs. joku vähän järkevämpi ratkaisu

        - todellinen sisälämpötila ... 22, mitä täälläkin usein mainostetaan, taitaa olla "mainoswatteja". Esim. härveli, jota käytetään sekä lämmitykseen että jäähdytykseen aloittaa lämmityksen 21 lämpötilassa ja jäähdytyksen 23 °C lämpötilassa, kun pyyntö on 22. Mutta tämä lämpötilapyyntö silti raportoidaan koko talon lämpötilana.

        Ainakaan itse en halua näin matalaa lämpötilaa kesällä. En kotona enkä töissä. Johtuen siitä, etten joudu kummassakaan paikassa jatkuvasti käyttämään suoria housuja & kravattia.... joiden kanssa tuo siis on OK lämpötila.

        niin ei suomenolosuhteisiin sovikaan koskaan kaksikerroksinen olohuone,
        ei siellä ole kuin 2-3kk joskus sopiva lämpötila
        ja sekin vain mittarissa,
        siellä on jatkuva veto joka kangistaa paikkoja ja aiheuttaa vuosien kuluessa särkyjä.

        toiseksi kuuluvaisuuskin on valtava,
        ei sellainen sovi kuin kahdelle terveelle aikuiselle.


        ja mitä vielä jos on naapuri,
        se verhojen sulkeminen joka ilta, jos ei halua olla näyttämöllä.


      • Joskus isäntä
        Kysyn vaan kirjoitti:

        Taitaa olla aika kallista ison omakotitalon viilentäminen. Paljonko tulee maksamaan 200 neliötä kahdessa kerroksessa, kesä-elokuu, ulkona 25-30 astetta, sisälle pitäisi saada 22 astetta?

        Pääasia on valinnanvapaus eli maksanko sen satasen kesällä, että kämppä kesällä viilenee vai käytänkö tuon satasen johonkin muuhun. Jätetään vähän kaljaa tai XO:ta ostamatta niin on varaa viilentää. Voi sen niinkin ajatella, että kun ei tupakoi niin riittää rahat viilentämiseen.


      • Joskus isäntä
        inventteri 4,7 kirjoitti:

        "nostaa asunnon arvoa helposti 4 % mikä on sellaiset 12 000 € "

        2 vuotta vahalla ilmalämpöpumpulla ei paljoa ole arvoa,
        mieluummin haluaisin ilman lämpöpumppua talon,

        syy uudet ovat paljon energiatehokkaampia,kaiki a luokassa,lähellä AA luokkaa,
        ensivuonan tulee AA luokan koneita.


        tv onnelinen omakotiasuja,vaihdoin 3 v vanhan ilmalämpöpumpun juuri pois, uusi vie puolet vähemmän sähköäja on äänetön ja tasaisempi lämpö.

        Oletko laskenut, millä aikataululla uusi pumppu maksaa itsensä takaisin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3713
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3350
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3332
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      32
      1519
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1393
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe