Tässä AGW:n lopullinen todiste

Haen viisautta

13

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • napsuhousu

        ----Ilmastonmuutosta ei voi todeta muutamankaan vuoden sääilmiöistä----

        On se nyt kummaa jos säätilojen kuumentuminen kokonaisilla mantereilla ei todista ilmaston lämpenemisestä. Mikä siitä sitten todistaa jos ei lämpeneminen?


      • napsuhousu kirjoitti:

        ----Ilmastonmuutosta ei voi todeta muutamankaan vuoden sääilmiöistä----

        On se nyt kummaa jos säätilojen kuumentuminen kokonaisilla mantereilla ei todista ilmaston lämpenemisestä. Mikä siitä sitten todistaa jos ei lämpeneminen?

        pohdi sitä rauhassa. Lisää lämpötilaan maitsemani ja toistamasi parametri, eiköhän se siitä....


    • Sähköteurastaja

      Viimeinen todiste on se kun hansen todisti kiinan hiilenpolton kylmentävän ilmastoa.

    • priorisoiija

      Ilmastonmuutoksen torjuntaa ei voi perustella varovaisuusperiaatteella.

      Miksi ei?

      Koska varovaisuusperiaate ei millään tavoin priorisoi uhkia. Torjutaanko asteroiditörmäys, liikakansoitus, AGW vai puutarhatonttujen invaasio? Kaikkien näiden uhkien torjuntaa voidaan perustella varovaisuusperiaatteella. Rajallisten resurssien maailmassa on kuitenkin järkevää keskittää voimavarat.

      Priorisoinnissa varovaisuusperiaatteeseen vetoaminen ei auta, ratkaisu on tehtävä muilla perusteilla.

      Ympäristöliike haluaisi pakottaa valitsemaan ilmastonmuutoksen puhtaasti ideologisilla ja poliittisilla perusteilla. Se ei ole järkevää priorisointia.

      • ilmastokatastrofin prioriteetti

        "Liikakansoitus, AGW vai puutarhatonttujen invaasio? Kaikkien näiden uhkien torjuntaa voidaan perustella varovaisuusperiaatteella."

        Ja ilmastokatastrofin uhka. Ihan oikeim. Priorisointi voidaan toteuttaa mm. uhkan todennäköisyyden ja vakavuuden perusteella. Puutarhatonttujen invaasio taitaa olla mainitsemistasi uhkakuvissa priotiteetiltaan 0.

        Liikakankansoitus on mielestäni hyvin korkealla prioriteetilla, lähellä sitä on ilmastokatastrofi. Koska uhkat ovat kuitenkin osittain toisistaan riippuvaisia, ne on parasta käsitellä alkuun samalla prioriteetilla. Esimerkiksi kehittämällä menetelmiä väestön liikakasvun rajoittamiseksi. ilmastokatastrofin uhkakin ainakin siirtyy kauemmas.


    • Liikakansoitus on ongelma, josta voidaan johtaa lähes kaikki muutkin ihmiskunnan ja Maapallon ekosysteemin ongelmat. Myös ilmastonmuutos. Vaikka ilmastonmuutos olisi luonnollista perua ja kumpaan suuntaan tahansa, niin pienempi ihmismassa voisi siihen reagoida ja sopeutua paljon paremmin kuin nykyinen tai tuleva.

      • Näen liikaväestön lisäävän ilmastokatasrofin uhkaa enemmänkin maapallon kuormituksen kasvn kautta, mutta siitä voi hyvinkin seurata ensin ekosysteemin romahtaminen, mikäli maapallolta loppuu resurssit tuottaa tarvittava määrä mm.. vettä, ruokaa ja energiaa. En muista olitko sinä vai joku toinen, joka piti väestön liikakasvuia suurinpana maapallon uhkana. Siltä minustakin tuntuu.

        Elämä ei maapallolta lopu, vaikka ihmislaji poistuisikin näyttämöltä. Sillä on vielä muutama miljardi vuotta kehittyäkin.


      • Vastaaja kirjoitti:

        Näen liikaväestön lisäävän ilmastokatasrofin uhkaa enemmänkin maapallon kuormituksen kasvn kautta, mutta siitä voi hyvinkin seurata ensin ekosysteemin romahtaminen, mikäli maapallolta loppuu resurssit tuottaa tarvittava määrä mm.. vettä, ruokaa ja energiaa. En muista olitko sinä vai joku toinen, joka piti väestön liikakasvuia suurinpana maapallon uhkana. Siltä minustakin tuntuu.

        Elämä ei maapallolta lopu, vaikka ihmislaji poistuisikin näyttämöltä. Sillä on vielä muutama miljardi vuotta kehittyäkin.

        Saattoi olla joku muu, mutta kyllä minunkin mielestäni liikakansoitus on suurin uhka Maapallolle.

        On toki huomattava, että luonnonkatastrofit ovat aivan luonnollisia Maapallolle ja ennen ihmisen tuloa on täällä ollut selkkauksia, jotka ovat pyyhkäisseet pois 95 % kaikesta elollisesta. Ei sellaisen osuminen omalle elinajalle olisi kuitenkaan mukavaa ja olisihan sitä kiva vähän ajatella missä kunnossa Maan jättää perillisille, joita sitten pitää olla mahdollisimman vähän. Nyt, kun se olisi vielä mahdollista...

        Onko ihminen tulevaisuuden dinosaurus, joiden toilailuja torakanpoikaset koulussaan ihmettelevät ja joista keräävät figuureja?


    • heheheee

      On se vaan aina niin absurdia lukea kun porukka kertoo omia mielipiteitään liikakansoituksesta. Vaikka itse tuolla turuilla ja toreilla tallailee elävien kirjoissa.

      Se jos jokin on itsekästä.

      • Onko väestön liikakasvulla mielestäsi mitään tekemistä ilmastonmuutoksen kanssa? Jos on, mitä ehdottaisit sen (väestön liikakasvun) suhteen tehtäväksi?

        Siis tervetuloa mukaan keskusteluun, toivottavasti sinulla on antaa sihen jotian uutta sisältöä. Hassumpi ajatus ei olla olla kuunteluoppilaanakaan.


    • Greenman

      Kymmenen lämpenemisestä kertovaa indikaattoria (NOAA):

      1. ilmakehän lämpötila mantereiden yläpuolella
      2. merien pintalämpötila
      3. lämpötila merien yläpuolella
      4. merenpinnan korkeus
      5. merien lämpö
      6. ilmankosteus
      7. lämpötila troposfäärissä
      8. merijää
      9. jäätiköt
      10. pohjoisen pallonpuoliskon lumipeite keväällä

      http://www.climate.gov/#climateWatch

    • Sähköteurastaja

      Ja kaikki indikaattorisi näyttävät kylmenemistä, jollet sattunut huomaamaan.
      Sallittehan minun taas nauraa.
      Tosin pelkän listan todistusarvo on puhdas nolla.
      Lisäksi siintä puuttuu halosen kissan kuolema, ja hirvikärpäsen leviäminen suomeen 1960 luvulla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4568
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      152
      3546
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1014
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      862
    Aihe