Miten lähestyä yhtä tyttöä?

Ilpo......

Olen 26v mies, enkä ole koskaan seurustellut. Pari pientä juttua on ollut, mutta ne ovat aika nopeasti loppuneet. Olen kokematon naisten kanssa ja minulla on vähän huonoja kokemuksia heistä. Opiskelen yliopistolla ja mukana yhdessä harrastusporukassa. Porukkaan tuli alkuvuodesta yksi tosi mukava 21v tyttö. Hän on kiva, olemme kiinnostuneita samoista asioista ja hän on uskomattoman söpö ja monella tavalla kiinnostava. Hän on kiltti ja ystävällinen.

Näemme vaihtelevasti joskus useammin ja joskus harvoin. En tunne häntä kovinkaan hyvin, mutta tiedän hänestä jotakin. Aina välillä tulee juteltua hänen kanssaan, mutta aika vähän loppujen lopuksia. Aika pian talvella tuli ilmi, että hän seurustelee, joten en hakenut hänestä tyttöystävää. Nyt viikonloppuna tuli ilmi, että hän on eronnut keväällä poikaystävästään eli hän on sinkku.

Nyt rupesin uudestaan miettimään, että voisinko saada hänestä tyttöystävän. Olen ihastunut tyttöön, olin jo talvella. Varovaisesti pitää ainakin edetä, koska erosta ei ole vielä kovin pitkää aikaa ja asia tuntui olevan hänellä vähän arka-asia. Miten minun kannattaisi lähestyä tyttöä? Emme useinkaan näe kahdenkesken ja porukassa on hankala tutustua. Toki, kun porukkaa on ympärillä, niin siinä on omat hyötynsä. En oikein tiedä, että mitä juttelisi hänen kanssaan tai miten toimia. Monesti minä olen aloitteellinen juttelemisessa. En yhtään tiedä, että mitä hän minusta ajattelee. Enkä yhtään tiedä, että miten hän reagoisi siihen, että ottaisin häneen aktiivisemmin kontaktia. En haluaisi kauheasti riskeerata, kun olemme samassa porukassa ja näemme kuitenkin aika usein. Miten saisin selville, että mitä hän ajattelee minusta?

1

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex Pimp

      On tietysti kauhean mukavaa, jos saa herätettyä kiinnostuksen juuri siinä tytössä jota kaukaa ihailee ja johon on ihastunut. Mutta mielestäni kysymyksesi on väärä.

      Oikea kysymys olisi: "miten lähestyn montaa tyttöä".

      Välttämättä naiset eivät ole kovin kiinnostavia aluksi - ja suurin osa ei tutustumisenkaan jälkeen - mutta kun tarpeeksi haravoi, aina joku löytyy. Eikä tämä tarkoita että pitää treffailla ja paneksia ympäriinsä jos ei halua mutta ihan muuten tutustumalla vaan naisiin sieltä löytyy aina joku.

      Taitaa olla niin, että sinulle tuo porukassa tutustuminen on ongelma minkä vuoksi et vielä ole seurustellut. Juuri porukassa on helppo lähestyä muiden muassa ja sitten siirtää juttu siitä kahdenkeskiseksi.

      Toisekseen, miksi sinun täytyisi tietää, mitä hän ajattelee sinusta? Mikä riski siinä on, että ottaisit aktiivisemmin kontaktia? Jos hän ilmoittaa ettei häntä kiinnosta niin jatkat vain kaveeraamista muiden ja hänen kanssaan kuten ennenkin. Olette jo aikuisia ettekä mitään teinejä. Jollet sinä sitä tee, niin joku muu porukasta ehkä tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      866
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      69
      572
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      32
      473
    Aihe