Ajattelin aloittaa tämän säikeen, koska olen kiinnostunut tutustumaan ateistisiin lähteisiin, joissa debatoidaan uskonnoista, niihin liittyvistä ongelmista, perusteluista jne..
Itselleni tuttuja ovat mm.
Atheist Experience - videosarja youtubessa, jossa keskustellaan uskonnosta uskovien kanssa. Videoilla kumotaan useita teistien perusväitteistä.
Golden Crocoduck - kokoelma erilaisia teistisia absurdiuksia. Tämä kannattaa tarkistaa jo sen sisältämän erinomaisen huumoriarvon vuoksi. Samalla voi oppia jotain uutta.
drcraigvideos - tämä on teistinen kokoelma videoita, joissa todistetaan jumalaa filosofisesti. William Lane Craig on apologeetta, joka väittelee ja todistelee uskontojen puolesta. Terävä mies ja mielestäni jokaisen ateistin, joka aidosti haluaa ymmärtää teismiä tulee myös tutustua teistien näkemyksiin. Näitä videoita katsoessa kannattaa huomata, että Craig on filosofi ja lähestyy asioita filosofisesta näkökulmasta.
The Four Horsemen: Dawkins, Dennett, Harris ja Hitchens. Edellä mainittuja herroja voitaneen pitää uusateismin airueina. Kaikilla on oma panoksensa annettavana ateismin puolustajille.
Toivoisin, että aihetta tuntevat voisivat linkittää tänne omia lähteitään ja hieman perustella niiden valintaa.
Ateistisia ajatuksia - tietoa teististen ajatusten kumoamiseen
5
71
Vastaukset
Mikä on tämä uusateismi jonka mainitset. Olenko uus- vai vanh'ateisti kun minulla ei vain ole jumaluskoa? Miten ollaan ateisti jollakin toisella, uudemmalla, tavalla?
- Kalapagos
Uusateismilla tarkoitan näkemystä, jonka mukaan:
"uskontoa ei pidä ainoastaan suvaita vaan se tulee kyseenalaistaa, sitä tulee kritisoida ja sitä tulee käsitellä rationaalisin argumentein aina, kun sen vaikutus kasvaa" *wikipedia new atheism
En tiedä kuka on luonut määritelmän tai miksi. Uusateisteina voitaneen pitää niitä, jotka aktiivisesti kyseenalaistavat teistisiä näkemyksiä sen sijaan, että ovat "tapa-ateisteja", jotka eivät tuo esille ajatuksiaa jumalasta vaikka eivät uskoisi jumalaan.
Kritiikin kohteina voivat olla mm. taikauskoiset näkemykset (jeesuksen kääriliina), tieteen vastaiset maailmankuvat (älykäs suunnittelu, nuori maa), uskontojen syrjivät käytännöt (homofobia, naispappeuden vastustus)...Tässä linkissä on mielestäni aika hyvin kiteytetty se, ettei mitään "uusateismia" ole olemassakaan: http://www.secularhumanism.org/index.php?section=library&page=flynn_30_3
Lyhyesti niin, että kun uskonnollisuus katoaa pikkuhiljaa marginaalin ilmiöksi, ovat kustantajat ja media alkaneet julkaista myös uskontoa kritisoivia ja uskonnotonta materiaalia.
Ja tämäkös hihhulia harmittaa, joten piti keksiä termi. vähän sama kuin "mamu", että saadaan omasta mielestä ikävä asia laatikoitua yhden näppärän termin taakse ja sitten ikäänkuin neutraalisti käsitellä sitä.
- Kalapagos
Itse olettaisin, että määritelmän ovat luoneet teistit, jotka haluavat rinnastaa osan ateisteista ns. fundamentalistisiin teisteihin.
Erona tosin se, että uusateisti puhuu sanoja ja kritisoi ajatuksia, kun taas fundamentalistinen teisti lentää lentokoneella pilvenpiirtäjään. Uskontojen tutukimisesta on paljon hyötyä, mitä tulee niiden kristisoimiseen. Mm Mormonismin heikot kohdat on helppo löytää tutustumalla heidän oppeihinsa.
"tunne vihollisesi" - Sun Tzu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462