Lukaisinpa tuossa markiisi De Saden kirjoittaman "papin ja kuolevan vuropuhelun" (dialogue entre un prêtre et un moribond) pitkästä aikaa ja huomasin että jos (tietyn tyyppinen) uskova sen lukisi, julistaisi tämä moisen tekstin olevan kamalaa uusateismia.
Haluan kuitenkin huomauttaa että ko. teksti on julkaistu 1782. :)
"Miten sinä voit kelpo logiikan mukaan odottaa minun pitävän todisteena kaikkea sitä mikä itse tarvitsee todistusta?"
[Viittaa profetioihin ja ihmeisiin.]
"Jumalasi on kone, jonka olet valmistanut palvelemaan intohimojasi ja pannut hänet liikkumaan niiden mukaisesti ..."
"Saarnaaja, jätä ennakkoluulosi, ole mies, ole ihminen, peloton ja vailla toivoa; jätä jumalasi ja uskontosi; ne kelpaavat vain ihmisten vyöttämiseen miekalla ja pelkkä moisten kauheuksien nimi on vuodattanut enemmän verta kuin kaikki muut sodat ja vitsaukset yhteensä.
Hylkää ajatus toisesta maailmasta, sitä ei ole, mutta älä hylkää nautintoa olla onnellinen ja suoda onnea. Se on ainoa keino jonka luonto tarjoaa sinulle elämäsi kaksinkertaistamiseksi ja jatkamiseksi."
Vanhaa Uusateismia
0
61
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462