Alla 1,5 litranen ruiskukone Mitsubishi Lancer vuosimallia 1991. Mittarissa vaatimattomat 433000 km eikä tietoakaan että yrittäisikään hyytyä 30 asteen pakkasessa 100 km matkalla. Ainoo haitta on kytkinpolkimen jäykkyys kylmällä. Liekö kyseessä jokin poikkeusyksilö mutta käsittämättömän kestävä peli tämä on.
On lisäksi kokoisekseen tehokas peli. Huippunopeuskin on tullut testattua Suomen vapaasti hengittävillä moottoriteillä ja päälle 170 km/h on tällä autolla totta. Eikä ole viriosia laitettu.
Miksi vaihtaa uuteen ja huonompaan???
Olen ylpeä Mitsun omistaja!
24
168
Vastaukset
- dyufvgijkbuoj
Koeajoin kerran käytetyn Lancer 1,3 -89 10 vuotta vanhana, kilometrejä en enää muista mutta autosta jäi hyvä mielikuva, mukava jousitus japanilaiseksi ja sujuvin vaihteensiirto mitä on koskaan vastaan tullut, vaihteet menivät päälle kuin kuuma puukko voihin :)
Tuli kuitenkin ostettua vuotta uudempi Mazda 323 silloin, sillä ajoinkin sitten 9v ja paaliin mennessä kilometrejä oli yli 350.000. Ruoste ja muut ongelmat veivät Mazdan kierrätykseen. - 64236434
Samaa mieltä, ei ne uudemmat autot välttämättä ole yhtään parempia talvella, usein niissä on jopa enmmän vikoja automaattisten seostensäätöjen ja elektroniikan kanssa.
Jäykkä kytkin kylmällä voi johtua siitä ettei kytkinnestettä ole vaihdettu ajoissa ja siihen kerääntnyt vesi muodostaa jäähilettä kytkimen hydraulijärjestelmässä. Tää vesi myös ruostuttaa putket ja työsylinterit ajan myötä joten kannattaa vaihtaa nesteet parin vuoden välein. Sama koskee tietenkin myös jarrunestettä. Hinnaksi näiden nesteiden vaihtoon tulee huikeat 3 euroa/2vuotta.- ihan normaalia on
Eipä taida olla sellasta autoa, jossa kytkin tai vaihdekeppi ei jäykisty kylmässä?
- 64236434
ihan normaalia on kirjoitti:
Eipä taida olla sellasta autoa, jossa kytkin tai vaihdekeppi ei jäykisty kylmässä?
Ehkä pieni jäykkyys on normaalia mutta kyllä vanhentunut kytkinneste voi aiheuttaa selviä ongelmia pakkasella. Itsellä kytkin toimi erittäin jäykästi ja tahmeasti ja ajo oli nykivää pakkasella, ongelmat hävisi lähes täysin kun laitoin uudet synteettiset kytkinnesteet.
- xfsdfsdfsdfsdf
Tekniikkaan on satsattu sen verran painokkaamin valmistusvaiheessa että kestäähän se. Korin ruostesuojaus ja peltien paksuus... niihin ei sitten ihan riittänyt enää rahaa.
Käsittömättömän kestävään peliisi lienee siis kuitenkin hitsattu usempi neliö peltiä. Mikäli näin ei ole, on kyseessä tilastollinen ihme.- peltiä..
Mitäs se haittaa jos leimalle pitää joku paikka sipsauttaa pohjaan?
- xgfgxgfxgfxgxfx
peltiä.. kirjoitti:
Mitäs se haittaa jos leimalle pitää joku paikka sipsauttaa pohjaan?
Niin no.... Käsittämättömän kestävän auton olettaisi olevan kestävä myös kaikkein tärkeimmän komponenktin kohdalla, eli korin...
Ja eihän se hitsaaminen mitään haittaa jos sitä hommaa jaksaa tehdä. Useimmilla kun ei ole hitsauslaitteita, niin tuosta joutuu maksamaan rahaa, useimmiten satoja euroja kerralla. - peltiä..
xgfgxgfxgfxgxfx kirjoitti:
Niin no.... Käsittämättömän kestävän auton olettaisi olevan kestävä myös kaikkein tärkeimmän komponenktin kohdalla, eli korin...
Ja eihän se hitsaaminen mitään haittaa jos sitä hommaa jaksaa tehdä. Useimmilla kun ei ole hitsauslaitteita, niin tuosta joutuu maksamaan rahaa, useimmiten satoja euroja kerralla.Ei kyllä maksa paljoa kun tietää missä teettää. Minulla on 89-vuoden auto ja siinä ei ole yhtään paikkaa pohjassa. Ei sitä kaikkein ruosteisinta tarvitse ottaa jos aikoo pitkään samalla ajella.
- tesemoppiia
peltiä.. kirjoitti:
Ei kyllä maksa paljoa kun tietää missä teettää. Minulla on 89-vuoden auto ja siinä ei ole yhtään paikkaa pohjassa. Ei sitä kaikkein ruosteisinta tarvitse ottaa jos aikoo pitkään samalla ajella.
Mikäpä siinä ajellessa -89 mallisella, jos ei arvosta omaa turvallisuuttaan, ei mukavuutta eikä luotettavuutta.
Jos tykkää hitsailla niitä peltejä ja pitää kolisevasta meluisesta kyydistä. Niin mikäpä siinä.
Itse luovuin jo vuosia sitten -89 mallisista autoista. Minulla oli niitä kaksi, toinen japanilainen ja toinen eurooppalainen.
Japanilainen oli aivan mätä, eurooppalaisessa ei paikan paikkaa. Mutta... oli ne sen luokan laitteita jo, ettei niitä kovin vakavaan autoiluun voinnut harkita. - peltiä..
tesemoppiia kirjoitti:
Mikäpä siinä ajellessa -89 mallisella, jos ei arvosta omaa turvallisuuttaan, ei mukavuutta eikä luotettavuutta.
Jos tykkää hitsailla niitä peltejä ja pitää kolisevasta meluisesta kyydistä. Niin mikäpä siinä.
Itse luovuin jo vuosia sitten -89 mallisista autoista. Minulla oli niitä kaksi, toinen japanilainen ja toinen eurooppalainen.
Japanilainen oli aivan mätä, eurooppalaisessa ei paikan paikkaa. Mutta... oli ne sen luokan laitteita jo, ettei niitä kovin vakavaan autoiluun voinnut harkita.Auto on sen ajan huippuvarusteilla, kaikki sähköllä ja toimii myös, on myös nätti. On totta ettei se yhtä turvallinen ole. Ei kolise tai melua. Moottorin ääntä en pidä meluna, sitä on kiva kuunnella. Uskallanpa jopa väittää että se on ihan yhtä luotettava kuin monet uudetkin, olen huoltanut ja laittanut heti ostaessa viimeisen päälle hyvin (aina saa vähän entisten omistajien jälkiä korjailla).
Mitä mukavuuteen tulee niin kitkalukolla varustetulla takavedolla on kyllä mukavampi ajaa.
Omani ei ole japanilainen mutta niitäkin on pari ollut, toinen niistä bluebird 89 oli eikä muuta ruosteessa kuin toinen takakaari. Ei ne siis tähän päiväänkään kaikki ole mätiä. Aloittaja tuntuu niin tyytyväiseltä mitsuunsa että tuskin sekään ruosteessa on. - Joopajoopajooooo
peltiä.. kirjoitti:
Auto on sen ajan huippuvarusteilla, kaikki sähköllä ja toimii myös, on myös nätti. On totta ettei se yhtä turvallinen ole. Ei kolise tai melua. Moottorin ääntä en pidä meluna, sitä on kiva kuunnella. Uskallanpa jopa väittää että se on ihan yhtä luotettava kuin monet uudetkin, olen huoltanut ja laittanut heti ostaessa viimeisen päälle hyvin (aina saa vähän entisten omistajien jälkiä korjailla).
Mitä mukavuuteen tulee niin kitkalukolla varustetulla takavedolla on kyllä mukavampi ajaa.
Omani ei ole japanilainen mutta niitäkin on pari ollut, toinen niistä bluebird 89 oli eikä muuta ruosteessa kuin toinen takakaari. Ei ne siis tähän päiväänkään kaikki ole mätiä. Aloittaja tuntuu niin tyytyväiseltä mitsuunsa että tuskin sekään ruosteessa on."Aloittaja tuntuu niin tyytyväiseltä mitsuunsa että tuskin sekään ruosteessa on."
Tai sitten ei tiedä paremmasta. Ikää 18,5v ja ensimmäinen auto alla tms.
- Nassun
Mitsun varaosat on vissiin sen takia hinnoilteltu reippaasti yläkanttiin, kun niitä kuluu niin vähän?
- turha ylpeillä
vaihda ihmeessä uuteen/uudempaan ja parempaan. Autot ovat reilussa 20v kehittyneet aika paljon. Se että vanha katiskasi toimii ei tarkoita sitä, että et voisi saada uudemmasta autosta suurempaa ajonautintoa.
- pelti..
Jotkut pitävät vanhoista autoista. Niissä on sentään vielä sitä oman ajamisen tuntua toisin kuin noissa uusissa kun kaiken maailman vehkeet alkaa autossa huutamaan vaikka kuski tietäisikin mitä tekee. Onhan ne kehittynyt joo mutta kaikkia se ei kiinnosta. Lisäksi kaikille auto ei ole itsetunnon jatke vaan kulkuväline.
- Mitsu evo16
Eli kysymys on siitä ettei sinulla ole varaa uudempaan ja selittelet nyt alemmuudentunnossasi täällä, miten autosi on järjen valinta ja miten se on lähes maailman paras auto. En usko että olet niin paljon päässyt ajamaan uudehkoilla autoilla jotta voisit suoralta kädeltä niitä mitenkään tuomita.
Eiköhän se totuus ole se, että jos sinullakin olisi rahaa laittaa autoon, ostaisit välittömästi 15 vuotta uudemman.
Turhaa selitystä kaikki muu. Sori että katsoin suoraan lävitsesi, mutta asiat asioina ja selitykset selityksinä.
- tervaskanto jäärä
Kyllä vanhasta loppuunajetusta autosta kannattaa olla ylpeä? Ei tosin aukea mulle, miksi.
Kyllä uudemman auton hankkiminen tulee aikanaan vastaan vaikka kuinka koitat sitä välttää, älä sitten hämmästy kuinka paljon parempi uusi voi olla.- peltiä..
Mikä on loppuunajettu auto? Kyllä vältän sitä niin pitkään kuin mahdollista. En hämmästy, uusi auto on parempi kädettömille apinoille kun auto korjaa kuljettajan tekemät virheet.
- peltiä..
Ei ihan noinkaan. En minä tuomitse niitä. Ne on hyviä monille muille, sen verran paljon olen niilläkin ajanut että voin sanoa etten pidä niistä. Jos minulla olisi rahaa niin tuossa pihassa olisi aito Ford Sierra Cosworth. Ei siis mikään uusi auto vaan samanikäinen.
- No voi ei
Ikivanha loppuunpoljettu ford?
Voi jeesus.... Ja älä väitä että on niin hyvä auto ajaa ja niin tehokas jne jne kun ei se ole. Loppuunpoljettu romu. Juu, saahan noihin palikoita kun oikein jaksaa laittaa ja 500hv saa pellin alle...
Mutta ei se muuta sitä tosiasiaa että se on silti turvaton vanha sierra jolla ei uskalla 100km kauemmas kotoa lähteä, jos edes tuotakaan matkaa.
Kyllä minä ottaisin ennemmin vaikka nissanin GTR:n jos pitäisi tuon kaliiperin lelu olla.
- peltiä..
Niin varmaan ottaisit, se on sinun mielipiteesi.
Cossut voi olla poljettuja mutta ero tavalliseen poljettuun autoon on siinä että cossuja nykyisin laitetaan enemmän kuin niillä ajetaan, niitä korjataan ennenkuin ne edes hajoavat, ne ovat automiehen autoja. Lisäksi FORD vaikka se jollekin herkkä paikka onkin koska on täältä lukenut että se on paska, herättää tietynlaisia tunteita merkkinä, liittyen ralliin.
Minusta on myös typerää että ostetaan aina niin kallis ja uusi auto kuin suinkin pystyy, onko siinä järkeä maksaa itsensä kipeäksi autosta kun sen arvo melkein puolittuu sinä aikana kun ajat sillä ja haluat taas uuden. Jos lasketaan auton aleneva arvo mukaan niin ensimmäiset 2v uudella autolla on muuten aika kalliita kilometrejä vain sen takia että pitää olla uudempi kuin naapurilla.
Onko sinulla joku peruste sille miksi se cossu muka on loppuun ajettu romu?
En väitä mitään muuta kuin sen että nämä ovat minun mielipiteeni.- iyturyxtuyifuglihiyu
"cossuja nykyisin laitetaan enemmän kuin niillä ajetaan, niitä korjataan ennenkuin ne edes hajoavat, ne ovat automiehen autoja."
Ooookeeeei, puhut siis harrastusautosta.... Minä puhuin autosta jolla voi lähteä koska vaan ja mihin vaan. Ajelet sitten mopolla, fillarilla tai bussilla suurimman osan ajoistasi?
"Lisäksi FORD vaikka se jollekin herkkä paikka onkin koska on täältä lukenut että se on *****, herättää tietynlaisia tunteita merkkinä, liittyen ralliin."
En minä ole täältä mitään lukenut fordista, liittyy ralliin tai ei... Mutta yhden olen omistanut ja paria muuta joutunut ajamaan. Kyllä se on ei kiitos ainakin toistaiseksi.
"Minusta on myös typerää että ostetaan aina niin kallis ja uusi auto kuin suinkin pystyy, onko siinä järkeä maksaa itsensä kipeäksi autosta kun sen arvo melkein puolittuu sinä aikana kun ajat sillä ja haluat taas uuden."
En tiedä onko se typerää, vaiko ei, moni noin kuitenkin tekee. Ehkä heillä on siihen rahaa. Minä en sitä itse harrasta, sillä minulla ei siihen ole varaa.
Taisit itse kirjoittaa näin "Jos minulla olisi rahaa niin tuossa pihassa olisi aito Ford Sierra Cosworth."
Niin... jos olisi rahaa... kuinka paljon... et sanonut sitä missään. Jos puhutaan muutaman tuhannen euron autoista niin en pitäisi sitä tilanteena "että on rahaa".
"Jos lasketaan auton aleneva arvo mukaan niin ensimmäiset 2v uudella autolla on muuten aika kalliita kilometrejä vain sen takia että pitää olla uudempi kuin naapurilla."
Tai sitten tarvitsee uuden auton sen vuoksi, että se on toimintavarma, siinä on takuu, yllättävän hienoja ominaisuuksia jos ajaa 80.000 - 100.000 km vuodessa. Eikä se kahden vuoden arvonalennus olekkaan muuten niin hätkähdyttävän paha, jos vie sen auton vaihtoon ja ottaa uuden tilalle. Työssäkäyvälle ihmiselle aika oleellinen asia tuo toimintavarmuus muutenkin. Ei ihan taida vanhalla sierralla se 100tkm vuodessa, ongelmavapaasti, onnistua.
"Onko sinulla joku peruste sille miksi se cossu muka on loppuun ajettu romu?"
On. Olen itse omistanut autoja 26kpl. Nuorena miehenä sitä uskotteli itselleen että vanhakin auto voi olla ihan ookoo, jos sitä on vaan reilusti huollettu. Eikä se tietenkään haitannut mitään jos se oli ns "nuorisomalli". Jos on huollettu ja paljonkin kilometrejä niin onhan auton oltava silloin kunnossa... onhan ... on on... juujuu... kyllä kyllä, sellaisella ajaa ihan tosta vaan sen 100tkm ongelmitta.
Eli ihan rautalangasta väännettynä miksi vanha sierra (cossu tai ei) on ns vanha romu:
-jo ikä tekee sen että tietyt osat hapertuvat käsiin
-ruoste (ei kannata väittää ettei sitä ole, kaikissa sitä on)
-edellisten omistajien huoleton ylläpito, eli huollon puute
-vaikka olisi huollettu, auton kaikkia komponentteja ei pysty järkevästi huoltamaan
-tehokkaammat mallit saa sitten raskasta kaasujalkaa => kulumaa siellä täällä, mahdolliset kolarit ym.
-erikoismallien tietyt varaosat on usein niin hintavia ettei niitä vaihdeta ennenkuin on aivan pakko, jos niitä vanhempiin malleihin on enää saatavilla
-vanha se on sen vuoksi että se on vanha. ominaisuuksia jotka eivät kuulu nykyajantieliikenteeseen ja tärkeiden ominaisuuksien puutteita
"En väitä mitään muuta kuin sen että nämä ovat minun mielipiteeni."
Juu, siitä vaan....
- peltiä..
Pitääkö ihan oikeasti vastata kaikkeen tuohon? No..
1. Puhuinko harrasteautosta? Jos se on jollain muulla ollut harrastuksena, se on silloin niin hyvässä kunnossa että sitä voi käyttää milloin vain. Se on kuin uusi.
2. Eipä taas pysty perustelemaan miksi ei ford käy sinulle? Siis sama asia miksi ei uusi auto sovi minulle, ei vaan kiinnosta.
3. Niin moni tekee, minä olen erilainen niin kuin sinäkin puheidesi mukaan, minä vain olen vielä enemmän vanhojen autojen kannalla.
4. Hyvän cossun saa noin 8000-10 000 €. PLUS käyttökustannukset oston jälkeen. Niin sinä et pidä muutamaa tonnia rahana, minusta muutama tonni on kuitenkin osa isoa rahaa.
5. Onko se toimintavarma? Ihan varmasti? Jos nyt väität että omasi on ollut, niin minä voin sanoa että niin on minunkin autoni ollut, yksi autoni jätti emännän työpaikkansa parkkipaikalle, oli virtalukon pohja särkynyt. Se oli perus dohc sierra, tulin paikalle, irrotin virtalukon pohjan ja laitoin auton hyppyjohdoilla käyntiin ja ajoin kotiin, aikaa meni 15min. Käytetty osa maksoi 10e. Ei taida uuden auton kanssa onnistua moinen?
Kaikki ei aja 100 000 km vuodessa, kuten minä en aja enkä usko sinunkaan ajavan, jos ajat niin paljon eli asut liian kaukana työpaikastasi voisi harkita muuttoa lähemmäs, ihan vaikka oman lompakon kannalta jos ei muuten. Tunnut väittävän tietäväsi siitä arvonlaskemisesta vaikka juuri sanoit ettei sinullakaan ole uusiin varaa..
Voitko kertoa millä autolla sitten pääset 100 000 km ilman että tulee mitään ongelmia, olettaen että huollot on hoidettu? Tuurilla menee jos ei 100 000 km aikana tule mitään vikaa.
6. Tuossa sinä et muuta kertonutkaan kuin omaa typeryyttäsi, kun auto on huollettu hyvin se kertoo siitä että ne vaihdetut osat ovat kunnossa. Ei muuta. Osat joita ei jatkuvasti vaihdeta huollossa tai katsastuksen yhteydessä ovat eri asia. Ostajan pitää siis osata ostaa hyvä auto. Kannattaa ottaa tyyppivikoja selville niin tietää mitä erityisesti kannattaa tarkistaa kyseisestä autosta.
-jo ikä tekee sen että tietyt osat hapertuvat käsiin
Jaa mitkä sitten?Jos nyt kuitenkin nimeäisit edes muutaman osan? Ikä on outo käsite, autoissa se näköjään tarkoittaa aina pahaa.
-ruoste (ei kannata väittää ettei sitä ole, kaikissa sitä on)
Niin on kaikissa, myös niissä 2v vanhoissa autoissa, cossut on monesti niin hyvin pidettyjä että niissä on 20vuotiaana vähemmän kuin 5vuotiaissa. Menepä katsomaan jotain myynnissä olevaa cossua, jos löydät autosta ruoteläikän olet sankarini :)
-edellisten omistajien huoleton ylläpito, eli huollon puute
... on todella harvinaista, niistä nimenomaan huolehditaan paremmin kuin uusista joissa vain takuuehdot määrää käymään huollossa.
-vaikka olisi huollettu, auton kaikkia komponentteja ei pysty järkevästi huoltamaan
Kerrotko mitä komponenttia kunnon automies ei pysty huoltamaan tai huollattamaan jos ei kotona riitä laitteet?
-tehokkaammat mallit saa sitten raskasta kaasujalkaa => kulumaa siellä täällä, mahdolliset kolarit ym.
Kulumaa tulee tehokkaammassa autossa, se on selvä. Siksi siitä huolehditaan ettei ne kulumat pääse yllättämään tien päällä. Kolarit??? Kyllä sen autosta näkee kun tarkasti katsoo että onko se kolaroitu vai ei, jos on joskus puskuri särkynyt niin se ei vaikuta vielä mihinkään.
-erikoismallien tietyt varaosat on usein niin hintavia ettei niitä vaihdeta ennenkuin on aivan pakko, jos niitä vanhempiin malleihin on enää saatavilla
Cossuun löytyy osia vaikka millä mitalla ja vielä parempia kuin alkuperäiset, viritettyyn autoon siis tarkoitettuja. Niitä autoja laitetaan rahalla, ajalla ja rakkaudella, hinta ei ole yksin ratkaiseva tekijä jos autosta tulee silloin entistä parempi.
-vanha se on sen vuoksi että se on vanha. ominaisuuksia jotka eivät kuulu nykyajantieliikenteeseen ja tärkeiden ominaisuuksien puutteita
Niin mitkä ne puuttuvat tai olevat ominaisuudet ovat? Ei ehkä ole ESP:tä ja muita mutta nuo sähkölaitteet ei muutenkaan ole muuta kuin huonon ajotaidon korjaamista laitteilla.
Juu, siitä vaan korjaamaan jos pystyt.- fjgkdfjgkdjgkdjgkdgj
"Puhuinko harrasteautosta?"
Hmm... Kääntelet nyt sanomiasi tilanteen mukaan. Sanoit aiemmin näin:
"ero tavalliseen poljettuun autoon on siinä että cossuja nykyisin laitetaan enemmän kuin niillä ajetaan"
Eikö tuossa sanota että noita laitetaan (korjataan?) enemmän kuin niillä ajetaan? Ymmärtäisin silloin että puhutaan hyvinkin vahvasti harrasteautosta.
Kun keskiverto suomalainen ajaa vuodessa noin 18.000km ja jos oletetaan keskinopeudeksi vaikkapa 80 km/h, tuohon ajamiseen kuluu vuodessa aikaa 225 tuntia. Cosworth sierraa mielestäsi laitetaan (korjataan?) enemmän kuin ajetaan, jolloin viikottaiseksi ajaksi tuon auton ropaamiseen tulee vähintään 4-5 tuntia, joka viikko. Mielestäni tuo aikamäärä täyttää jo jonkinlaisen harrastamisen merkit.
"Eipä taas pysty perustelemaan miksi ei ford käy sinulle?"
Pystyn kyllä perustelemaan. Ford sierran ajokokemus oli todella kolho. Mondeo oli hieman parempi, mutta ei sellainen että sen haluaisin. Vielä kun peltipuolella loistaa ruostumisalttius niin ei se houkuttele.
"Kaikki ei aja 100 000 km vuodessa, kuten minä en aja enkä usko sinunkaan ajavan"
Aivan totta, en ajakaan.
"jos ajat niin paljon eli asut liian kaukana työpaikastasi voisi harkita muuttoa lähemmäs"
En käy nyt töissä.
"Tunnut väittävän tietäväsi siitä arvonlaskemisesta vaikka juuri sanoit ettei sinullakaan ole uusiin varaa.."
Tiedän siitä jotakin, työkaverini vaihtaa autoa alle kahden vuoden välein, uuteen.
"Voitko kertoa millä autolla sitten pääset 100 000 km ilman että tulee mitään ongelmia, olettaen että huollot on hoidettu?"
BMW 520, Audi A4, Volvo V70. Tuo "ei mitään vikaa" on tietysti suhteellinen käsite, mutta jos ei lasketa nitisevää kojetaulua tai vastaavaa viaksi niin eihän noissa vikoja ole ollut.
"Osat joita ei jatkuvasti vaihdeta huollossa tai katsastuksen yhteydessä ovat eri asia."
Niin, noitahan ei ole paljon autossa. Pyyhkijänmoottori, sähköinen jäähyttäjän puhallin, lämmityslaitteenpuhallin, lämmityslaitteen kenno, ovien lukot, ikkunoiden nosto/laskumekanismit, mittaristot, penkit, johtosarjat ym ym. Näitä mitään ei säännöllisesti huolleta, silti ne ovat kuluvia/ikääntyviä osia.
"Kannattaa ottaa tyyppivikoja selville niin tietää mitä erityisesti kannattaa tarkistaa kyseisestä autosta."
Kyllä näin on. Coswoth sierran tyyppivikoina voisin arvata olevan kytkimen hajoamisen ja voimansiirtoviat. Nelivetovoimansiirron vikaantumisherkkyyden arviointi autonostohetkellä on muuten helppoa. Onneksi korjaaminen on halpaa :D
"-jo ikä tekee sen että tietyt osat hapertuvat käsiin
Jaa mitkä sitten?Jos nyt kuitenkin nimeäisit edes muutaman osan?"
Kumiosat yleensäkin, vaikka et ajaisi mihinkään niin niille aika tekee tehtävänsä. Alustan puslat, suojakumit, ovien/ikkunoiden tiivisteet, muoviosat hapertuu auringonvalossa jne. Jäähdyttimen päädyt alkaa vuotamaan, kun tiiviste "väsähtää". Tuossa ihan muutama esimerkki.
"Menepä katsomaan jotain myynnissä olevaa cossua, jos löydät autosta ruoteläikän olet sankarini :)"
Tuossa keskustelua sierra cosworthin ruosteherkkyydestä ja muusta ylläpidosta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/6713754 Eipä nuo nyt ihan niin ruosteettomilta vaikuta, ylläpitokulujakin epäillään sangen suureksi.
"niistä nimenomaan huolehditaan paremmin kuin uusista joissa vain takuuehdot määrää käymään huollossa."
Sokea olet uskossasi :D
"Kerrotko mitä komponenttia kunnon automies ei pysty huoltamaan"
Kyllä niitä huoltamaan pystyy, mutta kyse oli siitä että sitä tehdään järkevällä tasolla. Kun auto ikääntyy, tulee kaikkien sähkömoottorien/laturin, jäähdyttäjän, lämmityslaitteenkennon, puslien, vetoakseleiden ym ym elinkaari joko täyteen, tai huolto eteen. Harvalla oikeasti riittää resursseja purkaa auto, ja rakentaa se uudelleen.
"Kyllä sen autosta näkee kun tarkasti katsoo että onko se kolaroitu vai ei, jos on joskus puskuri särkynyt niin se ei vaikuta vielä mihinkään."
Niin... Mittanauha on siis mukana ja autoa ostaessasi mittaat akselivälit jne jotta tarkistat korin suoruuden ja pyöräkulmat. Ihailtavaa paneutumista.
"Niitä autoja laitetaan rahalla, ajalla ja rakkaudella, hinta ei ole yksin ratkaiseva tekijä jos autosta tulee silloin entistä parempi."
Olet ihan 100% varma että se edellinen omistaja on rakastanut autoaan vakaumuksella, että on vaihtanut kaikki nuo kalliit osat, ihan vaan rakkautensa vuoksi autoonsa.
"Ei ehkä ole ESP:tä ja muita mutta nuo sähkölaitteet ei muutenkaan ole muuta kuin huonon ajotaidon korjaamista laitteilla."
Huonoa ajotaitoa ei siis pitäisi keinotekoisesti korjata turvallisuuden nimissä... Okei alan hahmottaa.
Koitin välttää tuomasta ikäaspektia esiin, mutta mutta... Olen toki itsekin ollut nuori ja saanut ajokortin ja haaveillut "hienoista" autoista ja jopa ostanut sellaisia. Mutta niin se vaan elämä opettaa kaikenlaista. Sulla on vielä matkaa kuljettavana, kaikkihan ei opi koskaan :D
Tsemppiä sulle, mitä sitten ikinä teetkin. Lopetan keskustelun nyt turhana, jokaisen pitää itse tehdä omat virheensä.
- peltiähän se..
Voi ei.. en kirjoittanut näin pitkiä esseitä edes yläasteella..
1. Niin se voi olla että se on ollut harrasteauto edelliselle omistajalle, jos kuitenkin uusien osien lista on pitkä kuin nälkävuosi se kertoo siitä että osia on vaihdettu myös ennen kuin ne hajoavat. Onhan se harrastus toki aina jos omistaa sellaisen auton joka ei ole uusi mutta silti on arvokas, kaikki kun ei arvoa näe pelkästään sillä perusteella miten uusi auto on.
2. Niin, sinä et pidä vanhoista autoista, minä pidän. Mielipidekysymys. Ruostumisaltteus? Minulle outo käsite saksalaisten kohdalla, ihan omalla kokemuksella.
3. Aivan totta, ei ajeta siis kumpikaan niin paljon. Vaikuttaa joihinkin asioihin.
4. Hyvä, en minäkään, eikä varmaan kannattaisikaan.
5. Niin vaihtaa minunkin tuttuni, mielestäni siinä ei ole järkeä jos ei sitten todella nopeasti vaihda uudempaan, silti menee rahaa hukkaan. Vanhoissa autoissa kun ei arvo laske juuri mitään kun leimaa vaan on ja eteenpäin liikkuu.
6. Audista tai bemarista ei ole minulla pitempää kokemusta vaan v70 on, voit uskoa että vituttaa joka vuosi tehdä 2-3 päivää remonttia sukulaiselle kun ei raaski korjaamolle viedä ja minä olen ainoa joka osaa laittaa. Ei niitä ole ollut minullakaan, vaikka onkin se kamalan vanha auto.
7. Niinhän nuo ovat kuluvia osia joka autossa, toisissa herkempiä kuin toisissa. Riippuu myös käyttäjistä.
8. Kyllä, kytkin voi hajota, sen voi kuitenkin vaikka itse vaihtaa parempaan. Niitä on muuten myös takavetona ja esim vetarin vaihtaminen on todella helppoa.
9. Nämä alustan puslat on yleensä jo valmiiksi harrastajan toimesta vaihdettu uretaanisiin. Jäähdyttäjä vuotaa? Ei edes siinä minun huonosti hoidetussa dohcissa vuotanut. Suojakumeja kuluu uusissa etuvetoisissa enemmän, nimen omaan murroksissa. Ovien tiivisteitäkin voi itse huoltaa, ei ole paha homma, suurin osa autoilijoista vaan ei edes tiedä että niille voi tehdä jotain.
10. Joo, aivan varmasti ovat täysiä phaskoja täällä, kuitenkin moni cosworthin omistaja ei muuta autoa ota. Monenko kirjoittajista luulet jotain autoista tietävän? On niitä kermaperseitä joille yksi vika on sama kuin huono auto.
11. Niinkö? Katso vaikka nettiautosta hyvän-näköiset cossut, on pitkää listaa osista. Ja kuitit löytyy.
12. Enhän minäkään ole purkanut ja silti pärjään hyvin, joka kerta olen päässyt kun on tarvinnut.
13. Ei, en ota mittanauhaa esiin, vaikka se yleensä onkin takin taskussa siltä varalta että joskus tarviaa. Mikäs estää viemästä käytettyä autoa korjaamolle, nostetaan ylös ja katsotaan. Jos itse katsoo, tarvitsee siis "vuokrata" nosturia 20min. Jos ei itse osaa, autoasentaja voi katsoa kannattaako sitä ostaa. Vaikkei kannattaisikaan, tuli halvemmaksi tarkistus kuin se että ostaa p askaa.
14. Miksikäs muuten? Siis jos auto on semmoinen jota on laitettu. Ei noihin amisräpeltäjät yleensä käsiksi pääse. Jos on samanlainen asenne kuin sinulla, hän olisi vienyt romuttamalle sen niin ei auto "tapa" ketään. Ei ne harrastajat huvikseen laittele niitä.
15. Se on hyvä asia mielestäni että heikompi ajotaitoisille on olemassa autoja jotka siinä auttaa. Se ei kuitenkaan vanhoista autoista tee sen vaarallisempia, kolarissa on aina syy ratin ja penkin välissä, oli apulaitteita tai ei. Olosuhteet ei vaikuta mihinkään, jos on huono keli, pitää ajaa sen mukaan.
Hmm.. Mistä voit päätellä ikäni? Tuskin kuitenkaan tiedät sitä? Vaikka tietäisitkin, ei se vaikuttaisi mihinkään, mielestäni, jos väität minun olleen lapsellinen voin sanoa sinulle ihan samaa, ei ole kypsää torjua toisen mielipiteitä kun kyse on haaveesta. Ja jos yhtään helpottaa niin sitä ikää on enemmän kuin nyt luulet. Enkä ole muutenkaan syntynyt kultalusikka perseessä. Kerrotko vielä miksi on virhe ostaa auto josta on aina haaveillut? Olipa järkikysymys tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911087
- 123860
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103825"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 68559
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
- 50463