Rukoilemien tärkää jopa terapeuttista!

Näin sevain on!

Kuuntelin radio-ohjelmaa miten opiskella vanhemmuutta ja lasten kasvatusta. Siinä ilmeisesti muuten uskonasioihin skeptisesti suhtautuvat henkilöt näkivät erittäin terapeuttisena vaikutuksena ennen niin yleisenä tapana olleet iltarukoukset.
Kun illalla ennen nukahtamista turvallinen vanhempi tai isovanhempi vietti yhteisen rauhallisen hetken laspen kanssa.
Rukouksessa mieli rauhoittui yhdessä, kiitettiin kuluneesta päivästä, tehtiin sovinto ikävien asioiden kanssa ja oli kiinnekohta Jumala tai enkeli joka antoi turvaa. Tavallaan mieli kuin puhdistui antaen sijaa lepoon ja uusiin haasteisiin seuraavalle päivälle. Mainittiin kyllä että kaikki helvetinkatkuiset uhkasaaranat eivät ole rakentavaa ainesta tohon yheiseen hetkeen.
Siis rukouksesta on hyötyä jo ihan terapeuttisesti vaikka sillä ei olis mitään tekemistä totuuden kanssa onko Jumala via ei!
Puhuttiin myös kuvaannollisesti omastatunnonnosta vanhan keromuksen muodossa sisäisen hyvän tai pahan koiran ruokkimisesta.

18

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rukouksetpannaan
      • Kalapagos

        Rukoilu pitää ilman muuta kieltääkin jos puhutaan kuntien lautakunnista, hallituksen toiminnasta, eduskunnasta jne. Jokainen voi rukoilla omalla ajallaan. Ja tuossakin tapauksessa rukoilu oli sallittu ennenkuin kokous virallisesti alkoi.

        Jokainen julkista rukoilua kannattava voi kysyä, että mitä he tykkäisivät jos ateistit huutaisivat jokaisen kokouksen alussa, Jumalaa ei ole jumala on kuollut tms. tai Islamilaiset rukoilisivat Mekkaan tms. Kyseistä ateistista käytäntöä ei tietenkään ole, mutta otin sen vertailun vuoksi esille, jotta uskovat tajuavat, mistä on kysymys.

        Tässä esimerkki Muslimien rukoushetkestä julkisissa tiloissa.

        http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194694901280/artikkeli/is ja il muslimien rukoushetkesta syntyi kiista hoplop-leikkipuistossa.html


    • 22

      Iltasatu ajaa saman asian.

      • Tai se että keskustellaan lasten kanssa kuluneesta päivästä. Rukoilussa vain ei tarvitse ottaa suoraa kontaktia toiseen ihmiseen. Joten sen kautta on helpompi toivotella parempaa tulevaisuutta. Ilman että viitsisi lapsille opettaa itsenäistä ajattelua.


      • satuja ei lueta nyk

        Mutta kun ei ole tarvetta rukoilla ja se ei ole yleinen perhen rotuali niin sitä ei vain tule nykyään niin tehtyä ja lapsi aistii että se on vain höpötystä.


    • Radiokanava oli Radio Dei?

    • Rukoilu ja meditointi menevät samaan osoiteeseen. Jossain oman pääkopan sisällä.

    • niin ja näin

      Arvelen että -ykslysti.

    • ateismifanaatikot

      tässä on vain fanaattisilla ateisteilla vähitellen riistä kristilissililtä mailta niiden historiaan tai pereinteisiin liittyviä tapoja, yritetään pakkotoimin syöttää omaa fanaattista ajattelutapaansa ja karsia kaikki mikä maassa viittaa kristillisyyteen tai sellaiseen historiaan ja jos vain se aajaa omaa etua niin vaikka kalliisti julkisvaroin, ateistit ajaa omia etujaan ja tuovat julki omaa suvaitsevaisuuttaan.

      http://news.bbc.co.uk/today/hi/today/newsid_9695000/9695429.stm

    • Rukoilu on täysin turhaa taikauskoisten kikkailua.
      Uskonnon tuputuksessa pitäisi ehdottomasti olla ikäraja K-18

    • Jos siitä on jollekin apua niin hyvä.
      Sen voi kuitenkin pitää omana asianaan eikä käyttää esim. vittuiluna kuten jotkut uskovaiset tekevät todetessaan ei-uskoville että rukoilevat hänen puolestaan.

    • O'ou

      "Siis rukouksesta on hyötyä jo ihan terapeuttisesti vaikka sillä ei olis mitään tekemistä totuuden kanssa onko Jumala via ei!"

      Tottakai minkä tahansa uskonnon, tai muun opin ritaaleista ja toiminnoista voi olla terapeuttista hyötyä, oli sen toiminnan taustalla oleva oppi totta tai ei. Onhan akupunktiostakin hyötyä, vaikka mitään qin virtausta, meridiaanijärjestelmää, ja viiden elementin teoriaa ei ole todistettu oikeaksi ja ne ovat ilmeisesti huuhaata.

      Rukoilu voi olla terapeuttista, mutta siitä voi seurata myös hyvin traumaattinen kokemus. Rukoillaan vaikka omaisen paranemista taudista ja tämä kuolee kuitenkin. Tai rukoillaan itselle johdatusta ja sitä ei löydy. Ei tulekaan sitä odotettua rukousvastausta. Näitäkin esimerkkejä löytyy vaikka netin keskustelupalstoilla.

      • 22

        "Rukoilu voi olla terapeuttista, mutta siitä voi seurata myös hyvin traumaattinen kokemus. Rukoillaan vaikka omaisen paranemista taudista ja tämä kuolee kuitenkin."

        Tiedät varmaan, että tätä on tutkittu ja toimivaksi havaittu. Jos rukoilun kohde tietää hänen puolestaan rukoiltavan, niin kuolema on varmempi kuin siinä tapauksessa, että hän ei siitä tiedä.


      • Exhellari86

        "Rukoilu voi olla terapeuttista, mutta siitä voi seurata myös hyvin traumaattinen kokemus. Rukoillaan vaikka omaisen paranemista taudista ja tämä kuolee kuitenkin. Tai rukoillaan itselle johdatusta ja sitä ei löydy. Ei tulekaan sitä odotettua rukousvastausta. Näitäkin esimerkkejä löytyy vaikka netin keskustelupalstoilla. "

        Tähän ongelmaan on uskovilla jo valmiit vastaukset:
        - on odotettava, ei ollut vielä Jlan aika
        - asia ei ollutkaan Jlan tahdon mukaista
        - Jla tahtoo koetella
        - salainen synti oli esteenä toteutumiselle
        - metodi ei ollut oikea
        - olisi pitänyt olla enemmän rukoilijoita
        Kaikkiin on keksitty hyvät selitykset niin, että vaikka tilastollisesti rukous ei vaikuta muuten kuin lievän negatiivisesti (amer. tutkimus rukoilun vaikutuksesta paranemiseen), kenenkään ei tarvitse olla ilman turvallista ja jonkun uskonnollisen hihhuliporukan SELITYSTÄ tapahtuneelle tai (todennäköisemmin) tapahtumatomuudelle.

        Entinen kotihullujen porukkani hellut ovat erikoistuneita tähän.


      • O'ou
        Exhellari86 kirjoitti:

        "Rukoilu voi olla terapeuttista, mutta siitä voi seurata myös hyvin traumaattinen kokemus. Rukoillaan vaikka omaisen paranemista taudista ja tämä kuolee kuitenkin. Tai rukoillaan itselle johdatusta ja sitä ei löydy. Ei tulekaan sitä odotettua rukousvastausta. Näitäkin esimerkkejä löytyy vaikka netin keskustelupalstoilla. "

        Tähän ongelmaan on uskovilla jo valmiit vastaukset:
        - on odotettava, ei ollut vielä Jlan aika
        - asia ei ollutkaan Jlan tahdon mukaista
        - Jla tahtoo koetella
        - salainen synti oli esteenä toteutumiselle
        - metodi ei ollut oikea
        - olisi pitänyt olla enemmän rukoilijoita
        Kaikkiin on keksitty hyvät selitykset niin, että vaikka tilastollisesti rukous ei vaikuta muuten kuin lievän negatiivisesti (amer. tutkimus rukoilun vaikutuksesta paranemiseen), kenenkään ei tarvitse olla ilman turvallista ja jonkun uskonnollisen hihhuliporukan SELITYSTÄ tapahtuneelle tai (todennäköisemmin) tapahtumatomuudelle.

        Entinen kotihullujen porukkani hellut ovat erikoistuneita tähän.

        Siksipä noita selityksiä onkin pitänyt keksiä, koska "epäonnistunut" rukoilu voi olla sellainen traumaattinen kokemus, joka johtaa sen uskon kannalta kiusallisiin kysymyksiin ja voi johtaa uskosta luopumiseen.

        Jollekin nuo selitykset menee täydestä ja usko säilyy, jollekin ei.


    • rahamaha

      Koska ylivertaisesti voimiinsa uskonut ihminen joutuu joskus huomaamaan heikon tilansa - viimeistään vanhennuttuaan - reaktio saattaa olla rukoukseen turvautuminen.
      On vakaumuksesta lipsumista jos ylimielinenkin nöyrtyy. Piru vieköön. Täytyy olla linjallaan loppuun asti. Kuolema on hyvä kaveri. Pakoilu on turhaa touhua.

      • +-0

        Rukoilkaamme! Oi Ukko ylijumala, pilven-päällinen jumala! Tuo mulle tulinen
        miekka,säkehinen'säilä kanna. Jolla ma pahat pitelen,ilkeät iki'asetan.
        Tuskat tuulen teitä myöten,kivut aavoillen ahoille! Amen!.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe