Olen 43 vuotias nainen jolla on ollut rajuja paniikkikohtauksia ja agorafobiaa 18 vuotiaasta saakka. Tuolloin sain omalta lapsuudenperheeltäni erittäin nihkeän vastaanoton ahdistuneisuus oireideni takia. Sama jatkuu edelleen. Tyttärelläni 17vee on sama vaiva. Muu sukuni kohtelee kuin ilmaa ja haukkuu, väheksyy, arvosteleekin..
Olenkin saanut totaalisesti tarpeekseni.. Keneltä tahansa vieraalta tulee enemmän sympatiaa kuin äidiltäni tai sisariltani perheineen. Ajattelin katkaista viimeisetkin välit ja muuttaa maasta. Vaikka tiedän että se ei ratkaise montaa asiaa, mutta kumminkin sen ettei enää tarvitsisi selitellä sukulaisilleen omaa samaa sairauttaan sadatta kertaa. Ok.. no joo toinen sisareni on ainut jota jäisi edes hiukan ikävä. Toista en välitä enää koskaan nähdä. Äitini on jo iäkäs ja pitää minua kynnysmattonaan. Isäni on kuollut, hän ymmärsi sillä eli samassa sairaudessa. Mutta häntä eivät perheeni haukkuneet..
Tuekseni olisin kaivannut vain seuraa näinä vuosina, en muuta. Ja jonkun jonka kanssa käydä kaupoissa kun on joskus vaikeaa. Tätä en perheeltäni ole koskaan saanut, mieheltäni kylläkin.
Miksi meitä ei tueta
3
300
Vastaukset
- tsemppiä!
Millainen hoitosuhde sinulla ja tyttärelläsi on? Lääkitys? Lääkitys terapia? Terapia yksistään? Millaisessa työssä olet?
Itse olen sairastanut kyseistä sairautta nyt viimeiset 25 vuotta. Työni on onneksi sellaista että voin sitä tehdä kotoa käsin. Viime vuosina olen tilannut kaikki ruokatarvikkeet netistä....Onhan tämä vaikeaa, joskus todella, todella vaikeata, mutta aina jotenkin seuraavaan päivään pääsee..Itse olen sinua liki 10 v vanhempi, jo isoäiti.
Mikä muuttuisi jos muuttaisit maasta? Ja teitä muuttaisi sitten varmastikin koko perhe, ainakin tyttäresi on alaikäinen.
Olet kynnysmattona niin kauan kuin annat sellaisena itseäsi kohdeltavan. Voithan katkaista välit jos katsot että siitä on apua, miksi muuttaa?- tsemppiä!
Ai niin, miten tarkkaan sukulaisillasi on tiedossa millainen sairaus tämä on? Tämä kun on sellainen sairaus että jos itse ei tätä sairastaisi niin voisi olla aika ihmeissään kun joku oireistaan kertoisi....
- aloittaja..22
Monen kuukauden mietinnän jälkeen lopputulos on sama. Agorafobiani johtuu arvottomuuden ja hylkäämiskokemuksieni summasta. Äitini on mm laittanut minut vieraassa kaupungeissa asioilleen alle 6 vuotiaana (kauppaan) ja pakottanut ovesta ulos kun pelkäsin lapsia jotka kiusasivat minua.. äitini vain nauroi.
Käyn nykyään jo yksinkin kaupoissa ja pääsen ns mukavuus säteellä noin 30-40 km kotoa ilman isompaa ogelmaa..
Ongelmani ovat siis ainoastaan isot torinomaiset ja peltoaukeat sekä suuret marketit/ostarit. Ei oven avaaminen ja ulos meno.. Lääkitys on ok, terapiaa saan. Terapeuttini on kannutanut muuttamaan isompiin ympyröihin ja hankkimaan uusia ystäviä..
Ulkomaille muutto on aina ollut haaveenani. Ajattelin ensin ranskaa, mutta ehkäpä kokeilemme ensin vaan parin kuukauden oleskelua ulkomailla ennen päätöstä. Ainahan tänne pääsee takaisin..
Sukulaisilla on hyvin tarkkaan tiedossa pelkoni ja ahdistukseni, ne asiat lienee osin heillekin kokemuksena tuttuja osin. Molemmat sisareni sairastavat pahaa työnarkomaniaa, eli tekevät työtä minimissään 10-12 tuntia vrk. Toinen on työskennellyt niin "ahkerasti" että niska ja selkäranka ovat rappeutuneet ja burnout on jokatoinen vuosi.. Toinen on narsisitinen, ahne ja kuvittelee omistavansa vähintään koko maailman..
Koen että minulla ei ole mitään menetettävää jos lähden. Koen myös että ongelmistani huolimatta olen selvillä siitä kuka olen. Minusta sisareni hakevat onnea elämäänsä ainoastaan työn ja rahan keinoin (ja eihän se ole onnistunut..)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911087
- 123860
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103825"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 68559
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
- 50463