Kyllä nyt on aika alkaa kommunistiksi, jos et ole jo alkanut. Suomen kommunistit, eläköön Leninin pyhä punalippu sosialismin voiton taistoissa tiellä kohti vapautta kaikille! Me kommunismit uskomme tasa-arvoon, se on sitä, kaikki saavat samassa asemassa saman kohtelun. Kaikki eivät tietenkään ole aina samassa asemassa. Me uskomme tasa-arvoon niin paljon, että haluamme ulottaa sen kaikkialle. Jokaiselle sama palkka. Kehitysmaissa tai Suomessa, yhtä kaikki, olet työläinen.
Kommunismin aika koittaa
Bandiera rossa
201202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kannataisko sitten käydä kouluja jos aivokirurgilla ja kenkäkaupan myyjällä olisi sama palkka?
Kaikenlaisia haahuilijoita...
Kiinnostava työ motivoi enemmän kuin palkka. Neuvostoliitossa oli ennätysmäärä maistereita ja tohtoreita ja korkein koulutustaso, kiitos kommunismin!
Tohtoreita, maistereita melkein jokainen...
Siksiköhän neukkula sitten romahtikin?
Puuttui näet oikeat työntekijät.
Ns. "työväestö" vain juopotteli.
Tässä meille onnelan esikuva.
Turha pilkata neuvostoliiton työläisiä. Neuvostoliiton työläiset tekivät urhoollisesti työtä tukien sosialistista oikeudenmukaisuutta. Neuvostoliitossa ei ollut työttömyyttä. Neuvostoliitossa juotiin vähemmän alkoholia kuin kapitalistisissa maissa. Neuvostoliitossa tehtiin loistavia saavutuksia jokaisella ihmiselämän saralla. Neuvostoliitto romahti kapitalistien provokaation ansiosta. Neuvostoliiton romahdus ei ole vika, vaan Marxismin teorian mukainen tapahtuma.
Neuvostoliitossa murhattiin kymmeniä miljoonia toisinajattelijoita, juutalaisia ja muita viattomia ihmisiä kommunistien toimesta.
Totuus teidän onnelasta.
Ja niin vain kävi, että Neuvostoliitto romahti.
Kommunismi ei ole toimiva aate.
Kapitalismissa on päästy vasta 2000-luvulla yhtä suuriin palkkaeroihin kuin neukkulassa oli.
Kommunismi toimii vain, jos ihmiset ovat älykkäitä, eli VIISAITA. Siihen loistavaan ihmisryhmään sinä et kuulu.
kaikille maailmassa sama palkka, laskemme palkkamme siis 1 USD/päivä tasolle?
Majureita ja everstejäkin riitti ihan jääkiekkojoukkueeseen asti, mitä tuhlausta sotilasakatemiolta kouluttaa upseereita ja peluuttaa heitä kaukalossa, eihän siinä saa vallattua kuin vastustajan kenttäpuoliskon?
Ilmoita ylimääräisestä rahastasi netin keskustelupalstoilla, varmasti saat vastauksia kiinnostuneilta köyhiltä nigerialaisilta jotka haluavat rahasi. Näytä esimerkkiä ja tasaa tulosi kehitysmaan ihmisten kanssa!
Älykkyys ei liity viisauteen millään helvetin tavalla.Älykkäiksi synnytään,viisaiksi ei.
Lisäksi todettakoon,että viisaus edellyttää yksilöltä kykyä myöntää virheensä ja oppia niistä,älykkyys ei tätä edellytä,päinvastoin,älykkäiden on perin hankala myöntää näitä asioita ja mielellään kiertävät ne.
Lisäksi älykkäät ihmiset ovat yleensä julmetun ärsyttäviä,viisaat taas perin miellyttäviä
Ehkä neuvostojohtajien omien "tutkimusten" mukaan, mutta moisille ei nykyään kannata paljoa arvoa antaa.
Loistaviin saavutuksiin voitaneen lukea työn välttely. Sekä tunnetusti länsimaita laadukkaammat ja teknisesti kehittyneemmät tuotteet ja toimintatavat. Eihän ne yhtä ydinvoimalaa saaneet räjähtämättä toimimaan, ja käytännön esimerkki koko kansan (poliittisen eliitin) ulottuvilla olleista tuotteista lienee Ladat, joita näin talvella voi bongata teiden varsilta konepelti pystyssä.
Kato vaikka Youtubesta TopGearin jakso, missä testasivat neuvosto autoja. Näät miten koira juoksee Ladasta, ja jostain toisesta kotterosta ohi. Jarruihin oli tietysti nerokkaasti käytetty alumiinia. Alumiinijarruilla ei pysähtynyt edes Lada - hitauden vertauskuva.
Ja jos alat höpisemään jostain avaruusteknologiasta, niin kyllähän sinne rahalla pääsee, mutta ongelmahan nimenomaan oli, kun sitä vaurautta ei sitten työväelle riittänytkään.
Sanot NL:n romahtaneen kapitalistisen provokaation takia. Todellisuudessa yksi merkittävä syy oli sananvapauden parantuminen jonkun myöhemmän hallitsijan aikana, jolloi kansa alkoi tajuta, että heitä oli kustu silmään ja kunnolla! Näköjään yhteiskunta-opin opetuksessa vielä parantamisen varaa, kun tämmöisiä valheita vielä uskotaan.
pitää paikkansa, kun "älykkäitä, eli VIISAITA" muutetaan muotoon "älykkäitä ja viisaita". Tällaiset ihmiset onneksi tajuavat kiertää kommunistiset piirit erittäin kaukaa.
..onko heidän ihmisarvonsa vähäisempi sen vuoksi, eli he eivät ansaitse samaa toimeentuloa? Miten ajattelet esim. siitä että aivokirurgin palveluja tarvitsee aika harva kansalainen, mutta siivoojan palveluja jokainen? Pitääkö sittenkin siivoojalle maksaa se korkeampi palkka yhteiskunnallisen tarpeellisuuden perusteella? Kirurgiksi Suomessa voi opiskella, koska sinä minä ja me yhdessä maksamme koulutuksen verovaroin, niin että vaikkapa erityisopettajaksi kouluttautuminen maksaa opiskelijalle yhtä paljon kuin aivokirurgiksi kouluttautuminen, silti palkkauksessa on huima ero, vaikka edelleen erityisopettajan palveluksia (varsinkin nykyään) tarvitaan laajemmin kuin aivokirurgin!Toisaalta siivooja altistaa terveytensä monin tavoin ammattinsa kautta.Pitäisikö se huomioida palkkauksessa, että eläkkeelle jäätyään siivooja voisi hoitaa työelämälle uhrattua terveyttään paremmin, kirurkihan ei ole raihnainen ammattinsa vuoksi eläkeiässä, vaikka hänellä olisi varaa sitä terveyttään hoitaakin?Asiat eivät ole mustavalkoisia, vaikka kapitalistinen ideologia niin opettaakin! Ajattelusi johtaa viimekädessä siihen että mielivaltaisesti voidaan määritellä joku ammatti, tai ihminen arvokkaammaksi kuin joku toijnen ja lopulta jotkut ihmisryhmät, vaikkapa vammaiset voidaan tappaa nälkään sen perusteella että heidän arvonsa katsotaan mitättömäksi!
Kyllä Mersun tummennettujen lasien takaa on mukavampi nauraa persettä näyttäville punikeille! Kommarina pitäisi osata nauraa itselle! Eihän sellaista ego kestä! Ja pitäiskö autoa merkkihuollossa käyttäessä näyttä keskisormea ja aukoa päätä muille autoaan huoltoon tuoville porvareille?
Mee töihin siitä uhoamasta!!
...että pian olet vanha ja saatat joutua maksamaan huimat kustannukset hoidostasi, joka onkin ala-arvoista sen vuoksi että hoitajasi tekee bisnestä sinun avuttomuudellasi ja yksityisen bisnesharjoittajan vapaus on käyttää sinun maksamiasi rahoja vaikkapa epäkohtien piilotteluun ja sinä et enää jaksa taim kykene niitä tuomaan julkisuuteen.Olet yksin, voimaton ja lopulta varaton, mutta jollain on vapaus rikastua kustannuksellasi.Raha ei aina turvaakkaan persauksia! Tutustu vaikkapa Iso-Britanniaa parhaillaan kuohuttavaan vanhustenhuoltokeskusteluun:D
Nyt perkele tosissaan tämmöstä JEEJEEARTISTIMAKSAA KOMMUNISMINOUSEE KAPITALISTITHIRTEEN - hörhöilyä jaksa pitkään kuunnella. Suomessa saa sossusta enempi rahaa ja hyvinvointia kun neukkulandiassa työtä tekemällä! Jos ei riitä niin menkä töihin pellet!!
Täällä saa sentään tarvittaessa ruokaa leipäjonosta, niin ei tarvii ruokakorttien kanssa ihmetellä tyhjissä ruokakaupoissa! MUTTA TIETENKIN leipäjonothan on kapitalistien järjestämiä, jotta voisivat huvituksenaan mennä nauramaan vähä-osaisille!
PERKELE yhtään järellistä vastausta oo punikeilta tullu YHTEENKÄÄN kysymykseen!! Aina vaan vakiovastaukset: KOMMUNISMI NOUSEE TYÖLÄISET LIITTYKÄÄ YHTEISEEN RINTAMAAN SORTAJAA VASTAAN, NL:N HISTORIAA VÄÄRISTELTY PORVARIN TOIMESTA, ELÄKÖÖN LENIN, STALINISTIT VALLANKUMOUKSEN AIKA ON KOITTANUT, PUNALIPUT LIEHUMAAN, RAAKAA LIHAA!!!!!!!!!!!!! Normaali ihmisellä moiset aivopierut menevät toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos, mutta huolestuttavan moni on kyseisen aatteen omaksunut!
Sit vielä Suomi24:ssä kirjotellaan jotain helvetin tekstiseiniä jostain kommareiden kirjoista, joita tuskin ovat itsekkään lukeneet! Jättäkää ees veteraanit rauhaan haukkuessanne Suomea, ja toivoessanne, että neukkula ois vallottanut Suomen, jolloin asiat olisi omasta mielestänne paremmin. Todellisuudessa meidät ois siirretty siperiaan orjaleireille!!
ENITEN ottaa päähän sanojen "vapaus" ja "tasa-arvo" käyttö kommunismia ihannoivissa teksteissä. Tätäkään vapaata keskustelupalstaa ei kommunistisessa maassa olisi saanut perustaa! Että voi ihminen olla TYHMÄ!
Mikäli kommarit lupaatte muutta Kuubaan tai Vietnamiin, niin minä lupaan järjestää keräyksen lentolippujen maksamiseksi! Siellä saatte punalippuja liehutella ihan luvan kanssa, jos vielä huvittaa! Veikkaan että paluulentoa ollaan varaamassa jo parin viikon jälkeen! Mutta silloin me porvarit olemme kentällä vastassa nauramassa vedet silmissä tyhmyydellenne!!
NYT on aika unohtaa haihattelu ja muu hörhöily, ja alkaa rehellistä työtä tekeväksi kapitalistiksi! Muuten menee koko elämä viemäristä alas! Kommareillehan se sopii, sillä viemärin pohjalta löytyy heidän hyvät ystävänsä Stalin, Lenin & kumppanit!
p.s Kommareille tiedoksi: lukekaa palstalta muita kirjoituksiani, niin josko se totuus alkaisi valjeta! Elämä on paljon helpompaa, kun unohtaa sirpit ja vasarat vähäksi aikaa! Aloittakaa muutos elämässänne vaikka katsomalla telkkarista porvareiden sponsoroimia ohjelmia, mikäli moiseen ette ole aiemmin kyenneet!
Ja TOSIkommarihan on mieluummin nälässä neukkulatyyliin, kuin ostaa porvarikaupoista ruokaa. Saattaa kääntymisen jälkeen nälkäkin helpottaa! Punaliput pois seiniltä, ja stalin-kuvat vaikka takkaan, niin kämppäkin näyttää avaralta, eikä tarvitse haikailla neuvostotyöläisten luksusasuntojen perään!!
ja tässä muita mielipiteitäni sisältäviä keskusteluja: LUKEKAA JA OPPIKAA MIKÄLI KOMMUNISMIIN OLETTE HAIRAHTANEET, ELLETTE NÄISTÄ OPI, ALKAVAT KEINOT OLLA VÄHISSÄ!
1 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6280990
2 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8562011
3 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8636826
4 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8093858
5 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8291232
6 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8401917
7 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8402066
8 http://keskustelu.suomi24.fi/node/5881074
9 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6180682
10 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6126265
11 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8358303
12 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6848866
13 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6599760
14 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6537482
15 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8408789
16 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6660652
17 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6848589
18 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6229837
19 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8627977
20 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8455049
21 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8499700
22 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8598866
23 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8432488
24 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8354211
25 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8552678
26 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6786076
27 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8629628
28 http://keskustelu.suomi24.fi/node/6806398
VETERAANIT ON PASKOJA, VITTU KUN EI SAATU NIIDEN VUOKSI LIITTYÄ SOSIALISTISTEN NEUVOSTOTASAVALTOJEN LIITTOON! Kuolema paska mannerheimiläisille...
tää palsta on ihan vitun perseestä kaikkien fanaatikkojen ansiosta ei helvetti
Haista sinä homo vittu.
Se ettet edes tunne "kommunismi2 käsitettä ja silti haluat vimmatusti "keskustella" osoittaa jotain sinun persoonastasi, pikemmin kuin kommunismista!