onko kokemuksia

paastosta?

13

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskovavaan

      Samoin, on minullakin ollut halu alkaa paastoamaan.

    • vielä semmonen

      juttu että pitääkö uskovien paastota samalla lailla kun rukoilla?
      kuuluko paasto uskovan elämään?

      • gfrtgtyhyjuu

        Kyllä kuuluu. Paastosihan Jeesuskin. Paaston kanssa vaan pitää olla varovainen. nauttia nesteitä ja vitämiineja ja pyytää voimaa Isältä. Itse en koe paasto haluja vielä ainakaan. Tärkeäksi koen kuitenkin.


    • täyden evankeliumin

      yhdistyksen sivulta löytyi tämmönen näky/profetia/tiedonsanat

      25.04.2011

      Sana henk. koht. jollekin: Katso, Minä Herra olen sinun kanssasi. Älä itke lapseni. Minä pelastan sinut kaikesta. Jätä huolesi Minulle.

      Morsian! Ylkä kutsuu koolle kansansa: Nouskaa ja ottakaa paikkanne, sillä kovat ajat tulevat kohta. Se malka poista omasta silmästäsi, ja paastoa, että totuus tulisi julki.

      Susilauma käy keskellänne, ja riepottaa teitä ellette käänny ja tee parannusta omassa elämässänne sen sijaan, että etsitte vikoja toisissanne.

      Sillä missä kaksi toisiaan solvaa, siellä musta kylki on kummallakin. Väärämielinen turmion tuo, oikeamielinen puhdistaa ja rakentaa.

      Voi sitä, joka vaivaista sortaa, sen elämään vaikeudet tulevat.
      Elämä häntä pakenee, sortaja yli käy.
      Jumalaton ei menesty - menetys kaikessa tulee.

      Mutta, joka turvaa Herraan, se pelastuu ja menestyy, riemu rinnan täyttää. Puhukaa rauhaa Jerusalemille. Kansaani, Israelia siunatkaa.

      • Yritetty on

        Kyllä paastostakin on koetettu Jumalan profeetallisen hengen vaikuttamana tuoda asiaa.

        Alla olevassa linkissä, AvoinKirjeKristityille osa 5. on mm. sellainen, joka tännekin tuotiin kehotuksena syksyllä 2010. Mutta joillekin se oli NIIN kova pala, että kirjoitus poistatettiin jopa 3 kertaa. Mutta autenttisena nuo paastoajatukset ovat luettavissa ....http://www.suomistory.com/page/AvoinKirjeKristityille (osa 5)


      • tuhat ja yksi
        Yritetty on kirjoitti:

        Kyllä paastostakin on koetettu Jumalan profeetallisen hengen vaikuttamana tuoda asiaa.

        Alla olevassa linkissä, AvoinKirjeKristityille osa 5. on mm. sellainen, joka tännekin tuotiin kehotuksena syksyllä 2010. Mutta joillekin se oli NIIN kova pala, että kirjoitus poistatettiin jopa 3 kertaa. Mutta autenttisena nuo paastoajatukset ovat luettavissa ....http://www.suomistory.com/page/AvoinKirjeKristityille (osa 5)

        Ajoittain on tuntunut jotta pitäisikkö paastota aina ajoittein tänne kirjoittelussa.

        >>> Voi sitä, joka vaivaista sortaa, sen elämään vaikeudet tulevat.
        Elämä häntä pakenee, sortaja yli käy.
        Jumalaton ei menesty - menetys kaikessa tulee.

        Mutta, joka turvaa Herraan, se pelastuu ja menestyy, riemu rinnan täyttää. Puhukaa rauhaa Jerusalemille. Kansaani, Israelia siunatkaa. >>>

        Tuo on sitä uskontopuolue potaskaa !
        Olen nähnyt jo kaiken toisperikkin käyvän.


    • ???

      ???

    • uskissss

      Paastosta ja paason merkityksestä on erinomainen julkaisu täällä:

      https://www.smashwords.com/books/download/162979/1/latest/0/0/marriage-supper-of-the-lamb.pdf

      Paasto on asia, jossa ihminen vapaehtoisesti kieltäytyy määräajaksi riittävästä ravinnosta ja tiivisti pyhitää elämänsä Jumalalle. Paasto kasvattaa ihmisen mieltä, tahdon lujuutta ja erityisesti ihmisen kykyä vastustaa syntiä.

      Paasto on Jumalalle myös erityisen mieleen, koska ihminen uhrautuu Jumalan vuoksi. Ihminen ei hae paasto aikana maailman houkutuksia, vaan kääntää katseensa Jumalaan. Raamatun luku ja yksin rukoilu kuuluu kiinteänä osana paastoon. Paasto aikana ei ole sopivaa juhlia.

      Paasto on ensikertailaiselle vaativaa. Sen takia paasoamista tulee harjoitella. Heikossa terveydentilassa olevien ihmisten tulee ottaa huomioon terveysrajoitukset. Pienet lapset voivat paastota esim. siten että luopuvat vain makeisista sekä joistain huvituksista. Ensikertalainen voi tehdä parin päivän paastoja, jossa hän nauttii vain mehua ja syö pari pientä ateriaa päivässä.

      Pääsiäisen aikaan erityisesti tulisi paastota ja 40- päivän paasto on silloin tapana.

      Ensikertailainen voi tehdä 40- päivän paaston profeetta Danielin tapaan. Silloin ei syödä ollenkaan mitään eläinperäistä eli lihaa tai maitotuotteita. Samoin kieltäydytään alkoholista, kofeiinista sekä karkeista. Paastoaja voi syödä kasviksia, hedelmiä, pähkinöitä, papuja, munatonta pastaa, riisiä ja juoda tuoremehua ja vettä. Tuo ruokavalio on vaatimaton, mutta sillä pärjää. Tuo paasto kasvattaa ja toimii hyvin.

      Olen tehnyt 40-päivän paaston Danielin paastolla ja se todellakin toimi hengellisesti hyvin. Huomasin, miten opin paremmin itsekuria vastustaakseni syntiä. Samoin oli hyvä tilaisuus rukoilla ja lukea Raamattua.

      Jos ihminen haluaa erityisesti hakea Jumalan läheisyyttä, niin aina silloin kannattaa paastota. Jumala huomaa sen ja huomaa lyhenkin parin päivän paaston.

      Raamattu kertoo tilanteista, jolloin profeetta on kertonut Jumalan varoituksesta rankaista kansaansa. Silloin kansa on katunut ja koko väestä on paastonut. Jumala on silloin muuttanut mielensä ja armahtanut kansaansa. Kannattaa lukea mm. Esterin kirja, joka kertoo paastoamisesta myös.

      Juuri nyt on sellaiset ajat, jolloin tulisi paastota, koska nyt on odotettavissa Joelin kirjan 3:1-2 mainittua Pyhän Hengen sadetta:

      http://www.yhwh-glory-end-time-ministry.com/index.php?p=2_158

    • Pötyä pöytään...

      Onkos muuten eri kristittyjen paasto samanainen kun Ramadan,joka on islamilaisen hjira-kalenterin yhdeksäs kuukausi?

      Sen näkyvin tapahtuma islaminuskoisilla on koko tämän kuukauden kestävä uskonnollinen paasto eli saum.

    • raamatun paastoja

      2 mooseksen kirja

      Luku 34:28

      28. Mooses oli siellä Herran luona 40 päivää ja 40 yötä syömättä ja juomatta.

      1 kuningasten kirja

      Luku 19:7 ja 8

      7. Herran enkeli kosketti häntä vielä toisen kerran ja sanoi: Nouse ja syö, sillä muutoin matka käy sinulle liian pitkäksi.

      8. Niin hän nousi, söi ja joi. Hän kulki sen ruuan voimalla 40 päivää ja 40 yötä, kunnes saapui Jumalan vuorelle, Hoorebille.

      Ester

      Luku

      4: 16

      16. Olkaa syömättä ja juomatta kolme vuorokautta yöt ja päivät.

      Daniel

      Luku 1:12

      12. Kokeile palvelijoitasi kymmenen päivää: Annettakoon meille kasvisruokaa syödäksemme ja vettä juodaksemme.

      Luku 10:2 ja 3

      2. Niinä päivinä minä Daniel, murehdin kolmen viikon ajan.

      3. Herkullista ruokaa en syönyt, liha ja viini ei tullut suuhuni, enkä voidellut itseäni öljyllä, kunnes kolme viikkoa oli kulunut.

      Matteuksen evankeliumista

      Luku 4:1 ja 2

      1. Sitten henki vei Jeesuksen ylös erämaahan Perkeleen kiusattavaksi.

      2. Kun Jeesus oli paastonnut 40 päivää ja 40 yötä, hänen tuli lopulta nälkä.

      Apostolien teot

      Luku 27:33

      33. Vähää ennen päivän koittoa Paavali kehotti kaikkia nauttimaan ruokaa. Hän sanoi: Te olette tänään jo 14:toista päivää odottaneet ja olleet syömättä, ettekä ole ottaneet mitään ravintoa.

      voi laittaa lisää kohtia, itse en nyten muista enenmpää näitä kohtia.

      • MMW7

        Tässä omista kokemuksistani. Kun ihminen on antanut itsensä Herran tyhjennetteväksi, hänen pitääkin vähän väliä paastota, jotta pääsee tietyistä saastoista eroon. paaston ajankohdan tuntee kun se on. Tietyt henkivallat vaativat vähintään 4 päivää ja 4yötä ennen kuin paaston kanssa poistuvat. Paaston loppu kannattaa sijoittaa sellaiseen päivään jolloin on voimallinen seurakunnankokous.

        Voimakkaamat vaativat 12 tai 14 tai useampia päiviä paastoa. Nämä ovat kokonaan eri juttu.

        Mutta normaali paasto lähentää hengellisesti herraa kohtaan.

        Nämä asiat perustuvat omaan kokemukseen.


      • minkälaisilla
        MMW7 kirjoitti:

        Tässä omista kokemuksistani. Kun ihminen on antanut itsensä Herran tyhjennetteväksi, hänen pitääkin vähän väliä paastota, jotta pääsee tietyistä saastoista eroon. paaston ajankohdan tuntee kun se on. Tietyt henkivallat vaativat vähintään 4 päivää ja 4yötä ennen kuin paaston kanssa poistuvat. Paaston loppu kannattaa sijoittaa sellaiseen päivään jolloin on voimallinen seurakunnankokous.

        Voimakkaamat vaativat 12 tai 14 tai useampia päiviä paastoa. Nämä ovat kokonaan eri juttu.

        Mutta normaali paasto lähentää hengellisesti herraa kohtaan.

        Nämä asiat perustuvat omaan kokemukseen.

        paastoilla olet ollut ja kuinka pitkään?
        pelkkä vesi paasto?
        vai syomättä ja juomatta paasto?
        vai danielin paasto?

        ilmeniko minnkäälaisia oireita? oli heikkoa oloa huimasiko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3164
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2390
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2097
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2082
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1849
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1633
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      8
      1514
    9. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      44
      1222
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1214
    Aihe