Väärät profeetat ja eksytys

Sinä joka pelkäät tulevasi eksytetyksi, et luota siihen että Pyhä Henki joka meille on annettu, toimisi elämässäsi! Totuuden Hengessä olet täysin turvassa.

Katso mitä Paavali teki Apt. 16:16: "meitä vastaan tuli eräs palvelijatar, jossa oli tietäjähenki ja 17.Hän seurasi Paavalia ja meitä ja huusi sanoen: "Nämä miehet ovat korkeimman Jumalan palvelijoita, jotka julistavat teille pelastuksen tien." 18.Ja tätä hän teki monta päivää. Mutta se vaivasi Paavalia, ja hän kääntyi ja sanoi hengelle: "Jeesuksen Kristuksen nimessä minä käsken sinun lähteä hänestä." Ja se lähti sillä hetkellä."

Tytössä oleva epäpuhdas henki vaivasi Paavalia, mutta hän ei levitellyt tytöstä juttuja Suomi24:ssä, kirjoittanut arvostelevia artikkeleita tai varoitellut! Asiasta möykkää pitämättä hän ajoi väärän hengen tytöstä pois ja jatkoi matkaa.

Sinä, joka ajattelet sinulla olevan Pyhän Hengen, miksi syyttelet muita ihmisiä täällä? Tee kuten Paavali. Mene sen väärän eksytyksen levittäjän luokse tai tilaisuuteen ja AJA SE ULOS! Sinullahan on voima tehdä se!

Ellet pysty tekemään sitä, pidä mölyt mahassasi ja kunnioita Jumalan palvelijoita ja tarkista mikä henki sinussa itsessäsi vaikuttaa. Jos sinussa ei ole Pyhää Henkeä, olet itse kuin tuo palvelustyttö, ja tarvitset pikaista apua. Jos sinussa on Pyhä Henki, ei sinun tarvitse pelätä saastaisia henkiä, vaan ajat ne ulos!

Saastainen kirjoittelu täällä on pahempi synti kuin mistä syytät toisia tekemättä asian hyväksi mitään.

13

283

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AamenAamen

      Kiitos aloittajalle asiallisesta tekstistä.

    • rouvaTappinen

      Noinhan asia on ihan täsmälleen!

    • Tätäajattelen---

      Samaa mieltä oon. Täällä on jatkuvalla syötöllä herjattu, leimattu nimitelty vääriksi profeetoiksi, riivatuiksi, psykopaateiksi, hulluiksi, saa-tanoiksi... ja koetettu ajaa saa-tanaa ulos.... Siksi täällä monet vain piipahtavat, oksettaa saasta!!!!Muilla S-24 palstoilla sentään vielä ihan oikeesti keskustellaan, ei haukuta ja kytätä ihmisiä!!!

    • Jarmo__EiKirj

      Amen aloitukselle! Aiheesta kerrankin sanamukaista opetusta.

      • Minäkinajattelen---

        Uskonnot ja uskomukset Profetiat
        Onko niitä ateisteja, sekopäitä, narsisteja ja psykoja, sekä hulluja muillakin profetiat sivustoilla?
        Totuus esille ja rajansa kaikella sekoilulla kun ollaan asiattomasti hengellisillä sivustoilla.


    • Näkyny-on---

      Monilla palstoilla oikeesti siis KEskustellaan! Väitelläänkin, mutta ei haukuta toisia riivaajiksi, psykoottisiksi, saatanoiksi..... hulluiksi, kuten tällä palstalla on näkyny!

      • Jarmo__EiKirj

      • Eksytyssanomasta
        Jarmo__EiKirj kirjoitti:

        No sanos muuta, juuri tästä keskusteltiin tänään:
        http://www.pelastussanoma.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=4&p=2880#p2880

        Juu siellähän sitä taas näkeekin Jarmon juttelevan naisjarmon kanssa :)
        Kyllä se yksinpuhelu ihan sallittua tietenkin on ja varmasti Jarmon mielestä hyvin rakentavaakin.

        Joka itsensä korottaa se alennetaan. Jarmo.. sinut ollaan syöksemässä helvettiin. Tee siis parannut ja tunnusta tekosi!


    • HerranLampaat
    • Aamen

    • adonai---

      Aloitus on jämäkkää asiaa! Täälläkin siis saastainen pilkkaamis-ja solvauskampanja viikkokausia. Mitä pitää sellaisessa tehdä?
      A) Ei pidä alistua pahuuden edessä.
      B) Pitää vastustaa pahaa (niinkuin Raamattu opettaaa..)
      C) Pitää käyttää Hengen Valtuuksia , Luukas 10:17-20. Hengellinen sodankäynti kuuluu kristityn elämään, Efe 6: 12-18. Sotavarusteluun kuuluvat osat on kaikki oltava kohdillaan! Pimeyden voimat koettavat ensin ns. hyppiä silmille, mutta ne tottelevat käskysanaa, jonka takana on Jeesuksen Kristuksen kaikki valta. Fil 2:9-11

      E) Tarpeen on myös toimia praktisella tasolla, ottaa yhteyttä eri tahoille, esim. tämän palstan onelmissa Aller-mediaan. Yhteys ylimpään johtoon tuo tuloksia. Aller ei tahdo itselleen ongelmia ------ ja siksi se on velvollinen poistamaan laittomat ja rikolliset viestit. Muuten sen vastuu Palvelun tuottajana astuisi voimaan!

      Voivottelu ei auta, eikä tyhjät fraasit ja raamatun lauseet. Pimeyden voimat eivät pelkää, jos valtuudet eivät toimi!

      Erittäin mielenkiintoinen tapaus on Apostolien teoissa. Jotkut rupesivat matkimaan Paavlia, loitsuja sanomaan - komentamaan pahaa omissa voimissaan - iin miten kävi näille pahan kanssa leikkimään ryhtyneille? Apt 19:13-17.

      Vaikka nämä pahuutta komentelevat olivat juutalaisen ylipapin poikia, Skeuaan poikia, ja heitä oli seitsemän veljeksen jengi? Miten pojilla kävi. Huonosti.
      Ei siis pidä omin voimin ja omassa viisaudessa ruveta "harrastamaan" mitän ulosajoa...
      Mutta

    • sanaa----

      Aloitus asiaa, kiitos!!

      Uskovan elämään kuuluu jatkuva valvominen, ja jos rakastaa Herraa ja tottelee Häntä, joutuu siihen mitä Raamattu sanoo: Vaino! 1 Piet 4:14..

      Räksyttävät koirat solvaavat. Ne tietävät MISSÄ Jumalan henki on, ne vihaavat valoa, totuutta. Eihän pahuus niiden kimppuun käy, jotka se tietää olevan sidoksissa..

      Vääriä profeettaoja ylistetään, kiitetään, nostetaan kukkuloille. Mitä Jeesus tästä? Voi teitä, Mattesu 23. luku.

    • kansa

      Pelasta ITSESI epäilijä. SINÄ kirjoittelija , joka RIIVAAJA henkien päästässekoitteleva Raamatun kirjoitksia mielimmäärim tahallisesti väärin ymmärtävä EKSYTTÄJÄ.!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe