Vapaa kuvaus

Luonne: puhelias, hyväntahtoinen, avulias, huumorintajuinen, joskus ajattelematon, unto uneksija.
Tykkäykset: rap, punk, trash metal, naiset
Ei tykkäykset: trollaajat ja floodaajat

Aloituksia

1

Kommenttia

246

  1. No eikös tuo suomi24:sen otsikkokuvakin jo kerro, ketkä sinne hakeutuu. Hyvännäköiset, terveet, liikunnalliset ihmiset, jotka haluavat esitellä sulojaan ja lihaksiaan. Ekshibitionistit ja julkisuudentavoittelijat. Ei sinne mitkään suomi-filmin perus-aatamit ja -eevat osallistu.
  2. Kannattaa muistaa, että puolueet ovat aina olleet etujärjestöjä, joiden tarkoitus on edesauttaa ja viedä eteenpäin jotain agendaa. SDP oli aikoinaan tehdastyöläisten ja sittemmin muidenkin duunareiden etujen eteenpäinviejä, joten on ihan luonnollista, että siellä vaikuttaa pyöröovi-periaate ay-liikkeiden ja puolueen välillä. Keskusta taas aloitti oman agendansa viemisen suurtalollisten ja maaseudun yrittäjien etuja ajamalla ja sittemmin kehittyneiden maakuntien suomea ;). Kokoomus on ison rahan kyhäelmä, joka edustaa talousliberalismia ja sitä, että jokaisella on oikeus lypsää tyhmän rahat itselleen ja tulla sitä kautta rikkaaksi, vähän kuin luonnossa. Vain vahvimmat selviävät. Vihreät taasen ovat kommunistien "lapsia". He ovat vihertävään kaapuun pukeutuneita vanhoja vasemmistoliittolaisia, jotka tajusivat että kommunismi on poissa muodista ja pitää keksiä jokin muu tapa kaapata valta itselleen ja päästä potkimaan pientä saastuttavaa ihmistä päähän. RKP:n ja Kristillisten ajatukset ymmärtää kaikki. Perussuomalaiset on sitten jonkinmoinen sillisalaatti noista edellämainituista. Se on ehkä ainoa puolue, jolla ei ole muuta agendaa kuin ajaa suomalaisten etuja tai puolueeseen liittyneiden etuja. Aika näyttää mitkä tai ketkä henkilöt alkavat siellä ajamaan omaa etujärjestöpolitiikkaansa, mutta tällä hetkellä tilanne on tosiaan sekava. Ja oikeastaan hyvä niin. On parempi ajaa kaikkien meidän suomalaisten etuja, kuin vain pelkästään Säynävän siltarumpuja tai Satamatyöläisten liiton asioita tai isojen rahamiesten asioita
  3. Peukku sulle ja virtuaalinen isänmaallisuuden kunnia-merkki rintaan. Ollos hyvä. Siinä oli juhlapuheet ja puhutaan faktaa.

    Jokaisen pitää tajuta se fakta ja tosiasia, että kaikesta huijaamisesta ja keinottelusta huolimatta, RAHA = TYÖ JA TYÖLLÄ HANKITTAVIEN TAVAROIDEN/RAAKA-AINEIDEN MITTA.

    Kun raha kiertää yhteiskunnassamme, sen ominaisuuteen kuuluu se, että se kasvaa korkoa korolle. Työ siis lisää työtä, joka lisää työtä ja sitä kautta hyvinvointia meille kaikille.

    Jos tuhlaamme euron suomen maassa suomalaiseen tuotteeseen tai palveluun, kasvaa rahan määrä eri arvioista riippuen jopa 3:kertaiseksi. Ulkomaalaisen tuotteen tai palvelun ostamiseen investoitu euro häviää maailman markkinoille, eikä nykyisen globalisaation takia enää palaa takaisin.

    Tämän rahan perusominaisuuden takia on ensiarvoisen tärkeää, että kotimaista tuotantoa, työtä ja teollisuutta tuetaan kaikin tavoin. Se voidaan tehdä joko veroeuroilla tai se voidaan tehdä suosimalla suomalaista. Jälkimmäinen on järkevämpää, koska veroeuroilla harvemmin saadaan, kustannustehokasta aikaiseksi.

    Siis suosi suomalaista ja sitä kautta, mahdollista lapsillesi ja lähimmäisillesi työ, joka tuo rahaa, joka tuo lisää työtä, joka tuo hyvinvointia.