Tanssikursseilta kumppani?

kallanhelmi

Monet ovat löytäneet kumppanin tanssikursseilta, esim. minun siskoni löysi nykyisen miesystävänsä juuri noin - meni aloittelijoille tarkoitetulle lavatanssikurssille ja sieltä se sitten lähti. Perustanssien osaaminen kuuluu lähes yleissivistykseen. Harmittavasti monet tanssikurssit edellyttävät ilmoittautumista pareittain kurssille. Pitäisi siis olla jo tanssikaveri kurssille mennessään.

5

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokovartolokouristus

      Tossapa olis taas markkinarako, paritanssikurssi "parittomalle". Ite en lähtis siltikään! En oppis tanssimaan, vaikka mikä ois xD

    • "Harmittavasti monet tanssikurssit edellyttävät ilmoittautumista pareittain kurssille. Pitäisi siis olla jo tanssikaveri kurssille mennessään. "

      Juu, ainakin työväenopiston kaikilla tanssikursseilla vaaditaan omaa paria.

    • kallanhelmi

      Tätä ideaa kannattaisi ehkä hyödyntää noissa treffi-ilmoissa. Voisi kertoa ihan heti alkuun etsivänsä ainakin tanssikurssille paria ja jos sitten yhteinen askellaji löytyy miksei muutakin... Onhan se mahtava ja samalla aika turvallinen tapa lähteä tutustumaan vieraaseen ihmiseen tuollainen tanssikurssi.

    • Tanssitaidoton yhä

      Minä ja kaksi kaveriani lähdimme tanssikoulun perustanssikursseille monta vuotta sitten. Puhelinilmoittautumisten vastaanottaja riemastui kolmesta parittomasta naisesta, koska yleensä miehiä on kursseilla enemmän.

      Miehiä ei ollut yhtään ylimääräistä. Kaverini saivat seuraavalla viikolla värvätyksi jostain sukulaispojat tanssikavereikseen, mutta minä en löytänyt paria mistään. Kolmannelle tunnille opettaja oli kaivanut jostakin kaksi miestä, joista toinen oli minua päätä lyhyempi ja toinen likainen, ja kumpikin tuijotti paikalla olevia naisia tiukasti joko rintoihin tai takapuoleen. Nappasin tanssikenkäni ja lähdin. Rajansa kaikella.

    • Kramer_

      Jonkun verran olen alkeiskursseilla käynyt. (Tai voiko sitä kurssiksi sanoa, jos kesto on 1,5h/laji.) Omaa paria ei ole tarvinnut, eikä siellä ole oman parin kanssa ollutkaan kuin korkeintaan 20%. Muilla on sitten ollut pakollinen parinvaihto tasaisin väliajoin. Naisia on ollut useimmiten enemmän kuin miehiä, mutta naispuoliset osanottajat ovat olleet iältään joko alle kaksikymppisiä tai neljänkympin ja kuoleman väliltä. Jos omaa ikäluokkaa on ollut, niin ne ovat olleet juuri parin kanssa.

      Vaikka sitten osaakin perusteet, niin kun katsoo miten porukka vetää lavalla, niin siitä ei saa mitään tolkkua. Lisäksi tilaa ei ole juuri lainkaan ja kappaleet paljon nopeampaa mihin harjoittelussa tottunut. Synkronointi ei onnistu vahingossakaan. Ei näes ole luonnostaan rytmitajua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1094
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      619
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      567
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      95
      552
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      49
      510
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe