Auton valinta

teuvon hampaat

Millä perusteella valitset autosi merkin ja muulla tavoin teet valinnan? Mikä olisi unelma-autosi, jota et ehkä koskaan saa?

9

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unelma-autoni, jota tuskin koskaan saan:
      http://media.treehugger.com/assets/images/2011/10/vwbus.jpg

      Saamattomuuteni johtunee siitä että en sittenkään perusta autovalintaani estetiikkaan ja pasifismiin.

      Tuon jälkeen merkillä ei olekaan väliä, ei edes värillä.. Hinta, kunto ja käyttötarkoitus ratkaisevat. Viimeksi päätin haluta hiukan kuljetuskapasiteettia ja löysinkin sopivan farmarin vetokoukulla ja kattotelineellä. Edellisen auton valintaperuste oli vähäinen polttoaineen kulutus ja silloin päädyin pieneen kauppakassiin.
      Tylsää? Epäilemättä.

    • Aina sakemanni

      Aina saksalaista

    • ...

      Hinta, ikä, kunto ja käyttötarkoitus.
      Kunhan EI ole saksalainen. Ne on niin noloja. Ei kehtaa.
      Viimeeksi vaihdettiin melko uuteen vähäruokaiseen kun käyttö väheni. Hyvä valinta. Seuraavaa etsitään yhden isommasta, ehkä hybridi.
      Me ei tarvita pallisteluautoja.

      • jihhuu

        Mikä on pallisteluauto?


      • ....
        jihhuu kirjoitti:

        Mikä on pallisteluauto?

        Tarpeettoman suuri ja kallis.Vain egon pönkitykseen tarvittu lisäosa.


    • Auto on valittu ennen kaikkea kuljetusvälineeksi. Farmari vetokoukulla ja kattotelineellä on tarpeellinen nelihenkisessä perheessä, jossa roudataan ensin sisarusrattaita, sitten muita rattaita, suksia, pyöriä, harrastusvälineitä, kanoottia, rakennustarpeita, lautoja, huonekaluja huutokaupoista ja kirppareilta, matkalaukkuja ym. paikasta toiseen. Myös vähäruokaisuus oli yksi valintaperuste.

      Jos vain itselleni ja omista visuaalisista näkökulmista voisin valita auton, haluaisin 60-luvun kuplavolkkarin, jossa olisi toimiva ilmastointi ja lämmitys-järjestelmä ja hyvät musiikkilaitteet.. Noo, mulla on hyvä mielikuvitus :P

      Ja toi kaarnen linkittämä humanisti-bussi oli kans herkku :)

    • Ratikka-Kyösti

      Tosi machon auton näin kaverilla, joka oli Amerikoista tuonut Jeep maasturin, jossaa oli kaksi V8 moottoria ja melkein metrin maavara. Tavallinen sitimaasturi olisi. kuin Trabantti sen vieressä.
      Itselleni en ottaisi isoa bensasyöppöä. jolle on vaikea löytää parkkipaikka edes. Hintava harrastus!

    • Omistaa jo auton

      En haaveile mistään utopisista jutuista joten auto josta haaveilen saa rahalla ostettua.

    • riippuu täysin siitä olisko auto harrasteauto vai käyttöauto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      414
      1206
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1106
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      842
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      795
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      100
      703
    6. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      16
      702
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      684
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      661
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      653
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      60
      645
    Aihe