Edestak. Mars-matkan hinta alle 1/2 milj $ per nuppi

http://www.bbc.co.uk/news/health-17439490

Elon Musk, SpaceX:n pomo, lupaa 20-30v kuluessa edestakaisen mars-matkan lähes tavallisen pulliaisen maksukyvylle sopivalla hinnalla. Halukkaat voivat siis heti alkaa säästämisen.

Jonkun muun puhumana asian voisi ottaa pilana, mutta Elon Mask on melko vakavasti otettava. Hänen projektinsa ovat tupanneet hieman venymään, silti hän on pitänyt muuten lupauksensa. Joten voi olla, että Marsiin pääsee vasta 40v kuluttua. Olen silloin vajaat 100v, mutta harkitaan. Minulle voisi silloin riittää pelkkä menomatka..

10

131

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selli ja siperia

      Siellä on soraa. Säästääkö 40 vuotta päästäkseen Siperiaan? Ainut hieno asia olisi takaisin maahan saapuminen, mutta sekin jäisi sulla kokematta, so?

    • ei tuu tapahtumaan

      NASA ei ole vielä päässyt edes kuuhun, vaikka sen vuosibudjetti on kymmeniä miljardeja, joten siitä voit laskea kuinka todennäköistä on otsikon väitteen toteutuminen

      • höpsisköpsis

        Näin on. Rakennetaan nyt ensin se kuuhotelli. Tuskin sitäkään koskaan näemme.


    • Silkaa trollia

      Toiveajattelua! Puhu jostain hinnasta kymmenien vuosien päähän!

    • tarkka markka

      Veikkaan että matka on maksettava etukäteen, luotto ei käy;-)

      • Buuuuhaahhahhahah

        Paska juttu jos kuolee enne lennon lähtöpäivää!
        tai firma menee konkkaan!


    • Tähän ovat nyt vastailleet tyypit, jotka 1. eivät ole lukeneet linkkiä, koska eivät ilmeisesti osaa tai ymmärrä lukemaansa., 2. eivät tiedä mitään SpaceX:n tähänastisista tuloksista, ja siten näillä ei ole mitään muuta perspeksttiviä asiaan kuin täydellisen asiantuntemattomuuden suoma varmuus.

      http://www.quora.com/Why-is-NASAs-cost-modeling-and-estimation-so-off-when-analyzing-SpaceXs-development-methodology-in-comparison-to-NASAs-own

      "NASA estimated SpaceX should have spent $1.7-$4.0 bn to develop the Falcon 9 rocket - in reality, SpaceX spent $0.3-$0.4 bn."

      Ilmeisesti yllä olevan lainauksen sisällön ymmärtäminen on näille vastajille mahdotonta, samoin kuin se, että Kiinan kantorakettipalvelut ovat ilmoittaneet, että he eivät mitenkään pysty kilpailemaan SpaceX.n hinnoilla. Elon Muskin puheilla nyt vaan ON katetta.

      SpaceX:n toimintaa hidastaa se, että NASA:n viranomaiset tutkivat suurennuslasin kanssa heidän tuotteitaan, koska ollen tottuneita esim. Lockheeh Martinin vaatimiin kustannuksiin, eivätkä usko, että noin pikkurahoilla SpaceX voi kehittää noin loistavia kantoraketteja.

      • enkö muka jummarra?

        Tässä myös hiukan sisältöä ymmärrettäväksi, edellä antamasi linkin sivun tekstiä:

        "It [SpaceX] has still only ever launched a rocket seven times, and the first three failed. That space station re-supply mission has also repeatedly slipped on its schedule, say the doubters. Space is difficult and SpaceX has yet to show it has suddenly become easy, they add."

        "... After all, SpaceX still has much to prove in the here and now. "


      • enkö muka jummarra? kirjoitti:

        Tässä myös hiukan sisältöä ymmärrettäväksi, edellä antamasi linkin sivun tekstiä:

        "It [SpaceX] has still only ever launched a rocket seven times, and the first three failed. That space station re-supply mission has also repeatedly slipped on its schedule, say the doubters. Space is difficult and SpaceX has yet to show it has suddenly become easy, they add."

        "... After all, SpaceX still has much to prove in the here and now. "

        Olen kaikesta samaa mieltä. Sanoinkin jo, että aikataulut ovat tupanneet venymään. Ja seuraava testilento ISS:lle kertoo paljon.

        Mutta kaksi edellistä Falcon 9:n testilentoa olivat onnistumisen tasossa yllätys epäilijöille. Mutta totta on myös se, että SpaceX on tuonut avaruusliiketoimeen aivan uudet kustannustasot ja toimintatavat, joissa näissä pysytään ja vielä siitäkin on tarkoitus pistää paremmaksi. Sen sijaan aikaisemmat käytännöt ovat olleet aivan järjetöntä rahan haaskausta, esimerkkejä esim sukkulan wc-pönttöjen hinnoista riittää loputtomiin.

        Mutta jos joku pystyy jotenkin perustelemaan että Muskin tavoite on mahdoton, olisin kiinnostunut lukemaan. Nyt kukaan ei ole edes yrittänyt. Perustelu ei ole palstan traditoiden mukaista. Tyhjä huutelu on.


    • palstalla jo?

      Minkälainen olisi sitten se ensimmäinen joka maksaa ja lähtee halparaketilla Marsiin? Kerätäänkö hänelle kolehti ja olisiko keräys moraalisesti ja laillisesti oikein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      76
      1255
    2. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1215
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      83
      1178
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      975
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      7
      958
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      62
      870
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      82
      803
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      672
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      81
      651
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      574
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      557
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      527
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      518
    16. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      47
      516
    17. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      510
    18. 45
      502
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      88
      487
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      20
      475
    Aihe