Useissa vuokra-asunnoissa on huono äänieristys, joka VAI mikä aiheuttaa kiusaa asukkaille.
Kumpi pronomini on oikein ja millä perusteella?
joka vai mikä?
27
726
Vastaukset
- Isännöitsjiä
Osta se kämppä itelles omistusasunnoksi , niin paranee se äänieristys .
- de Sibeli
Äänieristys ei aiheuta kiusaa asukkaille vaan sen huonous. Tällä perusteella käyttäisin relatiivipronominia mikä.
- hra X
Näinhän se lienee nähtävä.
- karttakeppiä!
Tietysti 'mikä', koska 'joka' viittaa sitä edeltävään sanaan, eikä mitenkään voi olla mahdollista, että yksi äänieristys aiheuttaisi yleisestä kiusaa vuokra-asuntojen asukkaille.
"Mikä" viittaa aina koko edeltävään lauseeseen ("useissa vuokra-asunnoissa on huono äänieristys").
Tämähän on ihan perustason kielioppitietoa, joka pitäisi oppia, ellei oma kielitaju riitä. Eikö koulussa opeteta enää mitään? - korva poskella
Aloittaja osuu kysymyksellään suoraan nykyiseen yksinkertaistuneeseen lauseenrakentamiskäytäntöön. Jos esimerkiksi kuuntelette radiota, havaitsette että mikä-sana on tavallisin sivulauseen aloittava sana, erityisesti nuoremman polven keskuudessa.
Esimerkiksi näin: "Sateet ovat jääneet vähäisiksi, mikä nostaa sähkön hintaa". Minun korvaani tuo kuulostaa enemmänkin kysymykseltä. Tyylikäs ilmaisutapa "Sateiden jääminen vähäisiksi nostaa sähkön hintaa" lienee nykyisen kielikorvan omaaville liian vaikea rakentaa.- Vanha korva
Joutaisit kyllä kalibroimaan uudelleen kielikorvasi. Esimerkkinä käyttämäsi relatiivilause on aivan oikein ja suomen kielen sääntöjen mukainen.
- korva poskella
Vanha korva kirjoitti:
Joutaisit kyllä kalibroimaan uudelleen kielikorvasi. Esimerkkinä käyttämäsi relatiivilause on aivan oikein ja suomen kielen sääntöjen mukainen.
En väittänytkään, että lause olisi väärin. Se vain on minun mielestäni kömpelö ja nykyistä köyhtynyttä ilmaisutapaa hyvin kuvaava.
- Mitä!
korva poskella kirjoitti:
En väittänytkään, että lause olisi väärin. Se vain on minun mielestäni kömpelö ja nykyistä köyhtynyttä ilmaisutapaa hyvin kuvaava.
Mielestäni se ei ole köyhtynyttä ilmaisutapaa. Jos kuulet tuon sivulauseen kysymyksenä, kielikorvasi on köyhtynyt eikä osaa pitää 'mikä' -sanaa lauseeseen viittaavana relatiivipronominina.
Köyhänä ja kankeana pidän "substantivointisyöpää" ja "lauseenvastikelepraa", joista toimittajakoulutuksessa aikoinaan varoiteltiin, mutta jotka ovat nykyään kaikessa uutiskielessä vallitsevina.
- joka joka
Itse käyttäisin juuri tuossa virkkeessä sanaa joka.
Jos juuri tuossa virkkeessä käyttäisi sanaa mikä, oikea tulkinta olisi sitten, että nämä asukkaat kiusaantuvat juuri niitten nimenomaisten useiden vuokra-asuntojen huonosta äänieristyksestä.- djfllhlh
Olisiko parempi virke:
Vuokrataloissa on huono äänieritys, mikä aiheuttaa kiusaa näiden talojen asukkaille. - ,,,,,,,,,,,,
Höpö höpö.
Oikein on ”joka”. Se on normaali relatiivipronomini, ja mikä-sanan käyttöön pitää olla erityinen syy. Tässä ei ole erityistä syytä.
Jos tällaisessa virkkeessä käytettäisiin mikä-pronominia, sen korrelaatiksi olisi tulkittava koko edellinen lause (”useissa vuokra-asunnoissa on huono äänieristys”), mikä olisi epäloogista. Jos Matti Meikäläisellä on kiusaa huonosta äänieristyksestä, niin syynä on juuri hänen asuntonsa huono äänieristys.
Joissakin vastauksissa on väitetty, että joka-sanan korrelaatti olisi vain edeltävä sana. Näin ei ole, vaan korrelaattina on edeltävä lauseke, kuten substantiivi määritteineen. Ks. esim. ISK § 735 Relatiivipronominien ominaisuudet, http://scripta.kotus.fi/visk/sisallys.php?p=735 (Ks. myös § 736, joka kuvaa mm. sitä, miten ”mikä” on puhekielessä yleisempi kuin kirjoitetussa kielessä, eli käytännössä arkikieli usein poikkeaa normeista, mikä aiheuttaa epävarmuutta.)- de Sibeli
>Jos tällaisessa virkkeessä käytettäisiin mikä-pronominia,
>sen korrelaatiksi olisi tulkittava koko edellinen lause (”useissa
>vuokra-asunnoissa on huono äänieristys”), mikä olisi epäloogista.
Ei lainkaan epäloogista! Niinpä olen edelleen sitä mieltä, että oikea relatiivipronomini tässä tapauksessa on mikä.
Näin siitäkin huolimatta, että joka-sanaa puolustaa Jukka K. Korpela, ketä lienee kieliasioissa maan ylin auktoriteetti. - hra X
Puhekieli onkin henkilökohtaista, yleensä huolimatonta kielenkäyttöä, jota käytettäessä ei ehditä paljonkaan harkita oikeakielisyyttä ja loogisuutta. On toki pyrittävä jälkimmäiseen suuntaan, ainakin kirjoittaessaan. Ei tarvitse käyttää kieltä niin kuin monet muut, kielestään ehkä piittaamattomat tekevät.
- No-mies
En taatusti sano joka silloin kun oikeasti tarkoitan mikä. Tuollainen vääristely loukkaa kielikorvaa yhtä paljon kuin ketä, kun tarkoittaa kuka.
- Millähän
perusteella tuo joka viittaa edelliseen sanaan ja mikä lauseeseen, vaikuttaa väkisin keksityltä säännoltä. Paljon paremmalta kuulostaa tuolla linkissä mainittu tapa, että joka tarkoittaa ihmistä, mikä asiaa, esinettä, eläintä...
"Tavallisimpia oikeakielisyyskorjauksia, joita ihmiset haluavat tehdä toistensa teksteihin, on joka-sanan muuttaminen mikä-sanaksi. Syynä on se, että on opittu, että asiaan viitataan mikä-sanalla. Tämä on sitten ymmärretty niin, että joka-sanaa käytetään vain ihmiseen viitattaessa, mikä-sanaa aina muulloin. Säännöt kuitenkin sanovat itse asiassa niin, että lauseeseen viitataan mikä-sanalla."
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/7.9.html
Esimerkki lauseessa tarkoittaa muitakin vuokra-asuntoja, eikä vain omaa. Kiusakin "asukkaille", eikä vain itselle ja samanlaisiahan ne useinkin ovat eli sama ongelma muissakin.- saider...
Aivan kieliopin sääntöjen mukaan: Mikä viittaa koko edelliseen lauseeseen. Joka taas edelliseen sanaan.
- Mitä ymmärtämistä
Yucca kirjoitti:
Et tainnut ihan ymmärtää lainaamaasi sivuani. Tai siis ollenkaan.
tuossa lainauksessa on? Tuo "opittu" tapa on minusta paljon järkevämpi, kuin väkisin keksitty sääntö, etkä näytä edes osaavan perustella säännön järkevyyttä.
- "Mikä" onkin
saider... kirjoitti:
Aivan kieliopin sääntöjen mukaan: Mikä viittaa koko edelliseen lauseeseen. Joka taas edelliseen sanaan.
järkevää edelliseen lauseeseen viitatessa, mutta en halua käyttää eläimistä "joka", semminkin, kun monet käyttävät "hän", eikä "se".
- yks lysti.
"Mikä" onkin kirjoitti:
järkevää edelliseen lauseeseen viitatessa, mutta en halua käyttää eläimistä "joka", semminkin, kun monet käyttävät "hän", eikä "se".
Tee ihan miten lystäät, kielioppi on kuitenkin kielioppi! Miksi sitten kyselette kielioppiasioita, kun ette kerrottaessa usko, miten kieliopillisesti oikein sanotaan.
Teitkö muuten Hesarissa olleen kielioppitestin? Itse sain 52 pistettä eli laudatur olisi tullut. - JVJJ
"Mikä" onkin kirjoitti:
järkevää edelliseen lauseeseen viitatessa, mutta en halua käyttää eläimistä "joka", semminkin, kun monet käyttävät "hän", eikä "se".
Kuulostaakin tosi oikealta sanoa esimerkiksi:
"Minulla on kissa, mikä pitää paljon maidosta." - Oikealta
JVJJ kirjoitti:
Kuulostaakin tosi oikealta sanoa esimerkiksi:
"Minulla on kissa, mikä pitää paljon maidosta."kuulostaa sanoa: (Minun) kissani pitää paljon maidosta. Voi ihmisestäkin käyttää "se", ei haittaa ja tuossa "joka", jos haluaa välttämättä noin kirjoittaa.
Eläimistä käytetään "mikä", kun kysytään: Mikä eläin pitää maidosta? Eikä, kuten ihmisestä: Kuka pitää maidosta?
- Kaikkea suolesta
Joku sanoi, että "Näin siitäkin huolimatta, että joka-sanaa puolustaa Jukka K. Korpela, ketä lienee kieliasioissa maan ylin auktoriteetti."
Aha, niinkö uskot?
Toteanpa vaan, että kukaan oikea asiantuntija ei vaivaudu näille humpuukisivuille korvaansa kallistamaan, saatikka mitään kirjoittamaan.
Kaikkea sitä kuuleekin ja kansa luulee.- de Sibeli
Otatko itsesikin ihan todesta?
- zhangsyng
Niin, asiantuntija tarvitsee norsunluutornin. Ilman norsunluutornia ja turvallista auktoriteettiasemaa tulee hätä.
Kyllä asiantuntija tarvitsee komeammat puitteet ja torvisoittokunnan sekä yleisön, joka hyväksyy suuren asiantuntijan päähänpinttymät mukisematta.
Vaarallinen tämä tällainen intterverkko!
- zhangsyng
On huono, uusissa vuokra-asunnoissa joka äänieristys aiheuttaa kiusaa asukkaille vai?
Kysyttävää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2683702Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2803389Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332596Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271648- 1051600
- 1721241
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341031