Remontoijan palkkakiristys sovittelussa

Kiristyksen kohteena

Minulla kävi tosi huonosti remonttimiehen valinnassa. Otin lehti-ilmoituksen perusteella kiireaikataulussa taloyhtiö/saneerausremonttiin remonttimiehen. Kiinteä hinta sovittiin kph ja keittiö osalta. Remontoija jätti homman kesken, sanoi itsensä irti viestillä " hae rahat huomiseksi" ja jatkoi seuraavaan kohteeseen. Urakkahinnan remontoija muutti omatoimisesti, sopimatta tuntitöiksi, vaikka työ jäi kesken eikä lopputulos vastannut toiveitani. Minä maksoin sovitun kiinteän hinnan.

Remontoija kiristi Elykeskuksen kautta tuntityövaateitaan, sitten asianajanan kautta. Siis täysin keksityt tunnit, mitä töitä kohteessa ei ollut ja tuntikorvaus kolminkertaisena, lisäksi menetettyjä palkkatuloja 2700 e/kk 3 kk vaikka oli sovittu selkeä kertakorvaus. Muutaman kuukauden kuluttua tulikin jo haaste käräjäoikeuteen. Oman asianajajani suosituksesta mentiin sovitteluun, missä remonttimies vaati 3-kertaistettua korvaustaan asianajajakulujaan. MIssään vaiheessa sovittelija ei kysynyt, onko vaateille mitään perusteita ja vaade menikin läpi lähes sellaisenaan. Menetettyjä kk palkkatuloja ei käsitelty, koska sovittelu ei käsittele riita-asian laillisuutta.
Remonttimiehen kiristämät, keksityt tunnit saivat näin ihan laillisen hyväksynnän. Minä maksan tekemättömästä työstä kiristäjälle.
Näin Suomessa ihan valtio tukee vilpillisin keinoin toimivia remonttimiehiä. Tälläisellä logiikallako nykyään toimitaan. Maksan kiristäjälle, että kiristäjä lopettaa kiristämästä!!!!

6

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voiii olla totta!

      Ei sovitteluun ole pakko suostua, eikö sinulle sovittelutoimistosta sitä kerrottu? Itse asiaan en ota kantaa. Aluehallintovirastoon voi antaa palautetta sovittelutoimiston mahdollisesta vierhemenettelystä.

      • Kiristyksen kohteena

        Ei ole sovitteluun pakko suostua, mutta jos toinen vaihtoehto on käräjäoikeus pitkiksi venyvine käsittelyaikoineen niinkö eipä oikein ole vaihtoehtoja. Kenellä terveys kestää niin pitkiä aikoja olla kiristyksen kohteena, ei minulla ainakaan. Jo tuo 8 kk oli helvetti. Toivon vain, että joskus pääsen asian yli.

        Hyväksyä ei tarvitse, voin kyllä ymmärtää, että vilpillisesti toimivia ihmisiä löytyy, niitä ikävä kyllä löytyy, mutta jotenkin yritän nyt asian kanssa selvitä.


    • kusetettu2

      Kertomuksesi on kuin kopio omasta kokemuksestani:( voi, kun saisin sinulta neuvoja!

    • Kiristyksen kohteena

      Tuo menettely on varmaan havaittu tuottoisaksi, tuottoisammaksi kuin rehellisesti toimittuna.
      Edelleen ihmettelen osapuolien moraali-, ja eettisiä näkemyksiä. Todennäköisesti niitä ei ole olemassa. Se seikka on ollutkin työläintä niellä.
      Aivan tieten tahtoen toimitaan epärehellisesti, sekä remonttimies että asianajaja, erityisesti asianajaja.

    • vituttaa puolestasi

      Voisitko kertoa kyseisen hanttapulin nimen tai firman, paikkakunnan ym että me muut osaisimme varoa kyseistä kuspäätä?

      • Kiristyksen kohteena

        En voi kertoa. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8458
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2810
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1152
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe