Lössi on konkurssissa. Povaukset roskiksessa.

KTS (Ei kirj.)

Se vippaslössi, joka kuvitteli, että 1900-luvun Israelin valtiolla on muka jokin tärkeä raamatullinen merkitys ja joka ammensi harhaopetuksensa kristillis-siionistis-dispensationalistisesta harhaopetuksesta, pisti aikoinaan kaikki pelimerkkinsä likoon vuoteen 1988, koska se oli yksi sukupolvi eli 40 vuotta eteen vuodesta 1948. Tämä hypetys on vielä tuoreessa muistissa.

Tulos oli katastrofi. Kristus ei tullutkaan, antikristuksesta nyt puhumattakaan.

Taskunpohjalta tämä konkurssipesä löysi kuitenkin viimeiset pelimerkkinsä ja laittoi ne vuoteen 2007 (1967 40) ja menetti sitten nekin.

Loppu on rahattomien rupattelua ja väkinäistä vikinää.

Ymmärrystä tästä. Kämmärrystä ystä!

19

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämmärrystä ystä

      Siinä toinen vippaslössin palevalelössin äänitorvi. TÖÖT!

    • No mutta-

      -uskonto on siitäkin huolimatta kuin mittatilauksena räätälöity sairaille jotka lakkaamatta keksivät uusia houreita vaikka entiset osoittautuu kerta toisensa jälkeen olevan suoraan syvältä hanurista.
      On kyllä erinomaisen ihmeellistä ettei tuollaisia uskovaisia yhtään hävetä tai ettei katumusta osoiteta kieroilusta, joten kyseessä on pakko olla psykopatia. "Sen piirteitä ovat lipevyys, mahtipontisuus, itsekeskeisyys, syyllisyydentunteen ja empatian puuttuminen, valehtelu, petollisuus"...
      Psykopaatin tunne-elämää kuvaavia piirteitä ovat pinnallisuus sekä syyllisyyden tunteiden, katumuksen ja empatian eli myötäelämiskyvyn puuttuminen. Ihmissuhteissaan psykopaatti on pinnallinen, lipevä, itsekeskeinen ja mahtipontinen, valehteleva ja omaksi edukseen asioita kaunisteleva, manipulatiivinen, hyväksikäyttävä ja vastuunottoa vieroksuva..

      Voisiko enää sopivampaa kuvausta löytyä tällä palstalla esiintyvistä uskovaisista!

      ..he puhuvat sitä, mikä ei ole oikein; ei kukaan kadu pahuuttansa, ei ajattele: Mitä olen minä tehnyt!

      • Eikö nuo kuvauksesi

        sopisi paljon paremmin valheellisiin ja väkivaltaisiin natseihin kuin uskoviin. Samoin Syyriassa sotivat ja muuallakin jihadin uskonsotureihin nuo kuvauksesi sopivat aika hyvin ja itsemurhaiskujakin tekevät Paratiisioppeineen murhaajina.

        Tietysti kaikista uskonnoista voidaan löytää monenlaista ja ateismista ja muistakin uskomuksista samoin.

        Nimenomaan tutkittu on että johtajissa noita psykopaatin piirteitä on neljä kertaa useammin kuin muissa.

        Maailma on pahan vallassa ja ihmisten teot ovat kavalia ja petollisia ja yhteiskunnallisestikin voidaan syyttömiä syyllistää ja syyllisiä palkita ja ylistää ja korottaa vaaleissa ja mielipiteiden esittämisissä ja muissa.


    • 1Saara

      Joseph Farrah on amerikkalainen, syntyperältään arabi, joka toimittaa internetissä ilmestyvää "WorldNetDaily" uutislehteä.

      Lähi-idän myytit

      Olen ollut hiljaa siitä lähtien kun kirjoitin aiheesta vain pari viikkoa ennen vihollisuuksien puhkeamista. Kirjoitin silloin, että näin tulisi käymään. Toivon, että olisin ollut väärässä. Yli 80 ihmistä on kuollut - ja minkä takia?

      Jos uskot mitä useimmat uutislähteet kertovat palestiinalaiset haluavat kotimaan ja muslimit haluavat valvoa pyhiä paikkojaan. Yksinkertaisesti näin? No- olen amerikkalainen, arabisyntyperäinen reportteri, joka on viettänyt aikaa Lähi-idässä ja saanut enemmän kuin oman osani kivistä ja kranaateista. Minun täytyy kertoa, että kaikki nuo syyt ovat vain tekosyitä mellakoinnille ja maan valtaamiselle.

      Eikö ole kummallista, että ennen vuoden 1967 sotaa ei ollut mitään huomattavaa liikettä palestiinalaisten kotimaan puolesta?

      Saatat sanoa, "No, Farrah, se oli ennen kuin Israel valtasi länsirannan ja Jerusalemin", Se on totta. Kuuden päivän sodassa Israel valtasi Juudean, Samarian ja Itä-Jerusalemin. Mutta näitä alueita ei vallattu Jasser Arafatilta. Ne saatiin Jordanian kuningas Husseinilta. En voi kuin ihmetellä kuinka nämä kaikki palestiinalaiset äkkiä löysivät kansallisen identiteettinsä sen jälkeen kun Israel voitti sodan.

      Totuus on, että Palestiina ei ole sen todempi kuin sadun "Mikä-mikä-maa". Ensimmäistä kertaa sanaa käytettiin 70 jKr, kun roomalaiset suorittivat juutalaista kansanmurhaa, hävittivät temppelin ja pyrkivät hävittämään koko valtion muiston. Roomalaisten mukaan siitä lähtien maa piti tuntea nimellä Palestiina.

      Nimitys tulee filistealaisista, muinaisesta kansasta, jonka jäsen Goljat oli ja jonka kansan alueen juutalaiset olivat vallanneet vuosisatoja ennen. Rooman tapa oli pilkata ja loukata. He myös yrittivät muuttaa Jerusalemin nimen Aelia Capitolinaksi mutta siitä ei tullut pysyvää.



      Palestiinaa ei koskaan ole ollut omana maana. Aluetta ovat hallinneet Rooma, islamilaiset ja kristityt ristiretkeläiset, ottomaanit ja britit ensimmäisen maailmansodan jälkeen. Britit palauttivat ainakin osan alueesta juutalaisille kansalliseksi kotimaaksi.

      Ei ole mitään Palestiinan omaa kieltä. Ei omaa kulttuuria. Koskaan ei ole ollut maata nimellä Palestiina, jota palestiinalaiset olisivat hallinneet. Palestiinalaiset ovat arabeja, Jordaniasta, Syyriasta, Libanonista, Irakista jne.

      Pidä mielessä, että arabeilla on jo hallussaan 99,9% Lähi-idän maa-alueesta. Israel edustaa vain pientä osaa. Mutta sekin on liikaa arabien mielestä. He haluavat kaiken. Ja siitä kaikki taistelu johtuu. Ahneus. Ylpeys. Kateus. Julkeus. Vaikka israelilaiset tekisivät kuinka paljon tahansa myönnytyksiä se ei koskaan olisi tarpeeksi.

      • KTS (Ei kirj.)

        Väärin taas.

        Palestiinan arabit aloittivat alueen itsenäisyystaistelun Turkkia vastaan jo kauan ennen kuin englantilaiset tulivat sitä Ensimmäisessä Maailmasodassa tukemaan, puhumattakaan ennen kuin eurooppalaisperäiset juutalais-siirtolaiset tulivat alueelle sohlaamaan.

        Kyllä JÄMPTI on NIIN!


      • 1Saara

        jatkoa:

        Entä islamin pyhät paikat? Jerusalemissa ei ole yhtään. Shokki? Sen pitäisi olla. En usko, että kuulet tätä mistään muualta kansainvälisen median kautta. Se ei ole poliittisesti korrektia.

        Tiedän, mitä aiot sanoa, "Farah, Al Aksa ja Kalliomoskeija Jerusalemissa edustavat islamin kolmanneksi pyhintä paikkaa." Se ei ole totta. Totuus on, että Koraani vaikenee Jerusalemista. Se mainitsee Mekan satoja kertoja. Medina esiintyy hyvin usein mutta Jerusalem ei koskaan. Ja siihen on hyvä syy. Ei ole mitään historiallista todistetta, että Muhammed olisi koskaan käynyt Jerusalemissa.

        Kuinka Jerusalemista tuli islamin kolmanneksi pyhin paikka?

        Tänään muslimit viittaavat Koraanin kertomukseen "yömatka". Se kuvaa kuinka Mohammed unessa tai näyssä vietiin pyhästä temppelistä toiseen temppeliin. 7 vuosisadalla jotkut muslimit alkoivat pitää näitä temppeleitä Mekan ja Jerusalemin temppeleinä. Ja tämä on muslimien kiinnekohta Jerusalemiin: Myytti, fantasia, toiveajatus. Samalla juutalaiset voivat sanoa olleensa alueella aina Aabrahamin ajoista alkaen.

        Viimeisin väkivallan aalto alkoi Sharonin vierailun Temppelivuorella jälkeen. Paikka on juutalaisten pyhin paikka. Sharon seurueineen sai kiviä ja uhkauksia vastaansa. Tiedän, mitä se on. Olen ollut paikalla. Voitko kuvitella miltä juutalaisesta tuntuu kun hänet kivin ja väkivalloin pidetään poissa juutalaisen uskonnon pyhimmältä paikalta?

        Mikä on ratkaisu ongelmaan?

        Suoraan sanoen en usko, että ihmisellä on ratkaisua väkivallan loppumiseksi. Mutta jos olisi sen pitäisi perustua totuudelle. Teeskentely luo vain lisää kaaosta. Toisella puolella on 5000 vuoden ikäinen historia, joka perustuu kiistattomaan näyttöön, toisella on perusteettomat väitteet, toiveet ja halut ja se antaa diplomatialle ja rauhaan pyrkimiselle huonot lähtökohdat ja huonon maineen.


    • "Mutta sekin on liikaa arabien mielestä. He haluavat kaiken. Ja siitä kaikki taistelu johtuu. Ahneus. Ylpeys. Kateus. Julkeus. Vaikka israelilaiset tekisivät kuinka paljon tahansa myönnytyksiä se ei koskaan olisi tarpeeksi."

      Nykyisen konfliktin lähtölaukaus oli UK:n ulkoministeri Balfourin v. 1919 antama julistus, jossa hän jakoi uudelleen nykyisen Israelin ja Palestiinan alueen kysymättä mitään alueen silloisilta asukkailta. Ja seuraukset tiedetään.

      • KTS (Ei kirj.)

        Kristitty palestiinalainen evankelista Anis Shorrosh kysyikin kerran hyvin että miksi YK jakelee alueita kysymättä alueen varsinaisilta asukkailta, palestiinalaisilta yhtään mitään?


      • köklöpölöttäjien äiti?
        KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

        Kristitty palestiinalainen evankelista Anis Shorrosh kysyikin kerran hyvin että miksi YK jakelee alueita kysymättä alueen varsinaisilta asukkailta, palestiinalaisilta yhtään mitään?

        Olepa KTS höpäjämätä. Tuotat pelkkää jargonia, tiedät sen itsekin, eli lopeta köklöpölötys ja siirry asialinjalle. HYVÄ!


      • köklöpölöttäjien äiti? kirjoitti:

        Olepa KTS höpäjämätä. Tuotat pelkkää jargonia, tiedät sen itsekin, eli lopeta köklöpölötys ja siirry asialinjalle. HYVÄ!

        "Olepa KTS höpäjämätä. Tuotat pelkkää jargonia, tiedät sen itsekin, eli lopeta köklöpölötys ja siirry asialinjalle. HYVÄ!"

        Jos KTS:n viesti ei kelpaa, niin saanko minä jatkaa, kitoooos.

        Kun iipot (IDF) tarvitsevat lisää harjoitusmaita, silloin mennään vaikkapa Hebronin alueelle, joka Israelinkin ratifioimien sopimusten mukaan (Oslo accords) ei lainkaan kuulu heille, raivataan taas lisää maata, kaadetaan arabien hökkelit nurin ja taas paukkuu, entistä laajemmalla alueella. Negevhän alkaa olla jo melko täynnä sotilasalueita. Miksi siis käyttää omia kun toistenkin alueelle voi tehdä?


    • Päinvastoin näemme

      että viikunapuun lehteen tulemisesta kuuden päivän sodan seurauksena vuonna 1967 lähestymme riemuvuotta noin 2016. Samoin nändään selvä islamisoituminen Egyptissä ja Iranin kasvava uhka Israelia kohtaan aseistaessaan Libanonin Hizbollahia ja muitakin Israelia uhkaavia terroriryhmiä ja antisemitismiä tiedostussodassa myös.

      Aivan selvästi Raamatun profetiat lähestyvät sitä 7-vuotisjaksoa, joka on Ilmestyskirjassa ja Danielissa ja Jeesuksen sanoissa esitetty laajastikin. Samoin Jeesuksen esittämät tunnusmerkit lopunajan täyttymiseen ovat laajemminkin täyttyneet erittäin hyvin.

      Tietysti vasta kun kaksi säkkipukusita ja 144 000 valittua apostolia tulevat iankaikkisen evankelimin julistamaan, ja samoin myöhemmin sitten Babylonian kuninkaan johdolla Eufratin varrelta vapautettujen riivajavaltojen vaikutukset nähdään tuossa kymmenvaltioliitossa, joka hyökkää Israelin Jerusalemiin ja asettaa sen kumarrettavan kuvapatsaan kuten Nebukadnessarilla oli Babyloniassa voimme varmuudella jo melko tarkkaan ymmärtää milloin on Herran Jeesuksen tulemuksen täyttymisen ajankohta, sillä edeltä on kerrottu nämä eikä meitä ole yksin jätetty sillä Herran Jeesuksen Pyhä Henki on se Puolustajamme, ja Israelin samoin, joten ei eksytä. Herra Jeesus on hyvä paimen, amen, halleluja!

      • "että viikunapuun lehteen tulemisesta kuuden päivän sodan seurauksena vuonna 1967 lähestymme riemuvuotta noin 2016."

        "Tietysti vasta kun kaksi säkkipukusita ja 144 000 valittua apostolia tulevat iankaikkisen evankelimin julistamaan, ja samoin myöhemmin sitten Babylonian kuninkaan johdolla blaa blaa blaa"

        Ihan sama puppugeneraattori tuntuu olevan käytössä kuin hellareiden Israel-eskatologia-siivellä jo 90-luvun alussa, ja vanhoista äänitteistä päätellen jo kolmekymmentä vuotta aiemmin (kuuntelin aikanaan kotona viihteeksi niitä villeimpiä ennustuksia). Vuosiluvut vain vähän vaihtuvat, substanssi on sama.

        Tämähän on ihan kuin jehovilla. Ennustusten muoto hiukan vaihtelee ja vuosiluvut myös, mutta samalla apinan raivolla manataan lopun ajan tapahtumia. Escatology rules. Babylonia kuninkaan johdolla... riivaajajoukot... Jäikö lääkkeet ottamatta?

        Tajusin jo pikkupoikana, alle 10-v, kun vakaimmat hellarit tunsivat jonkinlaista myötähäpeää näitä ennustelijoita kohtaan, sanoen "kaipa noillekin joku sija täällä löytyy".


      • exhellari86 kirjoitti:

        "että viikunapuun lehteen tulemisesta kuuden päivän sodan seurauksena vuonna 1967 lähestymme riemuvuotta noin 2016."

        "Tietysti vasta kun kaksi säkkipukusita ja 144 000 valittua apostolia tulevat iankaikkisen evankelimin julistamaan, ja samoin myöhemmin sitten Babylonian kuninkaan johdolla blaa blaa blaa"

        Ihan sama puppugeneraattori tuntuu olevan käytössä kuin hellareiden Israel-eskatologia-siivellä jo 90-luvun alussa, ja vanhoista äänitteistä päätellen jo kolmekymmentä vuotta aiemmin (kuuntelin aikanaan kotona viihteeksi niitä villeimpiä ennustuksia). Vuosiluvut vain vähän vaihtuvat, substanssi on sama.

        Tämähän on ihan kuin jehovilla. Ennustusten muoto hiukan vaihtelee ja vuosiluvut myös, mutta samalla apinan raivolla manataan lopun ajan tapahtumia. Escatology rules. Babylonia kuninkaan johdolla... riivaajajoukot... Jäikö lääkkeet ottamatta?

        Tajusin jo pikkupoikana, alle 10-v, kun vakaimmat hellarit tunsivat jonkinlaista myötähäpeää näitä ennustelijoita kohtaan, sanoen "kaipa noillekin joku sija täällä löytyy".

        Jopa jehovat ovat lopettaneet ennustelut ja vuosilukujen jakelut. Kysymys kuuluu koska nää muut turhislössit ja köklöpölöttäjät ymmärtävät sen lopettaa?


      • 166 600
        exhellari86 kirjoitti:

        "että viikunapuun lehteen tulemisesta kuuden päivän sodan seurauksena vuonna 1967 lähestymme riemuvuotta noin 2016."

        "Tietysti vasta kun kaksi säkkipukusita ja 144 000 valittua apostolia tulevat iankaikkisen evankelimin julistamaan, ja samoin myöhemmin sitten Babylonian kuninkaan johdolla blaa blaa blaa"

        Ihan sama puppugeneraattori tuntuu olevan käytössä kuin hellareiden Israel-eskatologia-siivellä jo 90-luvun alussa, ja vanhoista äänitteistä päätellen jo kolmekymmentä vuotta aiemmin (kuuntelin aikanaan kotona viihteeksi niitä villeimpiä ennustuksia). Vuosiluvut vain vähän vaihtuvat, substanssi on sama.

        Tämähän on ihan kuin jehovilla. Ennustusten muoto hiukan vaihtelee ja vuosiluvut myös, mutta samalla apinan raivolla manataan lopun ajan tapahtumia. Escatology rules. Babylonia kuninkaan johdolla... riivaajajoukot... Jäikö lääkkeet ottamatta?

        Tajusin jo pikkupoikana, alle 10-v, kun vakaimmat hellarit tunsivat jonkinlaista myötähäpeää näitä ennustelijoita kohtaan, sanoen "kaipa noillekin joku sija täällä löytyy".

        Joo,ja vuonna 2016 tietysti kerrotaan että lähestymme riemuvuotta 2022 ja niin edelleen.

        Ja ne kaksi säkkipukuista ja 144 000 valittua apostolia ovat tietysti jokaisena riemuvuonna myös vuodesta 2016 eteenpäin tulossa sitä iankaikista evankeliumiaan julistamaan.

        Ja puppugeneraattori edelleenkin sen kuin vaan tahkoaa sitä samaa tuubaa..


    • Tietysti näemme

      myös ihmisen uskonnollisuuden sielullisella tasolla mahdottomuuden tulkita oikein Jumalan profetioita täydelleen ja ajankohdat varsinkin voivat moninaisesti heittää, mutta kun alkaa sinetit avautua ja ymmärretään mitä tarkoittavat, niin sitten tilanne on täysin erilainen myös ajallisesti arvioida näitä asioita.

      Tärkeää pysyä ja pidättäytyä Jumalan antamissa Raamatun profetioissa ja anoa Totuuden Hengen opetusta niiden kautta Jeesuksen nimessä, samoin kiittää ja kunnioittaa Isää Jeesuksessa.

    • EiOllutUutisissa

      Meille jää ennustusten pettäessä vaihtoehdoksi vain elää Sanan mukaan, katse Kristuksessa. Ehkä niin on parempi!!!

      • Nimenomaan Raamatun

        pyhien tekstien ilmoituksen mukaan kannattaa ymmärtää nämä asiat. Aika paljon on aikojakin annettu mutta ei sen 7-vuotisjakson sijaintia kylläkään, joten se on tietysti Isän tiedossa. Valmistautua kuitenkin kannattaa jokaisen jo tänään sillä huomisesta emme edes varmuudella elämässämme tiedä, puhumattakaan vuosista. Kaikki on Jumalan käsissä, ja siksi tänään uudestisyntyminen on hyvä vaihtoehto jokaiselle ja etsiä Jumalan valtakuntaa ja tehdän Jeesuksen opetuksen mukaan.


    • Konkurs.

      No jo on kössi longursissa!

    • ForYoutDiscernment

      Kommenttia presidentin vierailun loppuun osuneesta hiekkamyrskystä:

      "When a person starts kicking up dust and knocking things over it is a pretty good sign that he is very, very, very mad about something. As our President was getting ready to leave Israel a huge dust storm came up that knocked over the tent for his farewell ceremony, apparently grounded air traffic, and even uprooted an olive tree. Of course, the olive tree is symbolic here. In the Bible the olive tree is the symbol of Israel and it is also a symbol of peace"

      Hiekkamyrsky kaatoi oliivipuun samana päivänä kun Jeesus aikanaan kirosi hedelmää kantamattoman viikunapuun, muistanette tapauksen.

      Tässä ainut profetaalisesti merkittävä asia mitä uutisista tuolta Danielin vuosiviikon puolivälin päivältä löysin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7374
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4732
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4684
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3398
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      29
      1812
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1799
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1657
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1547
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe