"Lähes puolet intialaisiin it-yrityksiin siirretyistä suomalaisista työntekijöistä on eronnut tai erotettu.
Alan ammattiliiton mukaan työpanoksen korvaavat intialaiset työntekijät, joiden tarkkaa määrää yritykset eivät toistaiseksi ole kertoneet.
Yt-lain mukaan luvut pitäisi antaa luottamusmiehille.
Merkittäviä ulkoistuksia intialaisyrityksiin ovat tehneet Nokia, Elisa ja UPM.
Lähes tuhat työntekijää on ulkoistettu intialaisten Tatan ja HCL:n palvelukseen.
Luottamusmiehiltä saatujen tietojen mukaan ulkoistuksia ovat tyypillisesti seuranneet irtisanomiset intialaisyrityksissä. Jos tarkastellaan Nokialta ja UPM:ltä ulkoistettuja työntekijöitä, lähes puolet heistä on eronnut tai erotettu.
UPM ulkoisti vuonna 2012 HCL-yritykseen 150 työntekijää, joista irtisanottiin yt-neuvotteluiden seurauksena 40 ihmistä.
Nokialta HCL:n leipiin siirtyi alkuvuonna 210 työntekijää, joista irtisanottiin neuvotteluiden jälkeen yli sata.
Tata Consulting Services -yhtiön palvelukseen siirtyi alkuvuonna noin 460 Nokian työntekijää. Luottamusmiesten mukaan noin 30 heistä irtisanoutui itse jo yt-neuvotteluiden aikana. 160 työntekijää erosi itse ja sai eropaketin. Lisäksi 33 irtisanottiin yt-neuvotteluiden seurauksena.
HCL:n työntekijöiksi on siirtynyt myös 26 Hewlett-Packardin ammattilaista, jotka ovat parhaillaan yt-neuvotteluiden piirissä.
Irtisanoutumisia on tullut myös yt-neuvotteluiden jälkeen. Monen työinto on kuollut, kertoo uuden insinööriliiton neuvottelujohtaja Ismo Kokko.
Yrityksiin tulee ulkopuolista väkeä Intiasta. Sitten suomalaisen työntekijän tärkein työtehtävä on siirtää oma ammattitaito toisille ihmisille ja itse hän on epätietoinen mitä tämän jälkeen tapahtuu. Tämä vie kaiken motivaation, kuvaa tilannetta Uuden insinööriliiton neuvottelujohtaja Ismo Kokko.
Intialaisyritysten toimintatavat ovat jotakin muuta kuin mihin ammattiliitto on tottunut. Esimerkiksi Tata-jätti ei kuulu työnantajaliittoon
Teknologiateollisuuteen. Tämän vuoksi työriitoja ei voi viedä työtuomioistuimeen, vaan ne on käsiteltävä käräjäoikeuksissa. Tämä voi olla hidasta, kertoo työoikeudesta vastaava professori Niklas Bruun Helsingin yliopistosta.
Oikeusprosessi voi olla kallis ja hankala. Käräjäoikeuden ratkaisuun menee tyypillisesti pari vuotta, työtuomioistuimessa sama tapahtuu muutamassa kuukaudessa, hän sanoo.
Ammattiliitto on tuskastunut myös siihen, että luottamusmiehet eivät ole toistuvista pyynnöistä huolimatta saaneet tietoa Intiasta Suomeen tulleiden työntekijöiden määrästä. Ismo Kokko katsoo että yritykset salailevat tietoja tarkoituksella.
Yt-neuvotteluissa luottamusmiehille pitäisi kertoa, keitä he edustavat, mutta yritykset eivät tästä huolimatta kerro meille lukuja työntekijöiden määrästä. Käytännössä emme tiedä keitä nämä intialaiset ovat ja kuinka paljon heitä tarkalleen on, kertoo neuvottelujohtaja Ismo Kokko.
Työoikeuden professori Niklas Bruun muistuttaa, että yt-lain mukaan yli 50 hengen työnantajan tulee antaa tiedot luottamushenkilöille."
http://yle.fi/uutiset/ammattiliitto_arvostelee_intialaisia_it-yrityksia_salailusta/6914110
Mikä neuvoksi?
Suomalainen työntekijä on liian kallis?
15
162
Vastaukset
Verot alas, palkataan Intiasta halpoja lääkäreitä, Kiinasta halpoja yritysmaailman osaajia ja ministerit ostetaan Saudi-Arabiasta.
- pus-kis out.
Ei. Mielestäni tulkinta on väärä. HCL ja Tata poimivat parhaat ja antavat lopuille mahdollisuuden kokeilla uran jatkoa jossain toisessa työpaikassa. Oikea henkilö oikeassa paikassa ei ole liian kallis. Väärä henkilö väärässä paikassa maksaa aivan mahdottomasti.
- vili.
Kohta tässä maassa ei ole töitä kuin eduskunnassa!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013082817424720_uu.shtml
Hähä! :D- Demon
Se on sitten maastamuuton paikka!
- ||||
Demon kirjoitti:
Se on sitten maastamuuton paikka!
Ei yhtään paskempi idea.
- Demon
|||| kirjoitti:
Ei yhtään paskempi idea.
Sulla on kapun natsat.
Neuvoa en osaa antaa, kerron tositapahtuman:
Kirkkonummelle rakensivat uuden kunnantalon joka valmistui muutama vuosi sitten. Nyt vuotaa katto ja sisäilmaongelmat.
Kun muutaman kerran kuljin rakennusvaiheessa ohitse, enimmäkseen kuului työmaalta viroa ja venäjää.
Viereisessä poliisitalossa oli useaan kertaan sähköt poikki, kun kaivuri katkaisi piuhat.
Kirkkonummella muutenkin kunnallisia hometaloja ja päättömiä ratkaisuja
http://verkkonummi.fi/kirkkonummi/terveys/2415-verkkonummi-pyytaa-lukijoilta-homeapua.html- oukkidoukkis
runontaja kirjoitti:
Puolesa tunnissa vain 7 miinusta, ennätys on sentään 25 miinusta.
Kyrkslätt rulez!
Tätä ei porvarit ole tosiaankaan vielä tajunneet, että se halpa tuontityövoima tulee aina kalliimmaksi...
- Viesti
Jos maailmalla on yhtäkkiä miljardi uutta työntekijåä hakemassa samoja työpaikkoja niin on selvää, että palkat laskee. Ongelma ei olisi niin suuri jos myös asuntojen hintoja saataisiin laskettua mutta sitä vastaan haraavat kaikki joilla oma asunto jo on. Kun 80% suomalaisista ei tule koskaan olemaan nettoveronmaksajia niin on aika selvää, että talouden tervehtyminen tulee tapahtumaan vain täydellisen katastrofin kautta. Maastamuutto taitaa olla paras ratkaisu.
- Palstan väki
Kyseessä on oikeasti irtisanomisten ulkoistaminen;
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2986817/akava-irtisanomisten-ulkoistaminen-saatava-kuriin - toni.
sisällissota laittaisi asiat kuntoon kerrasta
- Hullu ukko
Totuus on, että Suomalainen työntekijä on halvempi kuin vaikka Kanadalainen.
- Maanantaikpl
"Mikä neuvoksi? "
Neuvoksi työntekijälle?
Ole ahne. Ota vastaan työnantajalta kaikki oppi, koulutus, edut jne mitä sinulle annetaan. Ja vastapainoksi älä ikinä suostu siirtämään mitään osaamistasi kenellekään, jos siitä ei erikseen makseta. Tee vain työtehtäviä, joista on myös itsellesi hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5291703Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18857- 84843
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101786- 63705
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49701Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2657- 63656
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?65588- 65523