Miksei ihmiset istu vierekkäin?

RasittAA.

Ei varmaankaan oo oikea aihepiiri, mutta kerron asiani. Bussissa kun kuljen, niin jokapäivä tulee se asia vastaan, että yksi ihminen istuu kaksinpenkillä! Siis ymmärrän, jos olet yksin, mutta osa kavereistani menee yksin istumaan, vaikka kaveri vois ihan hyvin siihen viereen tulla. Esim. vanhuksille ei ole tällä keinolla istumapaikkoja, kun osa istuu yksin. Saattaa olla 4-9 ihmistä, jotka varaavat sen kaksinpaikan yksin. Miten te istutte bussissa kavereidenne kanssa?

10

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiilityöläisiä bussi

      täynnä,kuka istuisi viereen ? ei lähde haju pois ei.

      itse menen autolla, kiitos mamujen.

      • työtä

        Älä nyt hiilituunari arvostele maanmiehiäsi.


    • takahikiä

      Suomalainen bussi on täynnä kun jokaisessa tuplapenkissä istuu yksi.
      Mettän eläjät pitää reviiriä ympärillään.

    • hjlou

      En rohkene istua kauniiden naisten viereen vaikka kuinka mieli tekisi. Jotenkin kauniit naiset pelottaa :)

      • Voi ei!

        Sulla on oikeesti ongelma


      • tytöt kehtaa

        Minulle tuli kerran n. 40-vuotiaana teinityttö syliin istumaan ihan pyytämättä, enkä juuri koskaan edes liiku busseissa.


    • Mököttäjä

      Kun bussissa on niin vähän niitä yhden hengen paikkoja, aina on pitänyt laittaa kaksi penkkiä vierekkäin. Yksin kulkevan on pakko valita jokin vapaista paikoista, joten istun minne tahansa se ei aloittajan mielestä ole hyvä.

      Suomalaiset _eivät_ istu kenenkään viereen niin kauan kuin kokonaan vapaita penkkejä on tarjolla. Se on kulttuurikysymys, meitä on niin vähän ja me ollaan niin vasta tultu metsistä. Siinähän voisi joutua puhumaan jonkun kanssa... ;-)

      Aloittajan ongelmaan voisi auttaa se että opettelee rohkeasti vain istumaan jonkun viereen. Juuri kukaan ei pure vaikka siihen tyhjälle penkille istutkin. Ja jos siinä on käsilaukku tai reppu, voit kohteliaasti kysyä "voisiko tälle penkille istua".

    • Siellä missä bussit eivät enää kulje, ei tarvitse ajatella tuotakaan asiaa.
      Tarvitsee vain ajaa omalla autolla.

    • skjfkjger

      haisevat puliukot istuu kyllä viereen vaikka koko bussi olisi muuten tyhjä, siksi kuljenkin autolla...

    • pierupenkit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      173
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe