Kristityt eivät oikein tuntuneet menestyvän eurovaaleissa. Toki muutama kaheli tuli valituksi, mutta moni megaluokan hihhuli jäi kyllä rannalle. Kristillisdemarit menettivät ainoan paikkansa. Keskustan Hannu Takkula tippui. Keskustan turbokristityistä myös Timo Kaunisto ja Mikael Pentikäinen jäivät ilman paikkaa. Demarien perverssipappi Mitro Repo suorastaan romahti.
Osaako kukaan sanoa, ovatko valitut meppimme täysijärkisiä vai uskovatko he taivaassa asustelevaan pahansuopaan ukkeliin? Tässä lista:
Alexander Stubb (kok.)
Olli Rehn (kesk.)
Jussi Halla-aho (ps.)
Liisa Jaakonsaari (sd.)
Sirpa Pietikäinen (kok.)
Paavo Väyrynen (kesk.)
Heidi Hautala (vihr.)
Merja Kyllönen (vas)
Henna Virkkunen (kok.)
Nils Torvalds (r.)
Anneli Jäätteenmäki (kesk.)
Sampo Terho (ps.)
Miapetra Kumpula-Natri (sd.).
Noissa valitsematta jääneissä on sellainen hyvä puoli, että he saattavat siirtyä kotimaan politiikkaan. Esimerkiksi Sari Essayah on europarlamentissa istuessaan päästänyt muutaman todella tunkkaisen aivopierun, mutta ne eivät ole oikein kajahtaneet Brysselistä Suomeen asti. Jos hän olisi sanonut samat jutut eduskunnassa, kirkosta olisi takuulla eronnut enemmän ihmisiä. Ajatelkaapa, jos esimerkiksi kristillisdemareilla olisikin pelkän Päivi Räsäsen sijaan eduskunnassa niin sanotusti kahden kärjen taktiikka eli kaksi hihhulia laukomassa kristittyjä "totuuksia" jokaisen tilaisuuden tullen. Voi sitä kirkosta eroajien määrää!
Uudet suomalaismepit
7
87
Vastaukset
Harmi että Mitro Repo tippui. Hänellä oli huomattavan järkevä kanta kannabikseen... Ei hän sitä suorastaan kannattanut, mutta totesi vain että jos ja kun se eittämättä yleistyy ja tulee aika pohtia valtion suhdetta kannabikseen, olisi tarpeen monopolisoida sen myynti Alkon tavoin valtionyhtiölle kuin vapauttaa se täysin.
http://blogit.demari.fi/mitrorepo/2014/01/30/kipaisepa-narkossa/- Baby Go Go
PUUUU .... Mitro Repo on uskis. Ei sen hihhulointia voi kovin vakavasti ottaa.
Uskis on uskis. - 272777777
Baby Go Go kirjoitti:
PUUUU .... Mitro Repo on uskis. Ei sen hihhulointia voi kovin vakavasti ottaa.
Uskis on uskis.Sinulla on sairas ja todellisuudesta vieraantunut ajattelutapa, suurin osa suomalaisistakin on tavalla tai toisella uskovaisia.
- pieni tarkennus
272777777 kirjoitti:
Sinulla on sairas ja todellisuudesta vieraantunut ajattelutapa, suurin osa suomalaisistakin on tavalla tai toisella uskovaisia.
Noin puolet suomalaisita uskoo jonkinlaiseen jumalaan.
- FUCKIFUU
Kristittyjä: Stubb, Rehn, Jaakonsaari, Pietikäinen, Väyrynen, Virkkunen, Torvalds, Jäätteenmäki, Kumpula-Natri
Kulttuurikristittyjä: Halla-aho, Hautala (eivät usko jumalaan mutta jumaloivat kristinuskoa)
Uskonnottomia voisivat olla (ei tietoa) Terho, Kyllönen- Melkein kaikki
Terho sanoi jossain haastattelussa muistaakseni vastustavansa homoliittoja, eli kristitty varmaan hänkin. Onneksi noista kuitenkin suurin osa luultavasti on tapakristittyjä eikä mitään avauspostaajan mainitsemia "megaluokan hihhuleita". Toivottavasti seuraava eduskunta menee samaan suuntaan.
- Rusko kaarna
Melkein kaikki kirjoitti:
Terho sanoi jossain haastattelussa muistaakseni vastustavansa homoliittoja, eli kristitty varmaan hänkin. Onneksi noista kuitenkin suurin osa luultavasti on tapakristittyjä eikä mitään avauspostaajan mainitsemia "megaluokan hihhuleita". Toivottavasti seuraava eduskunta menee samaan suuntaan.
Lähes kaikki politiikot, presitentistä lähtien ovat tapa ja mielistelijä uskovaisia. Haluavat vain näyttää uskovaisilta. Tyhmät uskovaiset takaa näin heille työpaikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936596Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743477Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872445Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32145Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191876Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521872Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011437