Luin jutun josa kerotiin että Helsingin väkiluku kasvoi viime v. 9000:lla 613 000:een. Kirkon jäsenmäärä oli vuoden lopussa n. 355 000 jäsenosuus n. 58%.
1-5/2014 Helsingin väkilu jatkoi kasvuaan 3400:lla. Väkiluvunkasvukin vähentää kirkkoonkuuluvien osuutta jonkin verran, koska syntyneistä enää alle 1/2 kastetaan Hgissä ja ulkomailta tulevistakin lullaukseni vähemmistö liittyy kirkkoon.
Tietääkö kukaan kuiinka suuri osuus kuolleista on nykyisin kirkon jäseniä esim, Helsingissä? En sellasta tilastoa löytänyt evl.fi- sivustolta.
Hesassa kirkkoon kuuluu 58%, syntyneistä kastetaan 49,1%
Turku/Kaarinassa vastaavasti 69,5% ja 63,4%
Tampeereella 67% ja 66,5% mites ny noin huono suhde Treella?
Vantaalla 63,6% ja 61,6%
Luulis että Hesassa olisi kuolleista kirkon jäseniä jopa lähelle 70%?
No, huonolta näyttää kirkon kannalta joka tapauksessa.
Kalliossa saatetaan pian mennä alle 50%:n jäsenosuuden ja alle 20 000 jäsenen.
Kirkon jäsenyydestä numeroina
6
113
Vastaukset
- xfxfg
Kirkon sivustolla oli jossain vielä 2012 lopun tilanne 76,4% jäsenosuus, tuoreempi 2013 lopun 75,2% oli toisella sivulla.
Nyt ollaan varmaankin menty jo alle 75%:n eli 3/4 jäsenosuuden!
Virstanpylväs sekin!- foo bar
75 % ei välttämättä ole alitettu vielä. Eroamisista on varsin hyvä reaaliaikainen seuranta, mutta liittymisistä ei ole. Mallinsin asiaa alkuvuodesta ja sain 75 % alituksen tulevan syys-lokakuulle olettamalla liittymisen jakautuvan tasaisesti koko vuodelle. Vuoden loppuun painottuvilla eroilla on näin suuri vaikutus.
- hesari42
foo bar kirjoitti:
75 % ei välttämättä ole alitettu vielä. Eroamisista on varsin hyvä reaaliaikainen seuranta, mutta liittymisistä ei ole. Mallinsin asiaa alkuvuodesta ja sain 75 % alituksen tulevan syys-lokakuulle olettamalla liittymisen jakautuvan tasaisesti koko vuodelle. Vuoden loppuun painottuvilla eroilla on näin suuri vaikutus.
On jo alle 75 %. Lasten pakkokasteet pudottavat lukua ja samoin myös maahanmuutto.
- foo bar
hesari42 kirjoitti:
On jo alle 75 %. Lasten pakkokasteet pudottavat lukua ja samoin myös maahanmuutto.
Ehkä se on jo alitettu. 75 prosentin alitus meni itsellenikin yllättävän myöhäiseen vaiheeseen vuotta mallillani. Otin tosiaan huomioon väestönkasvun mallissani, mutta yllätyksiä voi olla. Erot ovat menneet olettamaani tahtiin, eikä muutenkaan ole tiedossa suuria poikkeamia muissa mittareissa. Kun kyse on vain joistain tuhansista ihmisistä, pienikin poikkeama on kuitenkin merkittävä.
Helsingissä kuolleiden määrä vuosittain löytyy tästä:
http://www.hel.fi/hel2/tietokeskus/julkaisut/pdf/13_12_30_Tilastollinen_vuosikirja_2013.pdf
Helsingin Seurakunnan jäsenistä kuolleiden määrä tästä:
http://www.helsinginseurakunnat.fi/material/attachments/keskusrekisteri/vuositilastot/m3fUPhaNj/Vuositilasto_2013.pdf
Siitä vaan suhdelukua laskemaan.- fghgfg
Espoo jäi pois tässä sen luvut: kirkkoon kuuluu 66,0%, syntyneistä kastetaan 58,1%.
Jos Helsingissä kuolleista 2/3 n.67% kuuluisi kirkkoon, joka saattaa olla aika lähellä totuutta, niin silloin ei olisi syntyneiden ja kuolleiden suhtella merkitystä kirkon jäsenosuuden kehitykseen, laskuun. Turpaan kirkolle molemmista päistä tasavahvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131208
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1181057- 130940
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten297755Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81676Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504