Alla olevasta artikkelista tuli mieleen ilmastointilaite josta nesteet vähissä tai jo karanneet. Lisääkö sellainen ilmastonti todellakin kulutusta?
Autossani ei ole eriksen ilmastointi on / off toimintoa vaan se käynnistyy kun laittaa lämmityksen kylmälle.
Nesteet ovat jo toissa-kesän lopulla hiipuneet ja kun en ilmastointia ole suuresti tarvinnut (ollut melko vähän ajoa) niin en ole laitetta huollattanut (ilmeisemminkin olisi kannatanut). Vaikutelma, että ilmastointi toimii uusien nesteiden jälkeen hyvin parisen vuotta.
"Ilmastointi voi lisätä auton polttoaineen kulutusta jopa parilla litralla."
"Huoltamaton ilmastointi, jossa nesteet ovat vähissä, vaati vieläkin enemmän tehoja."
- http://www.iltalehti.fi/autot/2014072818523934_au.shtml
Löytyi kiinnostava rtikkeli ilmastoinnista, sen huollosta ja käytöstä ( 2004 ).
Ilmastoinnin huolto: http://www.tuulilasi.fi/uutiset/ilmastoinnin-huolto
Ilmastointi ja polttoaineen kulutus
7
315
Vastaukset
- mun mielestä
Yksi huomionarvoinen seikka on se että autoa myydessäsi pääset helpommalla jos ilmastointi toimii.
Mutta jos laitteelle riittää pelkkä täyttöhuolto on se noin 70 euron juttu, eli ei sitä kovin paljoa kannata miettiä. Syksyn kosteilla keleillä ilmastointi estää lasien huurtumisen, helteillä pitää sisäilman miellyttävänä.
Myydään vieläkin perusvarusteltuja autoja ilman ilmastointia, mutta on se parempi valinta kuin hienot vanteet matalaprofiilirenkailla. - __ ilmastointi __
Yes, kyllä auton ilmastointi pitäisi huollattaa vaikka käyttöä ei olisikaan hurjan paljon.
Terveys. Kompura voi mennä rikki ja höyrystin kerää likaa ja kosteana toimii kasvualaustana sienikasvustolle kuten tuo mainio Tuulilasin artikkeli kertoo jossa muutamia hyödyllisiä vinkkejä ilmastoinnin käytönkin suhteen.
Tänä kesänä auton seistyä pidempään, niin sisällä on lieviä hajuhaittoja, joka voi hyvinkin johtua tuosta höyrytsitimen tilasta. Sitten kun ajaa jonkin verran ja käyttää lämmityslaitteen tuuletinta, niin hajut poistuvat.
Lisäksi jos huolatamattomana vielä lisää polttoaineenkin kulutusta, niin säännöllinen huolto on enempi kuin perusteltua.
En sitten tiedä starttaako kompura silloinkin kun nesteet ovat vähissä tai karanneet.- Nesteet karanneet
Järjestelmässä on painekytkin, joka estää kompuran käynnistymisen, jos aineet ovat kokonaan pihalla.
- __ ilmastointi __
>> Järjestelmässä on painekytkin, joka estää kompuran käynnistymisen, jos aineet ovat kokonaan pihalla.
Vaikuttaa loogiselta, mutta toivottavasti pyörimisen puute ei ole aiheuttanut vahinkoa kompuralle. En tiedä voiko ilmastointihuollossa jumitumisesta / jumittautumattomuudesta varmistua (manuaalisti) ennen varsinaista huoltoa, täyttöä ja laitteen käynnistämistä.
Avauksen linkistä.
"Toinen käyttövinkki on, että ilmastointia pitäisi käyttää vähintään kerran kuussa. Kompressorin akselitiivisteet saavat tarvitsemaansa voitelua vain käynnin aikana. Voitelu estää tiivisteitä kuivumasta kiinni akseliin ja vaurioitumasta taas käynnistettäessä."
"Ilmastointi ei kytkeydy toimintaan pakkasella – yleensä alin lämpötila on kahden plusasteen luokkaa. Autolla pitäisi siis käydä pakkaskaudella lämpimässä parkkihallissa, jotta kompressorin saisi pyörimään muutamaksi minuutiksi." - Ei nykyää paljonkaan
Älytöntä ottaa yli kymmenen vuotta vantaa tekniikka nykypäivänä esille. Omassa dieselautossani ilmastointi lisää kulutusta n. 2-3 desilitraa tunnissa. Helppo mitata, koska ajotietokone näyttää joutokäynnillä kulutusta, kun laittaa ilmastoinnin päälle kulutus lisääntyy 3 desiä. Ajossa kulutus pienempi koska suuremmilla kieroksilla moottorin hyötysuhde kasvaa.
Tosin missään autossa ei ole oikein näyttävää kulutusmittaria, joten se uskonnostasi :)
- Erotus riittää:.
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Tosin missään autossa ei ole oikein näyttävää kulutusmittaria, joten se uskonnostasi :)
.
Kyllä se erotus näytetään oikein
Samaa luokkaa näyttää olevan bensa-skodassakin 0,2-0,3 litraa on erotus
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215404- 501421
- 11837
- 47809
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58798Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52787- 46782
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49776Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132765Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8754