Olen

Ratikkakuski.

sitä mieltä että suomeen ei saisi tulla lisää maahanmuuttajia koska rahat eivät riitä edes vanhusten hoitoon ja valtio joutuu ottamaan jatkuvasti lisää lainaa.

Selkokielellä sanottuna: ainoastaan poliitikot haluavat, että tänne tulee värillisiä ja heidän ei tarvitse piitata maahanmuuttajien aiheuttamista ongelmista koska he ovat rikkaita ja heidän ei tarvitse asua niillä alueilla missä on värillisiä.


He-hee! :-)

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojeluun kyllästyny

      Pas.kan marjat. Tänne tarvitaan lisää reipasta työväkeä vielä paljon enemmän sillä suomalaiset laiskat eivät edes viitsi etsiä työtä. Onneksi vuoden alussa alkavat ne uudet työllistämiskohteet johon on pakko osallistua. Rahat saadaan riittämään hyvin kunhan vain ttt asetetaan oikealle tasolle. Nyt se ei kannusta työelämään hitonkaan vertaa.

    • juntti suomalainen

      Ei se ihon väri mitään merkitse tässä yhtälössä. Se merkitsee että ei tosissaan ole varaa elättää kasvavaa joukkoa "joutolaisia", työtä tekemättömiä "resusseja".

      Eivät he töitä tee, mutta sosiaalisia etuja ja palveluita käyttävät enemmän mitä kantaväestö yleensä käyttää.

      Lapsilisät, päivähoitopaikkoja, hammashuoltoa, terveyskeskuksen palveluita, erikoissairaanhoidon palveluita, asumistukia suuriin asuntoihin menee paljon, toimeentulo tukea, tulkkipalveluita, psykiatrin/psykoloogin tarve monilla ja viranhaltioita "tukihenkilöinä" tarvitaan myös, joten kantaväestö jää vähemmälle huomiolle.

      En kiellä etteivätkö he todella tarvitsisi näitä kaikkia palveluita, mutta on väärin ettei kantaväestö joka tämän kaiken kustantaa; ei todellakaan saa samaa palvelua ja etuja.
      Se on vääryys, meidän omia huonosti/heikosti toimeen tulevia kohtaan.
      Tätä menoa ollaan kohta kaikki, myös työtä tekevä väestö; sitä joukkoa joka ei pärjää enää omillaan. Palkat putoavat ja verot nousee......
      Ilmeisesti maahanmuuttajien edut on kuitenkin sitä ennen lailla ja pykälillä
      tullut turvattua. Heillähän on status: maahanmuuttaja.

      Eiköhän meillä ole jo tarpeeksi "kuormaa reessä", ei lastata enää lisää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe