Fyysikoksi

Fyysikkopoika

Olen miettinyt, että haluan fyysikoksi.


Minulla ei ole kumminkaan hajua, miten pääsen fyysikoksi? Mitä koulutuksia pitää käydä ja missä opiskella jne?

Ei tarvi tulla haukkumaan tyhmäksi kun en tiedä, tämän avulla haluan vain saada tietää, Vastatkaa kiitos :)

7

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkhjklhklh

      Lukion jälkeen yliopistoon, niin kyllä se siitä. Fysiikkaa opetetaan useissa yliopistoissa Suomessa. Lukiossa kannattaa ottaa pitkä matematiikka ja tietenkin pitkä fysiikka ja varsinkin matematiikan kanssa kannattaa tehdä töitä.

    • Ei kun menoksi

      Opiskele yliopistossa fysiikasta ensin kandiksi, sitten maisteriksi ja väittelet lopuksi tohtoriksi. Sitten olet todellinen fyysikko. Tuo vie aikaa 6–10 vuotta riippuen lahjoistasi ja ahkeruudestasi.

      • Jep, näin se menee juuri.


    • 13+19
    • Itse pääsin aikoinani likemaan fyssaa H:gin yliopistoon ilman pääsykoetta, koska kirjoitin Laudaturin pitkästä matikasta ja Magnan reaalista. Pelkkä hakemus riitti siis, en ole ihan varma toimiiko tällainen karsinta nykyään vai pitääkö kaikkien hakijoiden mennä pääsykokeeseen.
      Lisätietoa asiasta saa parhaiten Mat. Luonnontieteellisen tiedekunnan kansliasta.
      Vaikkapa netistä tai soittamalla.

    • Xenia Onatop

      Aalto-yliopistosta tulee teknillisen fysiikan opiskelijoista myös loistavia teoreettisia fyysikoita, kuten Antti Niemi (Uppsalan yliopisto), Antti Kupiainen (Helsingin yliopisto), Mauri Miettinen (Uppsalan yliopisto, nuorena edesmennyt)...

      Teknillisen fysiikan koulutusohjelmassa voi valita vapaasti fysiikan lisäksi matematiikan, informaatiotekniikan ja teknillistaloudellisen suuntautumisvaihtoehdon. Fysiikan osaaminen näiden opintojen kanssa voi johtaa vaikka mihin menestykseen.

      Mutta vääjäämättä teknillisen fysiikan vaatimuksiin voi kuulua sellaisia opintoja, joista et välitä, jos vaikkapa haluaisit valita tiukasti teoreettisen fysiikan, matematiikan ja tietojenkäsittelytieteen - tai kemian. Silloin HY lienee paras paikka.

      • 2+20

        Niin ja TKK:n (nyk. Aallon) teknisen fysiikan kautta on tullut kaksi nykyistä tiedeakateemikkoa (Kohonen ja Nieminen) ja kolmaskin (Jauho) on tehnyt siellä pääosan opetusurastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3892
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      114
      3068
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2065
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      304
      1029
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      820
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      765
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe