Olen miettinyt, että haluan fyysikoksi.
Minulla ei ole kumminkaan hajua, miten pääsen fyysikoksi? Mitä koulutuksia pitää käydä ja missä opiskella jne?
Ei tarvi tulla haukkumaan tyhmäksi kun en tiedä, tämän avulla haluan vain saada tietää, Vastatkaa kiitos :)
Fyysikoksi
7
552
Vastaukset
- lkhjklhklh
Lukion jälkeen yliopistoon, niin kyllä se siitä. Fysiikkaa opetetaan useissa yliopistoissa Suomessa. Lukiossa kannattaa ottaa pitkä matematiikka ja tietenkin pitkä fysiikka ja varsinkin matematiikan kanssa kannattaa tehdä töitä.
- Ei kun menoksi
Opiskele yliopistossa fysiikasta ensin kandiksi, sitten maisteriksi ja väittelet lopuksi tohtoriksi. Sitten olet todellinen fyysikko. Tuo vie aikaa 6–10 vuotta riippuen lahjoistasi ja ahkeruudestasi.
- 13+19
Vaihtoehtona Aalto Yo:n tekninen fysiikka jos haluat enemmän fykiikkaa soveltavalle uralle http://www.aalto.fi/fi/studies/education/programme/teknillinen_fysiikka_matematiikka/
Itse pääsin aikoinani likemaan fyssaa H:gin yliopistoon ilman pääsykoetta, koska kirjoitin Laudaturin pitkästä matikasta ja Magnan reaalista. Pelkkä hakemus riitti siis, en ole ihan varma toimiiko tällainen karsinta nykyään vai pitääkö kaikkien hakijoiden mennä pääsykokeeseen.
Lisätietoa asiasta saa parhaiten Mat. Luonnontieteellisen tiedekunnan kansliasta.
Vaikkapa netistä tai soittamalla.- Xenia Onatop
Aalto-yliopistosta tulee teknillisen fysiikan opiskelijoista myös loistavia teoreettisia fyysikoita, kuten Antti Niemi (Uppsalan yliopisto), Antti Kupiainen (Helsingin yliopisto), Mauri Miettinen (Uppsalan yliopisto, nuorena edesmennyt)...
Teknillisen fysiikan koulutusohjelmassa voi valita vapaasti fysiikan lisäksi matematiikan, informaatiotekniikan ja teknillistaloudellisen suuntautumisvaihtoehdon. Fysiikan osaaminen näiden opintojen kanssa voi johtaa vaikka mihin menestykseen.
Mutta vääjäämättä teknillisen fysiikan vaatimuksiin voi kuulua sellaisia opintoja, joista et välitä, jos vaikkapa haluaisit valita tiukasti teoreettisen fysiikan, matematiikan ja tietojenkäsittelytieteen - tai kemian. Silloin HY lienee paras paikka.- 2+20
Niin ja TKK:n (nyk. Aallon) teknisen fysiikan kautta on tullut kaksi nykyistä tiedeakateemikkoa (Kohonen ja Nieminen) ja kolmaskin (Jauho) on tehnyt siellä pääosan opetusurastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492