Suomalais-amerikkalainen tutkimusryhmä loi matematiikalla ja tietokoneella magneettisen monopolin. Entä jos luotaisiin todellinen fysikaalinen monopoli. Millaisia sovelluksia sillä olisi?
magneettinen monopoli
12
167
Vastaukset
Kiinnostuksen vuoksi kysyn, mikä spin, varaus ja massa tuollaiselle hiukkaselle tietokoneessa annettiin?
- 19+8
Fuusioreaktorisovellus
- 17+1
tractor kirjoitti:
Fuusioreaktorisovellus?
You must be kidding?Siis magneettisilla monopoleilla saataisiin aikaa voimakkaita vakaita magneettikenttiä joita tarvitaan fuusioreaktorissa.
- Ryystäinen
Kaapissani on pullo ruskeaa nestettä nimeltä Monopol. Se vetää minua puoleensa magneetin tavoin, joten siitä lienee kysymys.
- Kaikkitietävä
Magneettista monopolia ei voi luoda samasta syystä mistä ei voi olla virtaavaa vettä joka ei aiheuta vastusta ja vetovoimaa samanaikaisesti, koska vastustus ja vetovoima on sama virta, vastakkaisilla puolilla.
- hawukka
Olen antanut itseni uskoa, että liikkuva varaus eli virta synnyttää magneettikentän. Toinen liikkuva varaus kokee voimavaikutuksen magneettikentässä. Magneettinen voima on siis kahden liikkuvan varauksen vuorovaikutusvoima.
Mikä se magneettikenttä on, jos toinen varaus häippäsee yhtäkkiä tiehensä. Kummalle se kenttä kuuluu. Jääkö kenttä paikoilleen vai lähteekö se sen karkulaisen mukaan. Vai viekö kumpikin varaus oman osuutensa kentästä mukanaan. - hawukka
Olen antanut itseni uskoa, että valo on sähkö- ja magneettikenttien vuorottelevaa värähtelyä. Fotonissa ei ole varausta eikä massaa. Siis muuttuva sähkökenttä synnyttää magneettikentän ja päin vastoin. Aika vekkuli ja varausta ei ole mailla eikä halmeilla.
- hawukka
Edelleen, olen antanut itseni uskoa, että suurienergiaisesta fotonista voi parinmuodostuksen kautta syntyä elektroni ja sen antihiukkanen positroni. Näillä taas on massa ja vastakkaismerkkiset varaukset.
Ehkä kannattaa jättää nämä fundeeraukset niille, joille siitä maksetaan. Siis tiedemiehille. - hawukka
Elektronia pidetään alkeishiukkasena, siis jakamattomana. Silti annihilaatiossa elektronista ja positronista syntyy kaksi vastakkaisiin suuntiin valon nopeudella lähtevää fotonia, joiden yhteinen energia vastaa elektronin ja positronin massojen energiaa. Jakamattomasta alkeishitusta syntyy fotoni eli värähtelevän sähkö- ja magneettikentän paketti. Mikä se sellainen "jakamaton" hitu on.
Onko siis fotoni kaikkein alkeellisin "hiukkanen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647