Uskotko, P. Räsänen, ihmisen polveutuvan apinasta?

hiiefjakoo

Tällainen yleisökysymys esitettiin kuulemma Räsäselle Ylen Kioski-ohjelmassa. Ja Päivi vastasi että ei usko. En usko minäkään. Kerrankin Päivi oli oikeassa. Valitetavasti Päivi ei usko sitäkään että ihmisellä ja apinalla on yhteinen kantamuoto.

Ihmetyttää tällainen kysymys, sillä kuvittelisin kysyjän hyväksyvän evoluution tosiasiana ja pitävän luomisoppia mielikuvituksellisena uskomuksena. Ja silti tuollainen kysymys joka osoittaa että edes evoluution perusasiat ei ole hallussa.

Eihän evoluutiotutkijat väitä että ihminen polveutuisi apinasta, että ensin olisi ollut apina ja se olisi kehittynyt aikojen kuluessa ihmiseksi, vaan että ihmisellä ja apinalla on yhteinen kantamuoto kaukana menneisyydessä.

Kyllä on Suomen kouluissa evoluution opetus surkeeta tasoa, kun evoluution tosiasiaksi hyväksyvätkin luulevat että ihminen polveutuu apinasta, ja että evoluution asiantuntijat, alan tiedemiehet, näin väittäisivät.

Ei se tosin minussa aiheuttaisi mitään häpeää vaikka niin olisikin - mutta kun ei ole - sen enempää kuin se että meillä on yhteinen kantamuoto. Mitä häpeämistä kummassakaan olisi?

16

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiset ovat apinoita ja ihmisten esi-isät olivat apinoita. Nykyihminen on polveutunut aiemmista ihmislajeista, jotka siis olivat apinoita.

      Joten kyllä, ihminen on polveutunut apinoista. Ei tosin mistään nykyapinalajista.

      • NiinSeWaanOn

      • NiinSeWaanOn

        Ihmettelen edelleen, mitä Päivi tarkoitti vastauksellaan.


      • fda
        NiinSeWaanOn kirjoitti:

        Ihmettelen edelleen, mitä Päivi tarkoitti vastauksellaan.

        Sitä että tiede ja järki on nyt hylätty Ison Kirjan fanien uuden suuntauksen takia, jossa taistellaan modernia maailmaa vastaan.


      • fda kirjoitti:

        Sitä että tiede ja järki on nyt hylätty Ison Kirjan fanien uuden suuntauksen takia, jossa taistellaan modernia maailmaa vastaan.

        Nyt kun Päivi toivottavasti putoaa ja yrittää palata lääkärintyöhönsä, pitäisikö olla pikkusen tarkkana mitä se siellä tekee? Vai pitäisikö harhainen harppu siirtää suoraan eläkkeelle?


    • eiollaapinoita

      Ei siinä ole myös mitään häpeämistä että Jumala on luonut apinat ja ihmisen ja kaikki lajit ihan erikseen. Ihanaa kerran koko luomakunta kukoistaa ja vapautuu ihmisen lankeemuksen kirouksesta.

      • Eikä siinäkään ole häpeämistä, että lajit ovat kehittyneet evoluution myötä ja ihminen kuuluu hominidae heimoon eli sioihin ihmisapinoihin. En minä ainakaan häpeä olla osa luontoa. Toki olen eri lajia kuin vaikka simpanssi, mutta läheinen sukulaislaji se on minulle.
        Ja on muuten sinullekin, vaikka miten yrittäisit asian kieltää.


      • fda

        Mikä siinä luonnossa muuten on se mikä monia fundamentalisteja ärsyttää? Luin joskus, että metsien hävitystä on tehty ihan uskonnollisen vakaumuksen perusteella kun on haluttu laajentaa "sivistystä".


      • AiheessaPysyen
        fda kirjoitti:

        Mikä siinä luonnossa muuten on se mikä monia fundamentalisteja ärsyttää? Luin joskus, että metsien hävitystä on tehty ihan uskonnollisen vakaumuksen perusteella kun on haluttu laajentaa "sivistystä".

        Hyvä kysymys, veikkaan seuraavaa: Luonto näyttää kaoottiselta ja vaikeasti hallittavalta, mikä ärsyttää järjestystä haluavia fundamentalisteja. Heidän mielestään kaikki on luotu tarkoituksellisesti omalle paikalleen, mutta saatanalliset voimat aiheuttavat epäjärjestystä. Ihmistäkään, luomakunnan kruunua, ei kunnioiteta metsässä, vaan mikä tahansa pikkuelukka voi ulostaa oksalta hänen puhtaalle vaatteelleen.


    • viisasvaiei

      Vieläkin minulla on vaikeuksia hahmottaa lääkäriä uskovaisena.

      • Tolkuntulkku

        Työkaverinani oli aikoinaan lääkäri, nuori nainen, joka kertoi ihan pokkana, kuinka rukouksen voimalla on ihmisille on saatu paikkoja hampaisiin ja lyhyempi jalka kasvamaan toisen kanssa saman pituiseksi! Kuinkahan moni haluaisi tällaisen lääkärin potilaaksi?


      • Tolkuntulkku kirjoitti:

        Työkaverinani oli aikoinaan lääkäri, nuori nainen, joka kertoi ihan pokkana, kuinka rukouksen voimalla on ihmisille on saatu paikkoja hampaisiin ja lyhyempi jalka kasvamaan toisen kanssa saman pituiseksi! Kuinkahan moni haluaisi tällaisen lääkärin potilaaksi?

        Jos hän on kovin kaunis, niin miksei vaikka vakioasiakkaaksi.


      • mies-tekee-mitä-vaan
        kekek-kekek kirjoitti:

        Jos hän on kovin kaunis, niin miksei vaikka vakioasiakkaaksi.

        Vaikka sitten oman terveyden kustannuksella? Ja jotkut sanovat, että naiset ovat typeriä....


    • Taikauskonnoton

      Ihminen ei pelkästään polveudu apinoista vaan ihminen ON apina: kuuluu kädellisten osalahkoon Simiiformes eli apinat.
      Ja tämä on ihan tieteellinen luokitus, ei mikään mielipideasia.

      • Taikauskonnoton

        Kysymyshän on vähän sama, kuin jos kysyttäisiin polveutuuko ilves kissoista. Polveutuu kyllä varhaisemmista kissoista, mutta kyllä ilves itsessäänkin on kissa.


    • välihuomautus

      Päivi taitaa olla ns teistisen evoluution kannattaja päätellen siitä, että hän ei omien sanojensa mukaan pidä raamattua tiedekirjana eikä toisi luomisoppia (ID) biologian tunnille. Tuo apinasta polveutumisjuttu on kysymyksen asetteluna hieman epäselvä, mutta jos Päivi olisi vastannut kyllä, niin Päivin fanit olisi pyörtyneet.

      "Räsänen ilmoittaa suoraan ja selkeästi, ettei Raamattu ole tiedekirja...
      Hän toteaa, ettei kreationismi kuulu biologian tunneille peruskoulussa."

      http://paholaisen-asianajaja.blogspot.fi/2011/04/rasanen-puhui-kreationismista.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1173
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      62
      1143
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      856
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      853
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      757
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      108
      657
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      94
      618
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      54
      598
    9. 78
      571
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      538
    Aihe