Kristittyjen mediat syyttää vapareita

Vapareita syytellään moskeijahankkeen tiedotuksesta, vaikka itse uutisoivat kirkon roolista hankkeessa ja kirkosta eroamisestakin sen takia.
Seurakuntalainen on sen jälkeen muuttanut yhden uutisen ja kokonaan poistanut toisen.

http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/valomerkki-moskeijauutisoinnista-taytyy-onnitella-vapaa-ajattelijoiden-tiedotusta/

Kyllä se oli Valomerkki joka jo 12.6 kertoi kirkon yhteydestä moskeijahankkeessa:
http://www.valomerkki.fi/uutiset/suurmoskeijan-rahoitus-huolestuttaa

Sitten itse Seurakuntalainen uutisoi asiasta 21.7, jossa mainittiin "Kirkon rooli" hankkeessa, mutta ainakin otsake on sittemmin vaihdettu Seurakuntalaisen uutiseen.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/evankelisluterilaisella-kirkolla-rooli-suurmoskeijahankkeessa/
Tuo uutinen sai alleen paljon erouhkauksia uskovaisilta.

Jostain syystä Seurakuntalainen poisti melkein 22.7 laittamansa uutisen, joka oli otsakkeella : "Suurmoskeija-hanke lisää eroja kirkosta"
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/suurmoskeija-hanke-lisaa-eroja-kirkosta/

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • hmoila

        Niljakasta, Seurakuntalainen yrittää ulkoistaa oman ongelmansa.


      • hmoila kirjoitti:

        Niljakasta, Seurakuntalainen yrittää ulkoistaa oman ongelmansa.

        Onhan tuon lopussa mainittu "Uutisen otsikointia muutettu (24.7.2015). Aiempi otsikointi aiheutti julkisuudessa virhetulkinnan, että kirkko toimisi moskeijahankkeen rahoittajana."

        Ylipäänsä syytöksiä valehtelusta heitetään liian herkästi. Samahan näkyi aikanaan mm. tässä: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/339 . Tuossa oli virhe, ja vuoden verran syytettiin miten vapaa-ajattelijat "valehtelivat Eduskunnalle" -- vaikka virhe ei ollut sellainen, että olisi ollut järkevää siinä valehdella.

        Mutta kohtuutonta kai olisi odottaa että ajatellaan ennen syyttämistä.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Onhan tuon lopussa mainittu "Uutisen otsikointia muutettu (24.7.2015). Aiempi otsikointi aiheutti julkisuudessa virhetulkinnan, että kirkko toimisi moskeijahankkeen rahoittajana."

        Ylipäänsä syytöksiä valehtelusta heitetään liian herkästi. Samahan näkyi aikanaan mm. tässä: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/339 . Tuossa oli virhe, ja vuoden verran syytettiin miten vapaa-ajattelijat "valehtelivat Eduskunnalle" -- vaikka virhe ei ollut sellainen, että olisi ollut järkevää siinä valehdella.

        Mutta kohtuutonta kai olisi odottaa että ajatellaan ennen syyttämistä.

        Se että eri osapuolet hieman kärjistää asioita omaksi edukseen, on täysin ymmärrettävää, mutta valehtelua ei voi ymmärtää ja pitäisikin aktiivisemmin niitä seurata ja puuttua.

        Seurakuntalaisessa olen havainnut usein perättömiä juttuja, jotka ovat kylläkin lainattu ja osin muutettu jostain vastaavasta ulkolaisesta kristillisestä mediasta.
        Aito avioliitto-yhdistykseltä on tullut jopa muihinkin medioihin suoria valheita, kuten esim. gallup-tulokset on valehdeltu ja Australiassa on väitetty olevan tasa-arvoinen avioliittolaki, joka on kumottu, vaikka kyseessä oli vain yksi territorio, joka oli toiminut vastoin liittovaltion lakia.


    • Tuomo "Squirrel" Hämäläinen kirjoittaa blogissaan täsmälleen samasta asiasta.

      "Suurmoskeijasta, eroakirkosta.fi:n valehtelusta valehtelusta ja muusta vastaavasta."
      http://kupuramiekka.blogspot.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe