Maailma muuttu, muuttuuko Jumala siinä samalla?

Jyriririririri

Finnteologien mielestä, erityisesti piispa Mäkisenmielestä muuttuu.

Mutta voisiko joku asiantuntija nyt kertoa että miten tämä raamatunkohta pitäsi muuttaa niin että se olisi varmasti nykyjumalan sanaa?

Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
25 nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
26 Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
28 Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
29 He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;


Siis tämähän oli hyvä analyysi nykyevolutionisteista, siis minun mielestäni, eikä sitä mihinkään tarvitse muuttaa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystävännejyriopastaa

      Voin hiukan analysoida tuota raamatunkohtaa:

      Jae 24. Saastaaisten sukupuolitautien vuoksi nuo moraalittomat häpäisevät omat ruumiinsa ja toistenkin.

      Ja 25. Kukas muu kuin evolutionistimolocci sanoo ettei Jumala mitään luonut vaan eliöt kehitttivät itsensä. Siis eliöstön olemassaolosta ei ole vastuussa Luoja vaan luotu.

      Jae 26-28. Siis jos evokit eivät ole homoja kuten muutama palstalainen tunnetusti on, niin heidät on manipuloitu homofanittajiksi sillä aivopieruväittämällä että homous on peritýtyvä ominaisuus, siis ilman perillisiä periytyvä, hehehe, vitsi mikä täysin ääliömäinen väite.

      Jae 29. Evokkien vastauksistahan sen näkee että tämä kertoo heistä.

    • Taikauskonnoton

      Tunnustan, etten jaksanut lukea sepustustasi. Otsikosta kuitenkin tuli mieleen, että tottakai Jumala muuttuu samalla kun maailma ja maailman ihmisten ajattelu muuttuu. Tämähän on itsestään selvää, sillä Jumala (kaikki jumalat) elää vain ihmisten ajatuksissa.

    • "Tunnustan, etten jaksanut lukea sepustustasi. Otsikosta kuitenkin tuli mieleen, että tottakai Jumala muuttuu samalla kun maailma ja maailman ihmisten ajattelu muuttuu. Tämähän on itsestään selvää, sillä Jumala (kaikki jumalat) elää vain ihmisten ajatuksissa."

      Maailmankaikkeutta ja luonnonlakeja ei siis sinun mukaasi ole kukaan luonut, vaan ne ovat itse luoneet itsensä olemattomuudesta ja tyhjyydestä, ennen kuin itse olivat olemassa. Niiden luoja olisi siten vain ihmisen ajatuksissa. Samalla logiikalla kirja on syntynyt ilman kirjailijaa, taidemaalaus ilman taiteilijaa, leipä ilman leipuria ja kuvapatsas ilman kuvanveistäjää. Kirjailija, taiteilija, leipuri ja kuvanveistäjä ovat vain satuolentoja, jotka ovat ihmisten ajatuksissa. Sellaista on evoluutiologiikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      602
      2144
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1078
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      19
      1018
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      897
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      79
      795
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      88
      737
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe