Olen jo vuosia kärsinyt pahasta unettomuudesta..Valvoessa tulee mietittyä kaikkea. Olen 55 vuotias nainen..sairastanut paljon..Usein mietin mennyttä elämää..olisinko tehnyt toisin jos olosuhteet olisivat olleet paremmat. Olen kristitty uskova..en kuitenkaan usko Lutherin oppiin. Uskon että jokaisen on tehtävä työtä pyrkien paremmaksi ihmiseksi.Jumalan Armo on suotu jokaiselle ihmiselle..Olen väsynyt ja masentunut..henkisesti jo kuollut. Paljon pahaa tapahtui elämässäni viimeisenä viitenätoista vuotena. Sairauksia..leikkauksia..ihmissuhde ongelmia..taloudellisia vaikeuksia.20 vuotta olen nauttinut aamukahvin Raamattua lukien. Sana on ollut lohtuni ja kannustajani . Jos ajattelisin että uskovan merkki on se ettei hänelle tapahdu mitään pahaa. .tai että vain pahoille ja Jumalattomille tapahtuu pahaa..Kuitenkin me kaikki olemme samasta alkulähteestä ja syntiin syntyneitä. Ja kaikella mitä uskovan elämässä tapahtuu on päämääränä tuoda esiin yksilön väärät taipumukset. "Polttamalla"saadaan esiin hopea ja kulta..kuonana poistuu kaikki paha sielusta. Näin siis uskon. Mutta nyt olen menettämässä uskoni..luen edelleen sanaa...mutta mikään ei liiku sisälläni..luen koska tiedän ..ja muistan sen miten sanan lukeminen aikaisemmin virvoitti ja luen enää vain siksi että "roikun Jeesuksen viitan liepeessä kiinni" . Minusta tuntuu että Jumala on luovuttanut suhteeni. Hän levitti kätensä ja totesi " toivoton tapaus,antaa olla!" Tunnen itseni hylätyksi. Minua pelottaa..koska tuntuu että Hän joka on ollut kanssani syntymästä ni asti..Ei ole enää...Hän on hylännyt minut kuten kaikki muutkin..viikkoja jo on mielessäni pyörinyt että voisin itse tehdä jotain..Tämän tuskan päättämiseksi. Monta asiaa ihminen voi kestää..hylkäämistä. ..äidin ja isän...aviomiehen ja lasten..mutta se että Jumala hylkää ..mitä enää jää jäljelle!? Ei mitään! Olen niiiiin väsynyt valvomaan yksin...Olen niiiiiiin väsynyt kärsimään. Olipa taas tyhmä sepustus. Anteeksi
Pettymys elämään..ihmiseen ja itseeni
2
116
Vastaukset
- Näkökulmaa1
Ei se ollut tyhmä sepustus.
Taidat kärsiä masennuksesta.
Olin itsekin masentunut silloin,kun menetin kaiken,omaisuuteni,rakkaat läheisenikin,mutta toivun yleensä pian,sillä en mieti liikaa asioita,joihin en voi vaikuttaa.
Oikeastaan se tilanne oli huvittavakin,kun kodittomana istuin kuusen juurella,ilman mitään muuta omistusta kuin vaatteet päälläni,se oli koomista ,sillä kuukautta aiemmin minulla oli kaikki mitä saatoin elämältä tahtoa.
Ehkä Jumala kouluttaa sinua johonkin ,mitä vielä et tiedä,johonkin tulevaan,jossa voit olla Jumalan käytössä uudessa voimassa,onhan se mahdollista.
Ei Jumala hylkää ketään ilman todella hyvää syytä,jota en nyt osaa kuvitella kohdallesi,koska roikut Herrassa kiinni..
Vastoinkäymiset,mitä olet kokenut,nousevat joskus pintaan,tuttua minullekin,mutta tunteet on luvallisia ja luonnollisia.
Minkäpä sille voi jollei tämä elämä naurata,sillä elämä parhaimmillaankin on pelkkää tuskaa ja vaivaa,ja huonoimmillaan se on helvettiä.
Eletään siis niillä eväillä mitä on annettu,,kunhan edes jotakin jää taskunpohjalle:)
Älä ole liian ankara itsellesi,muutoin on vaarana,että olet liian ankara muille.:) Rakas aloittaja, jos luet vielä palstaa, niin kirjoituksesi kosketti kovasti. Tällä palstalla ei tietenkään voi kovin seikkaperäisesti kertoa henkilökohtaisia asioitaan.
Olen suunnilleen iäkäisesi nainen ja minäkin olen kokenut pitkän vaikean koettelemusjakson ja olen ollut pitkään uskossa. Kyllä Jumala on myös siellä laakson ja pimeyden kuilussa. Aikamme on kovaa, pimeää ja ihmistä koetellaan myös yksityiskohtaisesti.
Jos kiinnostaa jakaa sydäntä enemmän, niin voit kirjoitella minulle. Olen armollinen, en tuomiohenkinen. En ole aina onnistunut ihmisenä ja kristittynä.
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2644626Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138