Elia meni taivaaseen. Vai onko joku ihan tosissaan

ElisaTuulispäässä

eri mieltä näistä raamatunjakeista
2. King. 2
9 Kun he olivat tulleet yli, sanoi Elia Elisalle: "Pyydä minua tekemään hyväksesi jotakin, ennenkuin minut otetaan pois sinun tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon minuun sinun hengestäsi kaksinkertainen osa".

10 Hän vastasi: "Pyyntösi on vaikea täyttää. Mutta jos näet, kuinka minut otetaan pois sinun tyköäsi, niin se täytetään; jollet, niin se jää täyttämättä."

11 Kun he niin kulkivat ja puhelivat, niin katso, äkkiä ilmestyivät tuliset vaunut ja tuliset hevoset, ja ne erottivat heidät toisistansa, ja Elia nousi tuulispäässä taivaaseen.

12 Kun Elisa sen näki, huusi hän: "Isäni, isäni! Israelin sotavaunut ja ratsumiehet!" Sitten hän ei enää nähnyt häntä. Ja hän tarttui vaatteisiinsa ja repäisi ne kahdeksi kappaleeksi.

11

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • generational

      >Isäni, isäni! Israelin sotavaunut ja ratsumiehet!

      Saattaa tarkoittaa hengellisessä mielessä "oppi-isäni!, oppi-isäni, Israel sotajoukkojen tärkein varustus ja ase"

      Eli todellakin otettiin taivaaseen, ja myös ne otettiin jotka heräsivät Matteuksen evankeliumi: 27:52

      ja haudat aukenivat, ja monta nukkuneiden pyhien ruumista nousi ylös.

      • Joram

        Pari vuotta myöhemmin
        ELIA KIRJOITTI KIRJEEN KUNINKAALLE
        -ilmeisesti sieltä taivaasta?
        hehe
        huonosti Raamattuasiluet


      • mistäkirjoitti

        Nämä kumppanukset olivat taivaassa:

        "Ja heille ilmestyivät Elias ynnä Mooses" Mark.9:4


    • sumffaraa

      Taivaaseen siis otettiin, ei tippunut taikaisin eikä kadonnut avaruuteen. Ehkä joku on sitä mieltä, että jätettiin kiertämään maapalloa salteliittina?
      Ihan sama on Eenokin kanssa, sinne meni kuolematta. Näin sanoo vanha testamentti, eikä sitä kumoa yksi kummallinen, monitulkintainen uuden testamentin jae. Ennemminkin on etsittävä muita selityksiä sille
      a) miksi Aikakirjat mainitsee Elian
      b) mitä Jeesus oikeasti muka sanoo Johanneksen evankeliumissa asiasta

      • sumffaraa

        Nii, siis täydennettäköön, etten usko kyseessä olevan muuta kuin kirjoittajien oam epäloogisuus tai sitten muu sekaannus. Oikeasti Elia ei mennyt mihinkään taivaisiin eikä tehnyt ainuttakaan ihmettä, jos nyt oli yleensä olemassa. Mutta raamatun ristiriitoihin tämä asia on helppo laittaa, jotain joutuu ohittamaan, jos haluaa saada siitä jotain järkevää. Tai sitten . . . ? Yleensäkin esitys siitä, että Elia olisi saanut jonkun "siirron" muualle on täysin kestämätön. Jos siitä olisi ollut kyse, olisi ollut helppo kirjoittaa se kuningasten kirjaan, sen sijaan että jättää ristiriitaisia lausumia taakseen osoittaen ettei kirjoittaja ole ollut perillä asioista kunnolla, tai sitten eri mieltä. Alkuperäinen traditio kertookin ihan selvästi, että Elia meni taivaaseen.


    • 2. King. 2ökkööököö

      9 Kunökkööökööhe olivat tulleet yli,ökkööököösanoi Elia Elisalle: "Pyydä minua tekemään hyväksesi ökkööököö, ennenkuin ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa".

      10 Hän vastasi: "Pyyntösi on vaikea täyttääökkööököö, ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" Mutta jos näet, kuinka minut otetaan pois sinun tyköäsi, niin se ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsiökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa"; jollet, ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" se jää täyttämättä."

      11 Kun he niin kulkivat ökkööököö, ennenkuinis ökkööökööminut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" ökkööököö osa" puhelivat, niin katso, äkkiä ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi hengestäsi osa" tuliset vaunut ja tuliset hevoset, ja ne erottivat heidät toisistansa, ja Eliaökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa"nousiis ökkööököötuulispäässä taivaaseen.

      12 Kun Elisa senökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa"näki, huusi hän: "ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa", isäni! Israelin sotavaunut ja ratsumiehet!" Sitten hän ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" enää ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa" häntä. Ja hän tarttui vaatteisiinsa ja repäisi ne kahdeksi ökkööököö, ennenkuin minut otetaan pois ökkööököö tyköäsi". Elisa sanoi: "Tulkoon ökkööököö sinun hengestäsi ökkööököö osa"

    • josjajojaehkäjos

      Jos Elisa palautettiin takaisin maahan kirjoittelemaan kirjeitä, kun ei ollut muistanut syntyäuudestaan, niin kuin hyvän hellarin kuuluu tehdä?


      • simppelisti

        2. Kuninkaiden kirjan 2:11, 12:ssa kerrotaan kuinka
        profeetta ”Elia lähti nousemaan myrskytuulessa kohti taivasta”.

        -- Taivaalla ei tässä tarkoiteta Jumalan läsnäolon henkitaivaita vaan ilmakehän taivasta, jossa myrskytuulet puhaltavat.

        -- Elia ei kuollut tuon taivaaseennousemisen yhteydessä vaan eli vielä useita vuosia sen jälkeen, kun hänet oli taivaan kautta siirretty pois seuraajansa Elisan luota.

        -- Elia ei kuollessaankaan noussut henkitaivaisiin,
        sillä Jeesus sanoi maan päällä ollessaan selvästi,
        että ”kukaan ei ole noussut taivaaseen” -Joh 3:13.


      • josjajojaehkäjos

        Josko Elia tuolloin noustuaan väli taivaaseen saikin uudestisyntymän ja sen jälkeen nostettiin ei noussut, niin näin Jeesus ei puhunut omiaan ja hyvä hellari Elia pääsi taivaaseen.

        Mistä tietää mihin taivaaseen Jeesus nousi ala, väli, ylä, henki, vai taivasten taivaisiin.

        Alussa Jumala loi taivaaT ja maan.


    • tuulispää2323

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      2223
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2046
    3. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      39
      1852
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      319
      1843
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      109
      1436
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1365
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1298
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1147
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      41
      1045
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1036
    Aihe