1.1.2015 - 31.3.2015: 5 829 kirkosta eronnutta
1.1.2016 - 31.3.2016: 7 900 kirkosta eronnutta
Kirkosta eroaminen on siis lisääntynyt viime vuoteen verrattuna 35,53 prosentilla eli yli kolmanneksella.
Lähde: https://eroakirkosta.fi/
Tammi-maaliskuu 2016: eroaminen selvässä nousussa
22
294
Vastaukset
Nämä kaksi todellisuudesta vieraantunutta umpitolloa hyyppää (arkkipiispa? ja se yksi plösä akka) sahaavat tyhmyyttään omaa oksaansa. HOHOHOHOHOHOHOHO!
- Tarapappa
Mistä nyt tuulee kun kookoo2 tulee eroa kirkosta palstalle? Yleensä hän on pelkästään Jehovan todistajat palstalla mollaamassa heitä.
Tarapappa kirjoitti:
Mistä nyt tuulee kun kookoo2 tulee eroa kirkosta palstalle? Yleensä hän on pelkästään Jehovan todistajat palstalla mollaamassa heitä.
Ihmettele ihan rauhassa.
- kookooltapuuttuuaivot
kookoo2 kirjoitti:
Ihmettele ihan rauhassa.
Syytä onkin ihmetellä kun taliaivo kookoo tuli tänne.
Jaa. Etkö muuhun pysty kuin ihmettelyyn ja henkilöön käymiseen. Pyydä nyt ihmeessä iltarukouksessa jessu-sedältä vähän jeesiä, ettet vaikuta ihan täystollolta.
- kookoohaisee
kookoo2 kirjoitti:
Jaa. Etkö muuhun pysty kuin ihmettelyyn ja henkilöön käymiseen. Pyydä nyt ihmeessä iltarukouksessa jessu-sedältä vähän jeesiä, ettet vaikuta ihan täystollolta.
Suksi nyt jo vittuun täältä plösö. Kun et täällä muutoinkaan käy.
- Sivusta-seuraaja
Kumpi teistä kahdesta pölvästistä osaa lopettaa tuon täysin ala-arvoisen toistensa nokittamisen? Teillä kummallekaan ei ole tuonne pään sisään annettu edes hitusta järkeä.
Lopeta pölvästi se täysin ala-arvoinen kookoo2 nokittaminen, kun ei sitä älliä ole jessuli-setä sinulle suonut. sinulle ei ole tuonne pään sisään annettu edes hitusta järkeä.
- Sivusta-seuraaja
kookoo2 kirjoitti:
Lopeta pölvästi se täysin ala-arvoinen kookoo2 nokittaminen, kun ei sitä älliä ole jessuli-setä sinulle suonut. sinulle ei ole tuonne pään sisään annettu edes hitusta järkeä.
Kookoo2 näköjään on se täysi pöljä joka ei osaa lopettaa.
Sivusta-seuraaja kirjoitti:
Kookoo2 näköjään on se täysi pöljä joka ei osaa lopettaa.
Ökököpökkö, uskis.
Lopeta pölvästi se täysin ala-arvoinen kookoo2 nokittaminen, kun ei sitä älliä ole jessuli-setä sinulle suonut. sinulle ei ole tuonne pään sisään annettu edes hitusta älliä. Muista laskea peräilmaa repivästi.- 24689
Huomaa selvästi, että kookoo2 on jäänyt apukoulussa luokalle ja saanut synnytyksessä äidiltään pahan aivovamman joka ei parane.
- KysynVaaan
Miten on liittymisten laita? Onko kirkko kertonut liittymisistä vuonna 2016??
- TehtäväMedialle
Vinkki medialle. Kun viime vuonna uutisoitiin liittymisistä, nyt sama vertaillen.
- TehtääväMedialle
TehtäväMedialle kirjoitti:
Vinkki medialle. Kun viime vuonna uutisoitiin liittymisistä, nyt sama vertaillen.
Tässä lähtökohtaa: Kirkkoon liittyi helmikuussa useampi kuin erosi
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/8E282C0429109E00C2257E11004088DA?OpenDocument&lang=FI - Vanhaa-Tietoasulla
Tuo tilasto mitä lainasit on vuodelta 2015, siis viime vuodelta. Tämän vuoden tilastoja kirkko ei näytä, koska kirkkoon liittyneiden määrä on selvästi vähentynyt. Mikään muu syy tähän ei voi olla. Samalla erot ovat selvässä kasvussa kun verrataan viime vuoteen. Yli 2000 eroa jo enemmän kuin vuonna 2015.
- HyvältäNäyttää
Yllätys yllätys! Kirkko istuu hiljaa kolossaan eikä kommentoi positiivista kirkosta eroamisen piristymistä mitenkään. Kirkkoon liittymisetkin taitaa olla laskussa, kun niistäkään kirkko ei vouhkaa mitään.
- Ajattele.itsekin
Kirkko yrittää hiljentää asian johdosta syntynyttä kohua, koska piispat tietävät ihmisten eroavan kirkosta sitä enemmän, mitä enemmän kirkko on julkisuudessa.
- VahvaltaNäyttää
Viime vuonna erosi 45 421. Nyt näyttää vahvasti, että tänä vuonna mennään yli 50 000 eron. Asetan tavoitteeksi vuoden 2008 erojen (52 203) ylityksen, jolla saavutettaisiin kaikkien aikojen neljänneksi paras ero vuosi.
- DownGoesKirkko
Tähän päälle kun vielä muistetaan lasten kastamisen olevan selvässä laskussa, niin kirkko tulee kokemaan tänä vuonna oikein kunnon rökäletappion.
- Kiinnitin.huomiotsa
Tänään (4.4.) pienoinen loppunousu klo 21-22. Tosin se on ehkä vain kahdeksan eroa, joten kun määrät näin pieniä, ei isompia johtpäätöksiä käyrän hyppäyksestä voi vetää...
- Kiinnitin.huomiota
eikun noin 17 eroahan se... mutta ei jatkunut klo 22 jälkeen
- HyvältäNäyttää
Arkkipiispa Mäkisen lain voimaisen karkotuspäätösen saaneiden pakolaisten nuoleskelun jälkeen kirkosta eroaminen on jäänyt selvästi normaalia korkeammalle tasolle. Tänäänkin positiivisen kirkosta ero päätöksen tekee noin sata ihmistä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2141427- 961276
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31067Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle161016Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890- 32830
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37768Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44754