Kunhan ilmoitan

.-.. .- .. - --- .. -. .-. ..- --- .... --- -. .-.. . .. -.- -.- ..- .-. .. .. -. ..- ..- -.. . -. .- -.- ..- -.

13

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä se viitsit olla reipas ja korjailla vanhoja koneita uuden veroisiksi. Olisit vaan kerralla repäissyt ja ostanut kokonaan uuden härvelin. Luuletko, että se kestää koko kesän tuolla uudistuksella? Onko se teillä ahkerassa käytössä?

      • Leikkurirunoilija

        Muuten toimivaa laitetta ei kannata heittää roskiin. Ja hinnatkin on hintavia, vuoden 2000 päältäistuttavistakin pääsee maksamaan monesti yli 500 euroa.


      • Niitä voi ja pitääkin kierrättää, se on ihan ok. Vaikka antaa eteenpäin varaosiksi. Jossain vaiheessa tuleekuitenkin se raja, kun vekottimet pitää vaihtaa uusiin.
        Itse olen sen verran lyhytpinnaista tyyppiä, etten jaksaisi katsella temppuilevia romuja (en varsinkaan ruohonleikkuria).
        Koneet on luotu palvelemaan ihmistä, eikä päinvastoin.


      • akkurunoilija
        tosi..typy kirjoitti:

        Niitä voi ja pitääkin kierrättää, se on ihan ok. Vaikka antaa eteenpäin varaosiksi. Jossain vaiheessa tuleekuitenkin se raja, kun vekottimet pitää vaihtaa uusiin.
        Itse olen sen verran lyhytpinnaista tyyppiä, etten jaksaisi katsella temppuilevia romuja (en varsinkaan ruohonleikkuria).
        Koneet on luotu palvelemaan ihmistä, eikä päinvastoin.

        Akun kestoikä on monesti lyhytkestoisempi mitä itse koneen. Samoin sytytystulppa ja öljyt on syytä vaihtaa vähintään 5 vuoden välein. Monessa istutavassa on myös ilmansuodatin.
        Terätkin kuluu.
        Kiertoon laittaminen on hyvä ajatus, jos ei ropaaminen kiinnosa ja on varaa


      • Juuri tuosta terien kulumisesta ja tylsyydestä saan pahimmat kilarit. Meillä on ihan tavallinen bensakäyttöinen, vedettävä- ja työnnettävä malli. Jostain se on hankittu halavalla, en muista mistä.
        Onhan se hyötyliikuntaa parhaimmillaan. Päivän angstit voi purkaa pihalla. :)


    • oy_bimbo_ab

      Alkoks klippari futaa? Onks terät terävät?

    • eitaitojasiihen

      en osaa lukea pistekirjoitusta

      • morserunoilija

    • kiItti_mies

      Onko buddyltä loppunut keksit? :)

      • taikinarunoilija

        Voisiko ruohonleikkurilla sekoittaa keksitaikinan?


    • Paljon melua tyhjästä.

    • sjdfdsklflsfsdds

      Morsetus, tuo 1800-luvun nettiyhteys... paljonkohan morsettamista vaatisi yksi FullHD JPG kuva xD

    • jchg

      Aino
      Laakso

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      80
      8016
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      85
      5543
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5466
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4710
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      121
      2462
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1154
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      52
      1153
    Aihe